Ako vníma Richard Sulík zbierku na muníciu pre Ukrajinu? Ako hodnotí prvé týždne Branislava Gröhlinga na čele SaS? Aké sú ambície liberálov v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu? Ako hodnotí exminister hospodárstva prezidentské voľby a čo by si z nich podľa neho mali politici vziať ako ponaučenie? Aj na tieto otázky odpovedal čestný predseda SaS v rozhovore s Dušanom Mikušovičom v štúdiu Denníka N.
Pred viac ako mesiacom nastala zmena na pozícii predsedu strany Sloboda a Solidarita. Ako sa táto skutočnosť prejavila na živote Richarda Sulíka, po novom čestného predsedu liberálov? Ako vníma doterajšiu prácu Branislava Gröhlinga na čele SaS? „Samozrejme, cítim, že už prakticky žiaden čas nevenujem vedeniu strany. Braňo Gröhling sa toho chytil naozaj aktívne, akčne, a to ma veľmi teší. Máme veľa mediálnych výstupov a dôležité je tiež, že za minulý týždeň sme prakticky nikde nešľapli vedľa. Toto je niečo, čo môže dlhodobo ovplyvniť preferencie, ak nám to vydrží. Podľa mňa sa Gröhlingovi darí dobre,“ uviedol v rozhovore R. Sulík, ktorý dodal, že všetok čas investuje do volebnej kampane pred eurovoľbami, ktorú osobne vedie.
Hlavným motívom eurokampane SaS je slogan „EÚ ÁNO! S rozumom“. Okrem toho však liberáli predstavili aj kandidátku a program, ktorého súčasťou je zachovanie aktuálnej podoby práva veta. „V programe hovoríme o možnosti poctivej a komplexnej diskusie o tom, ktoré právomoci odovzdá Slovensko do Bruselu, ale aj o tom, ktoré právomoci by mohol Brusel poslať späť členským krajinám,“ povedal Sulík s uvedením príkladu schválených povinných kvót na ilegálnych migrantov. „Som presvedčený, že povinné kvóty nechce 80% a viac ľudí. Národ to jednoducho nechce. Napriek tomu nám to iné krajiny vnútili. Prečo? Lebo Robert Fico sa v roku 2007 vzdal práva veta v tejto oblasti,“ konštatoval čestný predseda SaS.
Na kampani pred prezidentskými voľbami, ktoré priniesli víťazstvo Petra Pellegriniho (Hlas) nad Ivanom Korčokom, vyrušovalo Richarda Sulíka najmä strašenie národa. „Ak bude zvolený Pellegrini, Slovensko sa stane ruskou kolóniou. Ešte nekorektnejšie to však bolo voči Korčokovi. Hovorilo sa, že ak bude zvolený, Slovensko vtiahne do vojny. Strašenie z jednej aj z druhej strany, no vecné argumenty sa vytratili. V eurovoľbách by sme si mohli vziať ponaučenie a menej strašiť. Keď napríklad Ľudovít Ódor, ktorý vedie kandidátku Progresívneho Slovenska, vo svojom videu hovorí, že ľudia musia voliť PS, inak hrozí vystúpenie z EÚ, je to opäť iba strašenie. Žiadna relevantná politická sila vystupovať nechce,“ vysvetlil exminister hospodárstva v štúdiu Denníka N.