Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík odpovedal na otázky Nora Dolinského v relácii Karty na stôl. Témami rozhovoru pre Plus JEDEN DEŇ boli právny štát a rušenie špeciálnej prokuratúry, štátny rozpočet na rok 2024, konsolidačný balíček z dielne ministerstva financií, aktuálne dianie v parlamente či budúcnosť SaS.
Poslanci parlamentnej opozície využívajú v týchto hodinách obštrukčné mechanizmy, ktorými sa snažia oddialiť, okrem iného, aj prijatie štátneho rozpočtu. Čo tým sledujú? “Otázkou je, či vôbec ide o obštrukciu, keď sa mnoho poslancov rozhodlo vyjadriť k nejakému prerokovávanému bodu. Ja som napríklad vystúpil tiež, naposledy dnes ráno, a to ku kompetenčnému zákonu,” povedal v relácii Richard Sulík, ktorý si nemyslí, že svojim prejavom v Národnej rade vykonával akúkoľvek obštrukciu. Predseda SaS sa domnieva, že zmeny, ktoré predložila koalícia, sú obrovské, často veľmi detailné a úlohou parlamentu je vydiskutovať ich. “Fakt, že tam poslanci Smeru či Hlasu nesedia, lebo nakupujú darčeky, nech vysvetlia sami. Je možné, že mnoho argumentov nevedia intelektuálne spracovať. Považujem však za dôležité vyjadriť všetky naše výhrady k predkladaným zákonom,” dodal Sulík.
Vláda Roberta Fica sa rozhodla pre konsolidačné úsilie na úrovni 0,5% HDP ročne, čo je podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť málo. K postoju RZZ sa pridáva aj strana Sloboda a Solidarita. Aká by bola správna konsolidácia a kde by vláda mohla šetriť viac? “Napríklad nemusia zakladať nové ministerstvo, ktoré znamená vyhodenie 100 miliónov eur ročne, len tak, lebo si Andrej Danko povedal. Keď si to prerátate, zistíte, že 50 tisíc daňových poplatníkov bude musieť robiť iba na tento rezort,” vysvetlil líder SaS.
SaS, PS a KDH organizovali v utorok už tretie kolo protestov proti prijatiu tzv. promafiánskeho balíčka, ktorého súčasťou je zrušenie špeciálnej prokuratúry či znižovanie trestov za korupciu. Čo si opozícia od týchto zhromaždení sľubuje? “Treba si uvedomiť, že minulý týždeň bolo iba v Bratislave viac ako desaťtisíc ľudí. Nepamätám si, kedy v histórii Slovenska, išlo dva alebo tri mesiace po parlamentných voľbách, kvôli novej vláde, do ulíc takéto množstvo nespokojných občanov. Keby mali v koalícii rozum, zvážili by, či náhodou netlačia na pílu až príliš. Myslím si dokonca, že to aj robia,” uviedol R. Sulík. Predseda SaS zároveň pripustil, že k odvolávaniu vlády Roberta Fica v parlamente môže prísť už na začiatku roka 2024.