Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík hovoril v koncoročnom rozhovore na RTVS o budúcnosti SaS, dianí v parlamente, protestoch proti únosu právneho štátu, spolupráci s Igorom Matovičom, prezidentských voľbách či výstave EXPO v Dubaji.
Stranu Sloboda a Solidarita čaká v marci 2024 kongres, na ktorom budú členovia voliť nového predsedu. Čo viedlo Richarda Sulíka k rozhodnutiu uvoľniť po 15 rokoch líderskú funckiu? „Ide o rozhodnutie, ktoré sa nerodilo z večera do rána, ale zrelo dlhšiu dobu. Keď niečo robíte 15 rokov, príde deň, kedy si poviete, že stačí. Voliči si okrem toho odo mňa oddýchnu, a to im prospeje,“ vysvetlil v rozhovore Sulík, ktorý má ambíciu pôsobiť v strane ako jej čestný predseda. „Chceme zabezpečiť akési kontinuum. SaS má totiž aj voličov, ktorí nás volia práve kvôli mne. Rozhodli sme sa vyslať im signál, že nič zásadné sa meniť nebude. Nemeníme hodnotovú orientáciu ani kľúčové body programu,“ povedal predseda SaS.
Richard Sulík po septembrových voľbách do Národnej rady SR oznámil, že má záujem uchádzať sa o dôveru voličov aj vo voľbách do Európskeho parlamentu v júni 2024. „Europoslancom som už raz bol a mám ambíciu kandidovať opäť. Republiková rada medzičasom potvrdila, že budem viesť kandidátku SaS. Na druhom mieste bude náš terajší zástupca v Európskom parlamente Eugen Jurzyca, s ktorým chcem vytvoriť silný tandem,“ uviedol Sulík, ktorý dodal, že má v pláne kandidovať aj v najbližších voľbách do Národnej rady, bez ohľadu na to, či bude v júni zvolený za europoslanca.
Po oznámení výsledkov parlamentných volieb pripúšťala SaS aj možnosť koaličnej spolupráce so stranou Hlas. Ako hodnotí Richard Sulík pôsobenie strany Petra Pellegriniho vo vláde so Smerom a SNS? „Vyfarbili sa tým najškaredším možným spôsobom. Po voľbách som mal predstavu, ktorá je z dnešného pohľadu naivná, a to, že Peter Pellegrini bude kultivovanejší sociálny demokrat. Nie to pravda, pretože to, čo dnes stvárajú v parlamente, je na zaplakanie,“ skonštatoval Sulík. Predseda SaS si dnes dokonca vie predstaviť, že v budúcnosti predloží kongresu strany návrh, na základe ktorého liberáli vylúčia prípadnú spoluprácu s Hlasom.
Po obštrukcii, ktorú v parlamente vykonalo hnutie Slovensko, došlo v Národnej rade k ukončeniu rozpravy. Podľa Richarda Sulíka išlo o hrubé porušeniu rokovacieho poriadku. „Predseda parlamentu síce má právo ukončiť rozpravu, ale potom musí spravodajca prečítať všetky neprečítané pozmeňovacie návrhy. Peter Pellegrini toto pravidlo porušil,“ vysvetlil líder SaS.