Líder strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík bol hosťom Šimona Žďárskeho v Diskusnom klube portálu Startitup. Hovoril o výrokoch a obvineniach zo strany Igora Matoviča či o páde vlády Eduarda Hegera. Vysvetľoval tiež dôvody, ktoré ho viedli k rozhodnutiu odísť z funkcie predsedu SaS. Čo čaká nového lídra strany? Ako hodnotí Richard Sulík prvé kroky nového ministra vnútra?
V marci budúceho roka skončí Richard Sulík vo funkcii predsedu strany Sloboda a Solidarita, napriek tomu, že SaS dosiahla v predčasných voľbách o niečo lepší výsledok ako v roku 2020. Z akého dôvodu prišlo k tomuto rozhodnutiu? “Za predsedu som bol naposledy zvolený na tohtoročnom kongrese v apríli, a to s mandátom do 2027. Vzdám sa ho po jednom roku. Súvisí to najmä s tým, že som predsedom už 15 rokov. Ak chcem, aby projekt menom Sloboda a Solidarita pokračoval ďalej, musíme vo vnútri strany, spoločnými silami, zvládnuť túto výmenu. Robíme ju teraz po voľbách. Bolo by to predsa hlúpe krátko pred voľbami,” uviedol líder SaS. Sulík verí, že zmena na poste predsedu prebehne kultivovane. Bývalý minister hospodárstva je pripravený naplno podporiť človeka, ktorého členovia strany postavia na čelo SASKY. “Skutočne mi záleží na projekte, ktorému som venoval 15 rokov môjho života,” uzavrel Sulík.
Aká práca čaká nového predsedu SaS? Čo bude musieť robiť navyše oproti bežnému členovi? Aké právomoci či povinnosti obnáša funkcia lídra politickej strany? „Riadite stranu, dávate jej nickname. Všetko dianie, ktoré s ňou súvisí, sa spája s vašim menom. Ste tvárou strany, reprezentujete ju. Musíte vysvetľovať všetko, aj to, čo sa vás osobne netýka. Predseda tiež reálne rozhoduje o mnohých veciach, čo máme pomerne presne popísané v našich stanovách. Kongres je síce najmocnejší orgán strany, ale rozhoduje iba o predsedovi a členoch republikovej rady. Druhou v poradí po kongrese je republiková rada, ktorá rozhoduje o širšom spektre vecí. Predseda je teda až tretím najmocnejším orgánom v SaS. Ten má však ešte širšie rozhodovacie právomoci. Rozhoduje napríklad o peniazoch alebo o programe,“ povedal v rozhovore Sulík.
Richard Sulík pred niekoľkými dňami oznámil, že hoci bol zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, bude v budúcoročných voľbách kandidovať do europarlamentu. „Videli ste posledný prejav Igora Matoviča o červených tangáčoch a podobných úbohostiach? Priznám sa, že netúžim sedieť v takomto parlamente. Myslím si, že ľudia ma krúžkovali väčšinou preto, lebo ma chceli vidieť na ministerstve hospodárstva. Tam pôjdem, akonáhle bude možnosť. Teraz však mám záujem kandidovať do europarlamentu. Nie je to kvôli peniazom, toho sa báť nemusíte. Peňazí mám dosť, pretože som dobre predal firmu. Avšak v najbližších parlamentných voľbách, ktoré budú najneskôr v septembri 2027, budem kandidovať do Národnej rady, bez ohľadu na to, či budem europoslancom. Všetci tí, ktorí ma krúžkovali, vedia, že keď bude najbližšia možnosť odstaviť Ficovu vládu, som tam,“ vysvetlil líder SaS, ktorý dodal, že minimálne do júna 2024 bude poslancom slovenského parlamentu, kde plánuje robiť poctivú opozičnú politiku.
Šéf liberálov pre Startitup uviedol, že Sloboda a Solidarita si bude v aktuálnom volebnom období robiť klasickú opozičnú prácu. „Budeme upozorňovať na prešľapy. Ak to bude potrebné, budeme odvolávať ministrov. Budeme nielen predkladať návrhy, ale tiež súhlasiť s rozumnými návrhmi, ktoré prídu zo strany koalície. Súbežne s tým budeme pracovať na našom programe,“ povedal Sulík. Obáva sa predseda SaS zmien v rámci demokratických princípov na Slovensku? Ohrozí nová vláda Roberta Fica pozíciu právneho štátu? „Uvidíme. Napríklad nástup nového ministra vnútra ma znepokojuje. Ide na to ako kovboj z divokého západu. To, že prakticky ihneď po nástupe do funkcie odvolal policajného prezidenta ešte mohlo byť jeho voličom sympatické. Avšak teraz, keď postavil vyšetrovateľov okolo pána Čurillu mimo služby, čím evidentne porušuje zákon, ukazuje aroganciu moci,“ uviedol Sulík.