Kandidáti do Európskeho parlamentu Richard Sulík (SaS) a Milan Krajniak (KÚ) diskutovali o aktuálnych domácich i európskych témach v debate denníka Postoj.
Po atentáte v Handlovej sme si uvedomili, že žijeme až v patologicky polarizovanej krajine. Čo sa podľa vás stalo so Slovenskom, že sme sa dostali do tohto stavu?
Richard Sulík: To, čo sa pýtate, sú veľmi náročné otázky, sú skôr pre zdatných politológov. Treba k tomu mať veľa naštudovaného.
Vždy máte viacero momentov, ktoré ovplyvňujú atmosféru. Pre mňa momentom, keď som si tak ako pán Krajniak povedal, že sa budem vyhýbať osobným útokom, bolo to, keď som ich sám zažil. Bolo ich neúrekom, verejne som bol označovaný za idiota, čo sa asi takisto v normálnej krajiny nestane, že vás takto nazve kolega vo vláde. Netvrdím, že sa mi toto zdržiavanie sa osobných útokov darí na sto percent, ale fakt si dávam pozor.
Kľúčovou témou po eurovoľbách bude Green Deal, čo nie je jeden zákon, ale komplex noriem, z ktorých viaceré, ako napríklad zákaz spaľovacích motorov, nie sú veľmi populárne. Proti nim začínajú byť už aj dôležité európske strany ako nemecká CDU. Nie je to však už taká húština noriem, ktorá sa už len veľmi ťažko bude dať rozpliesť a meniť?
Richard Sulík: Nemyslím si to. Green Deal je odhadom 50 až 70 noriem. Za SaS a za mňa vám teraz hovorím, že naším cieľom nie je Green Deal zrušiť, ale prehodnotiť. Ale preháňa sa to. Zákaz spaľovacích motorov je čistý nezmysel. Nemusíte však riešiť 37 noriem, aby ste to zmenili. Poviem vám, čo sú najväčšie problémy Green Dealu. Zákaz spaľovacích motorov a povinnosť renovovať aj funkčné kancelárske priestory podľa tej najnovšej normy. Potom sú to emisné normy v stavebníctve a v doprave. S mojimi ľuďmi sme dali dokopy osem vecí z Green Dealu, ktoré treba prehodnotiť.