Rušenie špeciálnej prokuratúry, protestné zhromaždenia po celom Slovensku, lex konsolidácia, štátny rozpočet na rok 2024 či dianie v parlamente. Aj toto boli témy diskusného súboja v relácii O 5 minút 12 na RTVS medzi predsedom SaS Richardom Sulíkom a ministrom financií za Smer Ladislavom Kamenickým.
Vláda Roberta Fica chce zrušiť špeciálnu prokuratúru, a to v expresnom režime za pomoci skráteného legislatívneho konania. Opozícia v zostave SaS, PS a KDH reaguje obštrukciami v Národnej rade a protestnými zhromaždeniami v uliciach slovenských miest, ktoré budú pokračovať aj v utorok 19.12. o 18:00. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) však opozičným stranám odkázal, že svojím konaním nezvrátia plánované zmeny vo fungovaní právneho štátu.
“Peter Pellegrini by si mal veľmi dobre premyslieť, či chce stáť na strane takéhoto hulvátskeho postupu, lebo nakoniec nebude prezidentom. Pán Kamenický hovorí o tom, že Smer už pred voľbami opakoval, že Daniel Lipšic musí ísť zo špeciálnej prokuratúry preč. On sám pritom prejavil ochotu odstúpiť, ak jeho osoba má byť problémom. Ale nerušte, prosím vás, špeciálnu prokuratúru. Ide o inštitúciu, ktorú máme 20 rokov. Netvrdím, že tu musí byť naveky, ale takto, z večera do rána, sa podobne významné zmeny nerobia,” povedal v relácii na RTVS Richard Sulík. Predseda SaS zdôraznil, že liberáli nepovažujú za správne rušenie inštitúcie, ktorá má na stole viac ako tisíc závažných prípadov, iba kvôli niekoľkým údajným pochybeniam. “Na špeciálnej prokuratúre sú tie najzávažnejšie trestné činy – organizovaný zločin, úkladné vraždy, korupcia, ekononická kriminalita. V 98% prípadov sa pritom žiadni politici ani len nevyskytujú,” dodal Sulík.
Opozícia vyzýva predsedu Národnej rady, aby umožnil rokovanie o rozpočte. Nie je to v protiklade s obštrukciami, na ktorých sa v parlamentne podieľajú aj poslanci SaS? “Aké obštrukcie? Máme jasné pravidlá, ktoré hovoria, že ktorýkoľvek poslanec sa môže prihlásiť do rozpravy. Prihlásili sa, keďže majú čo povedať k veci. My namietame nedodržiavanie rokovacieho poriadku. Aj pre koalíciu platia pravidlá. Tie hovoria napríklad, že výbor môže rokovať iba vtedy, keď nezasadá parlament,” vysvetlil Sulík, ktorý tvrdí, že predstavitelia koalície nemôžu robiť všetko iba preto, lebo vyhrali voľby.
Vláda sa zaviazala ku konsolidácii 0,5% HDP ročne. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť avizuje, že na základe aktuálneho trendu verejných financií očakáva ďalší výrazný nárast dlhu, ktorý môže na konci tohto volebného obdobia atakovať hranicu 100 miliárd eur. Richard Sulík sa domnieva, že konsolidačné úsilie súčasnej vlády je ešte horšie ako kroky bývalého ministra financií Igora Matoviča (Slovensko).
“Prinášate kopec výdavkov, ktoré vôbec nie sú potrebné. Napríklad, idete zriadiť nové, úplne zbytočné ministerstvo. Neexistujú však prakticky žiadne úsporné opatrenia. Nešetríte nikde a na ničom. Moja najväčšia výhrada smeruje k tomu, že neprichádzate so žiadnymi prorastovými opatreniami. Robíte dokonca opak. Idete totiž zvýšiť daň z dividend, čo je trest pre domácich podnikateľov, keďže tí zahraniční ju neplatia,” upozornil predseda SaS ministra financií Kamenického.