Brexit | Richard Sulík, poslanec Európskeho parlamentu, sa vyjadril k súčasnej situácii ohľadom brexitu. Vzhľadom na to, že Theresa Mayová nebola schopná už pri dvoch hlasovaniach pretlačiť výstupnú dohodu britským parlamentom, požiadala minulý týždeň EÚ27 o odklad brexitu.
Európska rada teda rozhodla, že brexit sa odkladá z 29. marca na 12. apríla. V prípade, že by Mayová britským parlamentom dohodu predsa len pretlačila, brexit sa posunie na 22. mája pred európske voľby (aby sa stihla ratifikácia a prípravy potrebné na implementáciu výstupnej dohody).
Na britskej strane to vrie, lebo stále nie je jasné, čo sa bude diať.
Brexit a súčasná situácia
Pri ďalšom kľúčovom hlasovaní v pondelok vláda prehrala, keďže nad brexitovým procesom prevzal kontrolu parlament. Parlament totiž proti vôli vlády odhlasoval, že v stredu bude mať tzv. indikatívne hlasovanie, t. j. bude sa hlasovať o sérii nezáväzných návrhov ako ďalej postupovať. Cieľom je, aby sa zistilo, ktorý názor má väčšinu (nebude chýbať „no deal“, brexit s Mayovej dohodou, nórsky model, kanadský model, druhé referendum).
Je však pravdepodobné, že žiadny scenár dnes nenájde väčšinu, a tak budú ďalej rokovať budúci týždeň (zrejme spravia viackolovú voľbu a v prvej vylúčia najmenej populárne možnosti).
Pre Slovensko to nič nerieši
My jednáme s britskou vládou, nie s britským parlamentom. Ak vláde chýba jasný postoj (a lojálna väčšina v kľúčových otázkach), tak o parlamente to môže platiť dvojnásobne. Ten si môže vysnívať čokoľvek, ale zatiaľ je situácia taká, že 12. apríla odchádzajú bez dohody.
Mayovej pozícia naďalej slabne
Mayovej pozícia slabne už aj medzi jej ministrami, hrozí, že ako premiérka sa nedožije ani kľúčového 12. apríla. Paradoxne, práve jej blížiaci sa koniec vedie k istému posunu na strane tvrdých brexiťákov, ktorí sú si vedomí, že prevzatie kontroly parlamentom môže odchod z Európskej únie ohroziť. Parlamentná väčšina je totiž na rozdiel od vládnej väčšiny mentálne nastavená na čo najužšie vzťahy s Európskou úniou (labouristi, škótski nacionalisti, časť konzervatívcov).
Zlá dohoda je lepšia ako žiadny brexit
Tvrdí brexiťáci preto vypúšťajú balóniky, že by Mayovej dohodu možno predsa len podporili v duchu hesla „zlá dohoda je lepšia ako žiadny brexit“ (Boris Johnson + líder konzervatívnych eurospektikov Jacob Rees-Mogg). Všetci by si tak umyli ruky a maslo na hlave nechali odídenej Mayovej. Nie je však jasné, či tento posun zagarantuje dosť hlasov, aby dohodu Mayová na tretíkrát pretlačila. Jedná sa o najdôležitejšie rozhodnutie Britov od 2. sv. vojny, stále sú v hre všetky scenáre a čokoľvek sa stane, pravdepodobne prejde alebo neprejde len tesnou väčšinou.
Európska únia je na tvrdý brexit pripravená
Nám v súčasnosti neostáva iné, akurát držať postoj: buď tvrdý brexit 12. apríla alebo mäkký brexit 22. mája. Briti nech si vyberú. Európska komisia v pondelok oznámila, že Európska únia je na tvrdý brexit pripravená. Schválili sme totiž už sériu legislatívných návrhov, ktoré riešia dodržiavanie rozpočtových záväzkov; otázky spojené s výkonom rybolovu; finančné služby; zachovanie prepojení v leteckej, cestnej a železničnej doprave; kontinuitu programu Erasmus+ a pod.
Novou realitou by pre nás bolo, ak by Briti článok 50 stiahli, alebo požiadali o dlhodobý odklad brexitu. V takom prípade by u nich museli prebehnúť európske voľby. Pri žiadosti o dlhodobý odklad by navyše čelili sérii pre nich ponižujúcich podmienok (napríklad, aby sa na Rade EÚ celý čas zdržiavali; ich reputácia seriózneho partnera ide s každým týždňom prudko dole).
Prepis videa: Brexit a súčasná situácia
Richard Sulík: Najbližší termín, kedy sa niečo v tragikomédii s názvom brexit udeje, je 12. apríl. A síce, vtedy dôjde k tvrdému brexitu, ak britský parlament neprijme dohodu, ktorú predkladá premiérka Theresa Mayová.
Túto dohodu už britský parlament dvakrát neprijal, čiže tá pravdepodobnosť je malá, preto ja osobne očakávam skôr tento výstup bez dohody, ten tvrdý brexit – ten ´no deal scenario´. Nebude to žiadna tragédia, lebo Británia napríklad ušetrí 39 miliárd eur výstupný poplatok. Alebo rozhodnutia európskych súdov prestanú pre Britániu zo dňa na deň platiť, takisto smernice atď. Áno, chaotické situácie môžu vzniknúť napríklad na hraniciach, pri dovoze tovaru a podobne.
Ak britský parlament na tretíkrát odhlasuje dohodu, ktorú britská premiérka predložila, tak bude výstup Británie z EÚ až 22. mája, a vtedy by malo všetko prebiehať nejako kľudnejšie. Ten podstatný problém je v tom, že vyše rok a pol Európska únia vyjednávala s britskou vládou, ale o tej vyjednanej dohode nerozhoduje britská vláda, ale britský parlament – dolná komora.
Toto je ten problém, ktorému sa Európska únia mohla vyhnúť, a takisto aj britská vláda. Ak by včas do vyjednávaní zapojili aj britský parlament. A potom sme si mohli celé toto chaosenie hore-dole ušetriť.