Koľko ich bolo? Kto bol najstarší? Najmladší? Kto poslancuje najdlhšie? Ako rýchlo sa obmieňa parlament? V spolupráci s Parlamentným inštitútom, ktorému týmto ďakujem, sme dali dokopy velikánsku excelovskú tabuľku a tu je z nej zopár výstupov.
Od 6. marca tohto roku prebieha 7. volebné obdobie. Od vzniku Slovenskej republiky, teda od 1.1.1993 sme volili sedem krát a iba dvaja kandidáti boli zvolení sedem krát – Béla Bugár a Robert Fico. Šesť krát boli zvolení Július Brocka, Pavol Hrušovský a Dušan Jarjabek, päť krát ďalší dvadsiati a tak ďalej. Krátky prehľad dáva graf č. 1
Béla Bugár, tým že bol zvolený doteraz sedem krát (spolu s R. Ficom, ktorý ale nebol celý čas v parlamente, lebo bol aj vo vláde), drží aj ďalší rekord, to je dĺžka dní prežitých ako poslanec NRSR:
K dnešnému dňu je Béla 8.086 dní poslancom, to je vyše 22 rokov. Druhý a tretí rekordér je Paľo Hrušovský a Július Brocka a približne o tri roky ich dobehne Dušan Jarjabek, keďže on poslancom na rozdiel od nich stále ešte je. So 4.869 dňami sú na posledných miestach v grafe (celkovo 29. až 31. miesto) nachádzajú Novotný, Muránsky a Galbavý a asi o dva roky ich dobehne Jaroslav Paška z SNS. Červeným sú vyznačení aktuálni poslanci. Prekvapuje meno Róbert Madej, ktorý s 36 rokmi je výrazne mladší, ako ostatní a napriek tomu je s 5.176 dňami na 14. priečke historicky služobne najstarších poslancov.
Keď už sme pri nízkom veku, poradie historicky najmladších poslancov je takéto (červeným sú vyznačení aktuálni poslanci):
Historicky najmladším poslancom sa po voľbách 2002 stal Róbert Madej vo veku menej ako 22 rokov, ktorý vyhral súťaž SMERu o miesto na kandidátke. Ak vidieť, svojej šance sa mladý muž chytil.
Trochu inak a trochu desivo (spomedzi 7 najmladších poslancov je 6 od Kotlebu a stojí za zamyslenie, aká generácia nám tu vyrastá) vyzerá tabuľka najmladších poslancov v terajšom volebnom období:
Naopak, Jozef Mikloško z KDH (preslávil sa tým, že chcel strkať do basy ženy, ktoré sa nechajú umelo oplodniť), sa veku takmer 73 rokov stal prvý krát poslancom (v roku 2012) a je historicky jediný sedemdesiatnik, ktorý sa prvý krát stal poslancom (počas samostatného Slovenska). Ďalších 36 ľudí malo viac ako 60 rokov, keď sa prvý krát stali poslancami.
No a najstarší poslanci vôbec, teda na konci svojho mandátu, resp. dnes, sú títo. Červeným sú vyznačení aktuálni poslanci a to sú zároveň najstarší poslanci v terajšom volebnom období.
Posledný prehľad sa týka generačnej obnovy politikov, konkrétne, koľko poslancov bolo v danom volebnom období zvolených po prvý krát.
Hodnotenie, kedy došlo k akej generačnej obmene nechám na politológov, každopádne v priemere ja po každých voľbách takmer polovica poslancov nových a to asi nie je až tak zlé.
Úplne na záver posledný údaj. Aktuálne prebieha siedme volebné obdobie, od vzniku samostatného Slovenska k 1.1.1993 sme teda volili 7 krát po 150 poslancov, spolu 1050. Avšak tým, že niektorí boli zvolení opakovane a Bugár s Ficom zakaždým, bolo vo všetkých siedmych voľbách zvolených spolu len 723 rôznych poslancov. Ich menný zoznam, ako aj všetky ostatné údaje, z ktorých boli robené tieto grafy, nájdete čoskoro na mojej vynovenej (cca od 10.12.) stránke sulik.sk.