10. septembra 2015, Berlín – Utečenci, utečenecké tábory a kvóty | Richard Sulík dňa 10. septembra 2015 vystúpil ako hosť v diskusii na tému “Nemecko pomáha utečencom – ale kto mu pomôže pomáhať?” v politickej talkshow Maybrit Illner, ktorú vysiela nemecká …
… televízna stanica ZDF. Ďalšími hosťami relácie boli spolkový minister hospodárstva a energetiky, nemecký vicekancelár a predseda strany SPD, Sigmar Gabriel, minister financií Bavorska, Markus Söder (CSU), prezident Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK), Eric Schweitzer, okresná starostka pre Berlín-Neukölln, Franziska Giffey, (SPD) a elektrický inžinier, Wajid Buni, ktorý utiekol pred rokom zo Sýrie.
Všetci utečenci poďte k nám!
Richard Sulík v talkshow vysvetľuje, že nemecká politika nesúca sa v duchu „Všetci utečenci poďte k nám“ prináša iba zmätok. Rozhodnutia o utečencoch by sa určite nemali prijímať v Európskej únii iba technokraticky, ale je potrebné vždy myslieť aj na následky.
Ako dlho môžu nesystémové riešenia fungovať?
Jeden mesiac alebo pol roka?
Čo sa stane potom?
Táto otázka ohľadom vysokých počtov utečencov zostala nemeckými elitami pravdepodobne nezodpovedaná.
Na hraniciach bol pokoj až dovtedy, ako …
Napríklad na hraniciach medzi Maďarskom a Rakúskom bol pokoj až dovtedy, ako sa udiali dve veci:
1, Po prvé, bolo to vyhlásenie pani spolkovej kancelárky Angely Merkelovej:
„Všetci utečenci ste vítaní.“
2, A po druhé, išlo o jedno rozhodnutie nemeckej administratívy, že sýrski utečenci nebudú posielaní späť do Sýrie. Išlo pritom konkrétne o 130 utečencov.
Tieto rozhodnutia mali obrovský dopad – vyvolali množstvo nádejí a práve oni dali do pohybu celú migráciu. Zavádzanie vysokých počtov utečeneckých kvót zo strany Európskej únie podľa neho zároveň predstavuje pozvánku pre ešte viac ľudí.
Richard Sulík apeluje na dodržiavanie dohôd
“Dublinská dohoda má byť dodržaná, a zároveň by mali byť všetci utečenci už na vonkajšej hranici Schengenu registrovaní.”
Zároveň tiež zdôrazňuje, že je nesmierne dôležité, aby politici v otázke o utečencoch načúvali hlasu obyvateľov, uvádzajúc príklad referenda v Gabčíkove.
O žiadostiach o azyl sa môže rozhodovať v utečeneckých táboroch mimo Európskej únie
Richard Sulík tiež upozorňuje, že o žiadostiach o azyl sa nemusí rozhodovať bezpodmienečne v rámci Európy. Môže to byť v rámci centrálneho utečeneckého tábora umiestneného napríklad v severnej Afrike a jednom na Balkáne. V týchto utečeneckých táboroch je možné poskytovať programy zamestnanosti a vzdelania. Do Európskej únie potom prídu iba tí utečenci, o ktorých sa bude vedieť, že spĺňajú podmienky pre azyl alebo podmienky na vzdelanie či jazyk.