Utečenci | 29.09.2016 – Predseda SaS a europoslanec Richard Sulík prijal dňa 29. septembra 2016 pozvanie do relácie Studio Friedman, ktorú pripravuje nemecká spravodajská televízia N24. Spolu s poslancom nemeckého Bundestagu za vládnu stranu CDU a členom Výboru pre …
… európske záležitosti v nemeckom Bundestagu Martinom Pätzoldom diskutovali na tému „Smeruje EÚ ku svojmu koncu? Prečo naberajú národy a nacionalisti v súčasnosti čoraz viac na dôležitosti?“ Debata sa vyostrila najmä na otázke utečencov prichádzajúcich do Európy. Zatiaľ čo Martin Pätzold obhajoval kroky nemeckej kancelárky, Richard Sulík je presvedčený, že utečenci pomoc potrebujú, ale v ich domácom prostredí. Podľa jeho slov sa totiž „Európa vie predovšetkým pekne rozprávať, kadečo požadovať, ale reálne pomôcť nevie.“ Zostrih relácie so slovenskými titulkami je k dispozícii vo videu.
Utečenci – dá sa im pomôcť, ale doma
Richard Sulík: Ak si myslíte, že musíte pozvať státisíce utečencov, tak to spravte. To je Vaše právo. Pani Merkelová ich pozvala. Týmto ľuďom sa dá pomôcť aj tam, netreba ich pozývať domov. Ak si Nemecko alebo nemeckí politici, alebo Vy myslíte, že utečencov treba pozvať…
Michel Friedman: Ako sa dá tým ľuďom tam pomôcť?
Richard Sulík: Môžu sa predsa vystavať utečenecké tábory mimo EÚ. V Líbyi, Libanone, v Turecku. Turecku sa môže pomôcť tiež finančne.
Michel Friedman: To znamená, že všetci by mali robiť to ľudské, aby sme my tu nemuseli robiť nič.
Som za to, aby bola Európa humánna
Richard Sulík: Nie, pozrite sa. Napríklad Slovensko, pri tom som tiež bol, odsúhlasilo peniaze pre Turecko, 3 miliardy EUR, to bolo navýšené na 6 miliárd. Na tom sa zúčastňuje aj Slovensko. A napríklad Slovensko posiela aj policajtov, aby pomohli chrániť hranice, a tak ďalej. Ja som za to, aby bola Európa humánna.
Michel Friedman: Ale mali by to robiť ostatní.
Richard Sulík: Nie. Ja Vám predsa hovorím. Slovensko posiela policajtov, posielame tiež peniaze.
Michel Friedman: Všetko, ale nie tu. Vo Vašej krajine.
Richard Sulík: Všetko, ale nie tu.
Nemecko porušuje pravidlá
Richard Sulík: Vy porušujete dôležité pravidlá.
Martin Pätzold: Ktoré pravidlá?
Richard Sulík: Článok 16A nemeckej ústavy bol stotisíc – násobne porušený, lebo totiž, utečenci, ktorí prichádzajú z bezpečnej tretej krajiny, by mali byť vrátení naspäť. A to skonštatoval aj Nemecký ústavný súd, takže by som veľmi opatrne argumentoval, čo sa týka právneho štátu.
Nemecko konečne redukuje utečencov
Michel Friedman: Aby to bolo jasné, existuje veľa dôvodov, prečo ľudia utekajú, medzi ktorými je aj prenasledovanie z politických dôvodov, aj keď nie je v krajine oficiálne vojna. A to ešte pre informáciu, 60 miliónov ľudí je na úteku. Nie všetci chcú ísť bezpodmienečne na Slovensko alebo do Nemecka. Ale kancelárka Merkelová hovorí: „Spomeňme si ešte na čas z pred 11 mesiacov, od vtedy sme dosiahli veľmi veľa, čo sa týka riadenia procesov, ale predovšetkým veci týkajúce sa zredukovania počtu prichádzajúcich utečencov.“ Teraz môžeme kancelárku pochváliť.
Richard Sulík: Samozrejme, že je to chválitebné. A ja môžem jedine povedať: konečne. Konečne Nemecko niečo robí a redukuje utečencov. A dnes je to aj v úmysle pani kancelárky, redukovať počet utečencov. A ona mohla rovno odpovedať na otázku: prečo musel tento počet vyskočiť na 1 milión ročne? A dnes musí Nemecko vynaložiť veľmi veľkú námahu, aby ten počet utečencov zredukovalo. Mali sa hneď od začiatku chrániť vonkajšie hranice a potom by sa toto nestalo.
Európa reálne pomôcť nevie
Martin Pätzold: My sme prijali milión utečencov.
Richard Sulík: Na to ste pyšný? Bože môj!
Michel Friedman: Nejde o to, či som na to pyšný, ale ide o to, že či som spravil, čo bolo nutné, z kresťanskej lásky k blížnemu.
Richard Sulík: Vy vôbec netušíte, koľko problémov ste spôsobili Nemecku v kontexte 20 rokov. Ako sa môžete vôbec chváliť tým, že ste prijali 1 milión ľudí? Ľudia Vás vyženú z Nemecka za to, čo ste povedali.
Michel Friedman: Nemecko má 80 miliónov obyvateľov, takže kvôli 1 miliónu, že by niekoho vyháňali, to by mohlo byť predmetom hádky.
Richard Sulík: Ja by som teraz k tomu rád niečo povedal. 1 milión k 80 miliónom sa môže javiť ako nič. Ale Vy sa musíte pozrieť, kto prichádza v rámci toho 1 milióna, teda presne 1,1 milióna. Z toho je 800 000 mladých mužov vo veku 15-30 rokov. A keď sa pozriete, koľko mladých mužov vo veku 15-30 rokov v Nemecku práve je, tak to nie je žiadnych 80 miliónov. Sú to približne 4 milióny. To urobíte 2-3 roky po sebe a výsledok bude, že každý piaty muž v Nemecku nebude mať ženu. To je veľký… Vy sa smejete, ale to je jeden veľmi veľký sociologický problém . Vy to podceňujete, lebo netušíte, čo sa stane o 10 rokov. A ešte raz k tým utečencom. Taliansko žiadalo dlhé roky solidaritu práve od Nemecka, aby mu pomohlo pri ochrane hraníc. Ale nepočúvali ho. Maďarsko spravilo to isté predtým ako Orbán postavil plot. Prijal 50 alebo 60 tisíc utečencov z Kosova, bez jedinej pomoci z Nemecka. Kde bola vtedy Vaša solidarita, prosím Vás? A potom sa Orbán rozhodol zavrieť hranice, lebo videl, že Európa iba tára. To je jedno, čo. Skrátka Európa vie predovšetkým pekne rozprávať, kadečo požadovať, ale reálne pomôcť nevie.