Utečenci v preplnených ubytovniach často neostávajú chladnými a vyvolávajú medzi sebou rôzne konflikty. Svedčí o tom aj nasledujúci článok, ktorý ponúka niekoľko prípadov, kde sa utečenci bezhlavo pustili do otvorených roztržiek. Dôvody sporov medzi utečencami v Nemecku …
… sú rôzne. Medzi opakované zdroje konfliktov možno zaradiť odlišný pôvod, náboženstvo či priedbiehanie sa v radoch pri vydávaní potravín. Častokrát však príčiny rozbrojov nie sú známe a polícia má čo robiť, aby rozhorčené davy utečencov upokojila. Niektorí utečenci dokonca podstupujú hladovku, aby si tak rýchlešie vyjednali trvalý pobyt v Nemecku, prípadne registráciu či lekárske vyšetrenie.
08. október, 11:54
Utečenci v Meißen-e ďalej odmietajú potravu
Na protest proti zdĺhavému azylovému konaniu pokračujú utečenci v Meißen v ich hladovke. Aktuálne je však do tejto akcie zapojených ďalších šesť mužov. V pondelok začalo v prijímacom centre v mestskej časti v Cölln hladovku 15 mužov, ktorí podľa údajov Nemeckého Červeného Kríža pochádzali zo Sýrie. Požadovali, aby už ďalej nemuseli čakať na lekárske vyšetrenie, na ich registráciu, pohovor a prevoz.
Za tento stav je zodpovedný Centrálny imigračný úrad, povedal ďalší hovorca Nemeckého Červeného Kríža. Preto na to Nemecký Červený Kríž nemá žiaden vplyv. „Je to zložitá situácia.“, povedal. Na otázku, ako sa s týmto vysporiadať, zatiaľ nemá odpoveď. Utečenci, ktorí naďalej odmietajú potravu, táboria aj mimo viacúčelovej haly vysokej odbornej školy, v ktorej sú ubytovaní.
7. október, 22:00
Bitka v prijímacom tábore
V prijímacom tábore pre utečencov došlo opäť k masovej bitke. V Hamburgu sa do seba v utorok večer pustilo asi 60 utečencov. Niekoľkí z nich boli ozbrojení železnými tyčami. Svedkovia vypovedali, že jeden utečenec mal pri sebe aj strelnú zbraň, povedal policajný hovorca.
Celkovo bolo zranených päť osôb. Jeden utečenec bol bodnutý nožom na ruke a musel byť prevezený do nemocnice. Traja ľudia boli podľa polície dočasne zadržaní. Do prijímacieho centra sa večer opäť vrátil pokoj.
7. október, 01:08
300 utečencov sa do seba pustilo pred prijímacím centrom
Pred krajinským prijímacím úradom pre utečencov v Dolnom Sasku v Braunschweigu došlo k sporu medzi 300 až 400 utečencami dvoch národností. Ako informovala polícia, v utorok večer vypukol medzi Alžírčanmi a Sýrčanmi spor kvôli ukradnutým predmetom. Nikto nebol zranený. Polícii sa podarilo s cca 60 úradníkmi po hodine a pol situáciu upokojiť. Jeden muž bol zatknutý, ten bude v stredu predvedený pred vyšetrovacieho sudcu.
3. október 20:07
Žiadatelia o azyl sedia v núdzovom ubytovaní po bitke vo väzbe
Dvaja žiadatelia o azyl sedia po bitke v lipskom núdzovom ubytovaní pre utečencov vo vyšetrovacej väzbe. Sudca okresného súdu vydal zatykače kvôli ťažkému ublíženiu na zdraví. 22 a 25 ročný Iránčania mali podľa slov polície v utorok pri hádke zraniť hliníkovými tyčami dvoch Sýrčanov v Ernst-Grube hale, kde je zriadené ubytovanie pre utečencov. Obeť prišla do nemocnice s ťažkými poraneniami hlavy. Druhý útočník bol ľahko zranený. Okolnosti sporu musia byť podľa polície ešte vyšetrené. V núdzovom ubytovaní prerobenom z nefunkčnej telocvične lipskej univerzity je umiestnených viac ako 400 žiadateľov o azyl.
2. október, 22:22
16-ročný mladík bol v utečeneckej ubytovni v spánku napadnutý a do tváre postriekaný paprikovým sprejom
V utečeneckom tábore v Hamburgu v mestskej časti Hammerbrook bol pri hádke dvoch obyvateľov ľahko zranený 16-ročný mladík. Mladíkovi najskôr v spánku nastriekali do tváre paprikový sprej. Keď potom zavolal bezpečnostnú službu, 15-ročný podozrivý z činu prišiel do izby a schmatol ho za golier. 16-ročný bol pri tom ľahko zranený na krku. O niečo neskôr odovzdali bezpečnostné sily páchateľa do rúk polície. Dvaja ďalší obyvatelia domu boli kvôli mareniu policajného zásahu vzatý do väzby. Od začiatku roka žijú v priestoroch bývalej hamburgskej mestskej čistiarne maloletí utečenci s poruchami správania, ktorí prišli do Nemecka bez sprievodu rodičov.
28. september 2015
Konflikt pri vydávaní potravín v utečeneckom tábore v Kasseli vyústil do masovej bitky medzi desiatkami obyvateľov stanového mestečka. Spor medzi mládežou a 80-ročným utečencom vyvolalo predbiehanie sa pri výdajni potravín v nedeľu popoludní. Vo večerných hodinách došlo k fyzickej konfrontácii medzi skupinou asi 300 utečencov proti skupinke asi 70 utečencov.
27. september
Friedrich žiada oddelené ubytovanie pre utečencov podľa krajiny pôvodu
Stále dochádza k napätiu v preplnených ubytovniach pre utečencov medzi ich obyvateľmi. Vzhľadom na to sa bývalý minister vnútra Hans-Peter Friedrich (CSU) vyslovil za oddelené ubytovanie: Je to „smutné, že očividne je nutné, aby umiestnenie utečencov bolo oddelené podľa krajiny pôvodu“, povedal pre denník „Welt am Sonntag“.
Simon Jacob, člen predstavenstva ústrednej rady orientálnych kresťanov v Nemecku sa prihováral v denníku „Welt am Sonntag“ o to, aby boli utečenci najbližšie ubytovaní oddelene podľa náboženstva. „Poznám veľmi veľa prípadov od utečencov kresťanského vierovyznania, ktorí boli vystavení útokom. Ale to je iba špička ľadovca“, povedal a poukázal na vysoký počet štatisticky nezistených údajov. Avšak dlhodobo by oddelené ubytovanie nemalo byť riešením.
25. september 13:19
Už niekoľko týždňov protestujúci utečenci v centre mesta Nürnberg ukončili v piatok svoju hladovku. Aj opäť pijú, oznámil hovorca bavorskej rady pre utečencov. Reagovali tým aj na rozhovor vedený so zástupcami Spolkového úradu pre utečencov (BAMF). Tým úrad splnil ich požiadavku a ešte raz prešetril, resp. sa zaoberal ich prípadmi, povedal hovorca rady pre utečencov.
V Griebo pri Wittenbergu v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko vstúpili utečenci do hladovky, svoju nespokojnosť demonštrujú zotrvaním v sede. Od štvrtka požadujú ubytovanie v apartmánoch. Až do 20 štrajkujúcich žiadateľov o azyl je podľa krajskej správy ubytovaných vo viacúčelovej obecnej hale, ktorá je obsadená asi 110 osobami.
25. september 11:56
V spore medzi viacerými žiadateľmi o azyl v Chemnitz boli ťažko zranení dvaja muži. Obaja 23 a 24 roční Tunisania boli pravdepodobne poranení nožom a prevezení do nemocnice. Podobne boli zranení aj dvaja Albánci vo veku 23 a 25 rokov. Polícia zatkla 18-ročného muža, ktorý je ešte stále vo väzbe. Vo štvrtok v neskorých nočných hodinách sa v utečeneckom útulku do seba pustili dve skupiny, celkovo okolo 20 osôb. Hneď po tom strážna služba upovedomila políciu.
25. september 11:55
Nové informácie o bitke v núdzovom ubytovaní pre utečencov v Lipsku
Na hádke vo výstavnej hale 4 bolo zúčastnených asi 100 až 200 Sýrčanov a Afgáncov, povedala policajná hovorkyňa. Polícia dostala situáciu pod kontrolu veľkým nasadením. Celkovo viac ako 1 800 ľudí bolo umiestených vo výstavnej hale – prijímacom stredisku.
25. september 11:22
Po tom, čo sa našlo v utečeneckom tábore v Baden- Württemberg niekoľko útočných zbraní prerobených z hliníkových tyčí a latiek, sú aj naďalej okolnosti prípadu nejasné. Nemožno vylúčiť, že prípad zo štvrtka má spojitosť s plánovaným preložením niekoľkých utečencov, povedal policajný hovorca v piatok.
V utorok sa v ubytovni zhromaždilo okolo 400 ľudí, aby nahlas oznámili svoj hnev proti plánom predsedníctva vlády vo Freiburgu. Podľa policajných údajov by malo byť premiestnených 250 už zaregistrovaných utečencov. Úradníci opäť upokojovali nahnevaný dav ľudí.
25. september 8:36
V ubytovni žiadateľov o azyl v priestoroch lipského veľtržného areálu došlo včera večer k bitke medzi utečencami. Podľa informácií polície bolo pri tom zranených viacero utečencov. Úradníkom sa podarilo upokojiť situáciu neskoro večer. Bližšie informácie o počte zranených a príčinách hádky zatiaľ nie sú.
24. september 17:48
Pri spore v prijímacom centre pre utečencov v meste Gießen boli podľa prvých zistení zranení štyria obyvatelia. Podľa policajnej správy bolo k ubytovni utečencov privolaných vo štvrtok večer viacero policajných vozidiel. Jeden zranený bol prevezený do nemocnice. Polícia pri zásahu od seba odlúčila dve skupiny, ktoré sa do seba pustili. Dôvod hádky zatiaľ nie je jasný.
24. september 15:24
S cieľom zlepšiť chaotickú situáciu pred berlínskym krajinským úradom pre zdravotníctvo a sociálne veci (LaGeSo) a aby sa zabránilo obnoveniu násilia zo strany utečencov, sa strojnásobí ostraha. Okrem toho by mala byť stále prítomná polícia. Takto rozhodol koordinačný štáb senátu pre utečencov, ako to bolo vo štvrtok oznámené. 76 namiesto doteraz 24 strážnikov z bezpečnostných firiem bude pomáhať pri koordinácii a sprevádzaní utečencov pred krajinským úradom pre zdravotníctvo a sociálne veci v Berlíne – štvrť Moabit, centrálny prístupový bod pre utečencov.
23. september 18:13
Po dvojtýždňovej hladovke v protestnom tábore v Nürnbergu sa naďalej zhoršuje zdravotný stav skupiny utečencov. V stredu ráno jeden z utečencov skolaboval a bol prevezený na kliniku. Popoludní boli ďalší traja členovia skupiny – z Etiópie, Afganistanu a Iránu ošetrení zdravotníkmi a následne prevezení do nemocnice. Skupinka protestujúcich odmieta od pondelka večere a nápoje.
Účastníci protestu chceli štrajkom, ktorým odmietali tekutiny, dosiahnuť, aby mohli trvalo zostať v Nemecku. Za týmto účelom žiadali o rozhovor so zástupcom spolkového úradu pre migráciu a utečencov.
22. september 18:14
Vo štvrtok sa kvôli tlačeniu utečencov vyhrotila napätá situácia na berlínskom krajinskom úrade pre zdravotníctvo a sociálne veci a dočasne sa dostala mimo kontrolu. Podľa svedkov utečenci hádzali kamene na strážnikov, ktorých nasadili bezpečnostné firmy. Zamestnanci úradu sa stiahli späť do budovy. Približne 12 policajných vozidiel zasahovalo popoludní v teréne. Situácia sa následne opäť upokojila, povedal policajný hovorca.