Útoky Fransa Timmermansa na Poľsko | Vzťahy medzi Poľskom a Európskou úniou ochladli potom, čo konzervatívny a euroskeptický subjekt Právo a spravodlivosť (PiS) vyhral v roku 2015 parlamentné voľby. Strana Jaroslava Kaczynskeho PiS potláča demokratické …
… hodnoty do úzadia a usiluje o centralizáciu moci. K azda najznámejším príkladom patrí nevymenovanie piatich nominantov ešte predchádzajúcej vlády za ústavných sudcov a dosadenie vlastných straníckych nominantov. Spor skončil pred Európskou komisiou. Odvtedy sa stupňujú aj útoky Fransa Timmermansa na Poľsko. Čo si o vyhrotených vzťahoch medzi EÚ a Poľskom myslí europoslanec Richard Sulík a prečo nie sú útoky Fransa Timmermansa na Poľsko celkom namieste, prezradil predseda SaS v krátkom rozhovore pre poľské rádio Wnet.
Prehnané útoky Fransa Timmermansa na Poľsko
Moderátor: Vy ste svedkom tých útokov Fransa Timmermansa na Poľsko v Európskom parlamente. Podľa vás to sú nejaké meritorické dôvody týchto útokov?
Richard Sulík: Pozrite, každý, kto nesúhlasí s Európskou úniou je vyhlásený za jej veľkého nepriateľa. A povedzme, ak sa poľská vláda snaží výrazne obmedziť kompetencie ústavného súdu, tak na to sa treba pozrieť, ale vo všeobecnosti vnímam tieto útoky Fransa Timmermansa na Poľsko ako prehnané.
Moderátor: Ale informácie o Poľsku sú na Slovensku nejakým spôsobom publikované?
Richard Sulík: Existujú, kto chce, ich nájde, ale je ich prekvapivo málo. Oveľa viac sa dočítam o krajinách, ako je Rakúsko alebo Nemecko, napriek tomu, že Poľsko je naším najväčším susedom v rámci Európskej únie.
Moderátor: Ale pozrime sa teraz na ten problém Brexitu. Veľká Británia opúšťa Európsku úniu a budeme mať spoločné problémy s obhajobou tých pracovných miest alebo tých našich rodákov, ktorí pracujú vo Veľkej Británii, to znamená Poliakov a Slovákov, ktorí tam pracujú.
Kedy by britská ekonomika skolabovala
Richard Sulík: Bol som prednedávnom na večeri s britským ministrom pre Brexit a môj dojem je taký, že tie osoby, ktoré dnes v Británii pracujú a majú všetky svoje papiere v poriadku, tak tým sa nič nestane. Nakoniec, Británia má dnes nezamestnanosť len okolo 4 %, keby odišli všetci pracovníci z Poľska, zo Slovenska, z Čiech, tak ich ekonomika by skolabovala.
ECR bude vedieť existovať aj po odchode britských poslancov
Moderátor: Čo sa stane, keď Veľká Británia opustí Európsku úniu? Už nebudete mať svojich kolegov v skupine Európskych konzervatívcov a reformistov alebo to zostane v rámci EÚ?
Richard Suík: Pozrite, my dnes máme 72 členov. Najväčšia skupina sú britskí poslanci, druhá najväčšia skupina sú poľskí poslanci. Naša skupina bude vedieť existovať aj po odchode britských poslancov, ale bude, samozrejme, s oveľa menším vplyvom, a preto sa môže stať, že sa spojí s frakciou, ktorej doteraz šéfoval Nigel Farage – EFDD, lebo aj odtiaľ odídu britskí poslanci a nadobudne znovu nejakú väčšiu silu.