Minister financií Ladislava Kamenický by mal konečne prezradiť, aké sú jeho predstavy o konsolidácii a aké dane plánuje zvýšiť. Na jednej strane totiž chlácholí finančné trhy rečami o budúcej konsolidácii vo výške 1,5 miliardy eur, na strane druhej nie je ochotný informovať o tom, čo ľudí čaká. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozornila na to, že predstava konsolidácie Kamenického je zvýšenie príjmov verejných financií, čo znamená, že vláda od nás v tomto roku plánuje vyzbierať takmer 2 miliardy eur navyše. Pričom už terajšie daňovo-odvodové a poplatkové zaťaženie ľudí je oproti okolitým krajinám vysoké.
„Vláda ide zvyšovať zdravotné odvody, znižovať príspevky do druhého piliera, zvýšiť takmer 1000 správnych poplatkov, zvýšiť daň z dividend na 10 percent, zaviesť 30-percentnú dodatočnú bankovú daň, zvýšiť spotrebné dane z tabaku či liehu, to je len zopár príkladov. Celé bremeno jednoducho prenáša na občanov, pričom svoje výdavky nijakým spôsobom neobmedzila,“ povedal tímlíder SaS pre verejné financie Marián Viskupič s tým, že reči o bájnom 5-percentnom šetrení výdavkov v štátnej správe sú len bájkami. „Vláda takmer celý konsolidačný balíček v tomto roku dokázala minúť na nové výdavky, pričom aj ďalšiu konsolidáciu plánuje na úkor občanov,“ poznamenal.
Spomenul napríklad novú daň zo sladených nápojov, zrušenie klesania bankovej dane alebo informácie o novej vyššej sadzbe dane z príjmu lepšie zarábajúcich fyzických osôb, alebo aj zvýšenie sadzieb DPH. Opäť ide podľa M. Viskupiča o tú najškodlivejšiu formu konsolidácie, a teda o zvyšovanie príjmov štátu a zároveň zmenšovanie disponibilného príjmu občanov. „Vláda si namiesto šetrenia na svojej strane arogantne zvýšila platy, bez daní a odvodov a opäť obídením a znásilnením pravidiel. Toto je jednoducho symbol vládnutia kabinetu Fica. Jasné, že premiér či člen vlády nebudú cítiť vysoké daňovo-odvodové zaťaženie, keď je polovica ich platu oslobodená,“ uviedol.
Férovým postupom by bol podľa M. Viskupiča návrh novely zákona o rozpočtovej zodpovednosti, úprava aktuálne nefunkčného a nemotivujúceho ustanovenia o zmrazení platov, nastavenie nového motivačného mechanizmu, obhájenie návrhu v národnej a vysvetlenie občanom. „V súčasnosti existujú dve sadzby dane z príjmov. Zamestnanec, ktorý zarobí do 47 538, platí 19-percentnú daň z príjmu, ten so základom dane nad 47 538 eura odvádza daň vo výške 25 percent z časti, ktorá túto sumu presahuje. Dobre zarábajúci ľudia pritom už dnes reálne platia vyššiu daňovú sadzbu práve vďaka odvodom. Avšak občanom, ktorí si dovolia lepšie zarábať, hovorí sa o výške nad 100 000 eur ročne, sa vláda nehanbí vyrobiť ďalšiu, vyššiu kategóriu zdanenia, čo bude pravdepodobne 35 percent,“ vysvetlil tímlíder SaS pre verejné financie a dodal, že SaS je zásadne proti zvyšovaniu daní, lebo to demotivuje tvoriť hodnoty. Vláda takto podľa neho ukazuje, ako pohŕda bohatými ľuďmi. „Bohužiaľ, neexistuje „lepší“ spôsob, ako vyhnať vzdelaných a talentovaných ľudí zo Slovenska,“ dodal Marián Viskupič.
Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je problémom ľavicovej politiky, že jedného dňa sa minú peniaze tých druhých, pričom presne to robí vláda – žmýka tých, ktorí tvoria hodnoty. „Je ľahké rozdávať dôchodcom či komukoľvek a zožmýkať bohatých. Tých sa ale nikto nezastane. Realita je taká, že bohatí ľudia držia krajinu nad vodou, nie je to štát, ktorý zamestnáva z daní pol milióna ľudí,“ povedal R. Sulík. Živiť podľa neho naratív, že každý, kto je bohatý, peniaze ukradol a chudobný si za to môže sám, nie je v poriadku. „Množstvo bohatých ľudí si svoj majetok vydrelo, ak ich bude naša spoločnosť čoraz viac žmýkať, tak odídu a potom sa budeme čudovať, že nie sme schopní dobiehať Európsku úniu,“ dodal na záver predseda SaS.