Schváleniu rozpočtu podľa stanoveného postupu predchádza vydanie stanoviska Európskej komisie. Lenže toto sa u nás nestalo, keď vláda a následne poslanci schválili rozpočet na rok 2024 skôr, ako sa k nemu vyjadrila EK. Tá má pritom k nemu zásadné výhrady. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je presvedčená, že zámerom vlády bolo prijať rozpočet skôr, ako k nemu vydá komisia stanovisko, pretože vedeli, že sa v ňom nachádzajú nezrovnalosti a EK by ho neodobrila. Deficit bude v tomto roku podľa EK vyšší, ako uvádza Ficova vláda.
„Ukazuje sa, že ľavičiari, socialisti nevedia hospodáriť a šetriť, ale o to lepšie vedia žmýkať ľudí, ktorí tvoria hodnoty a následne rozdávajú ich peniaze. Napríklad likvidujú druhý pilier, zvyšujú zdravotné odvody na strane zamestnávateľa, čo na konci dňa zaplatia ľudia a tiež zvyšujú daň z dividend. Rovnako budú dôchodcovia najviac odškodnení za infláciu, hypotekárna pomoc je hlúpa a drahá. Problémom tohto princípu je, že jedného dňa sa peniaze tých druhých minú a potom to pôjde na úkor štátneho dlhu,“ vysvetlil predseda SaS Richard Sulík. Namiesto toho, aby vytvorený dlh v jednom roku podľa neho klesal, tak stúpa. „Toto je grécka cesta, ktorá vedie v normálnych ekonomikách do krachu, lenže u nás to dopadne ešte horšie,“ dodal R. Sulík.
Podľa hodnotenia EK bude deficit rozpočtu verejnej vyšší, ako predpokladá rozpočet. „Hlavným dôvodom je vládou nesprávne zaznamenané prefinancovanie tzv. energopomoci. Európska komisia jasne potvrdila, že financie, ktoré slúžili na financovanie minuloročnej energopomoci, majú byť započítané do výsledkov roka 2023, lenže toto vláda neurobila. Komisia tak očakáva, že deficit vzrastie zo 6,1 percenta HDP na 6,3 percenta HDP v tomto roku,“ povedal tímlíder SaS pre verejné financie Marián Viskupič s tým, že toto potvrdenie je kľúčové.
Premiér aj minister financií tvrdili, že budú konsolidovať a deficit znížia o 0,5 percenta. „Už pri prerokovávaní som vedel, že klamú. Že konsolidácia je v rozpočte na tento rok dosiahnutá len účtovným trikom a napokon bude deficit ešte vyšší, ako v minulom roku. Dalo sa to očakávať, pretože energopomoc bola nesprávne zaevidovaná, čo hovorili aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť a Štatistický úrad,“ vysvetlil M. Viskupič. Je presvedčený, že už v tom čase mal minister financií dostatok informácií a už vtedy vedel, že to tak dopadne. „Nešlo o chybu, ale o zámer, jasne účelové konanie, aby vyzeral rozpočet ako konsolidačný,“ doplnil.
Minister financií Kamenický uviedol, že ministerstvo žiadne triky nerobilo a šíria sa hoaxy. „Jeho tvrdenia, že spôsob započítania, ako ho potvrdila EK, je zmena pravidiel, považujem za obhajovanie neobhájiteľného. Všetky pravidlá potvrdzujú stanovisko komisie, pričom všetky relevantné inštitúcie to vidia rovnako. Len minister financií pokračuje vo svojich klamstvách,“ uviedol Marián Viskupič a dodal, že nehovoriť pravdu a používať kreatívne účtovníctvo vo verejných financiách je pre krajinu jedno z najnebezpečnejších konaní, akých sa môže vládnuci politik dopustiť.
Európska komisia má k rozpočtu aj iné výhrady. Negatívne hodnotí plošnú energopomoc, zníženie odvodov do druhého piliera, ako aj nesúlad s európskym výdavkovým pravidlom o 0,4 percenta HDP. Na záver skonštatovala, že hrozí, že prijatý rozpočet nie je v súlade s odporúčaním Rady EÚ a preto vyzýva na prijatie opatrení, ktoré ho s nimi zosúladia.