Minulotýždňový rozhovor, ktorý pre PLUS 7 dní poskytol ekonóm Slovenskej akadémie vied, Vladimír Baláž, obsahuje niekoľko čudných až nepravdivých tvrdení. Denník PLUS 7 dní mi, …
… žiaľ, reakciu neumožnil, tak aspoň touto cestou.
Ekonóm Vladimír Baláž zavádza
Vladimír Baláž tvrdí, že v prípade divokého bankrotu Grécka by investori okamžite začali vypredávať talianske a španielske dlhopisy, a to už dnes vďaka eurovalu hrozí oveľa menej. Nuž, takéto tvrdenie je čistá nepravda, lebo euroval je príliš malý na to, aby zabránil čomukoľvek. Kapacita trvalého eurovalu je 700 miliárd eur, dlhy len Talianska a Španielska sú viac ako štyrikrát vyššie. Ak by teda investori naozaj začali vypredávať dlhopisy po uši zadlžených krajín, boli by financie z eurovalu za pár dní vyčerpané.
Euroval rozhodne nič nevyriešil ani nezachránil a ani investorov neukľudnil. To spravila Európska centrálna banka tým, že bezprecedentne porušila svoje vlastné pravidlá a v auguste 2012 prisľúbila, že ona sama v prípade potreby vykúpi dlhopisy problémových krajín. Samozrejme, že ak dá emisná banka, ktorá dokáže vytlačiť akékoľvek množstvo peňazí, prísľub na vykúpenie aj tých najhorších dlhopisov, investori sa prestanú báť o svoje investície.
Len si treba uvedomiť, že týmto ECB znehodnocuje našu spoločnú menu.
Druhé zavádzajúce tvrdenie pána Baláža
Rovnako tvrdenie pána Vladimíra Baláža, že dnes sú problémové krajiny v lepšej kondícii, je čistá nepravda. Veď eurokríza začala tým, že Grécko malo tak veľa dlhov, že ich už nevedelo splácať. Následne „sa zistilo“ (lepšie povedané investori si uvedomili), že aj Taliansko, Španielsko a Portugalsko majú príliš veľa dlhov. Tak vznikla skratka PIGS (prasatá). Ak pán Vladimír Baláž tvrdí, že dnes sú tieto štáty v lepšej kondícii ako vtedy, mal by si pozrieť výšku dlhu týchto krajín:
Všetky problémové krajiny majú dnes rekordný a omnoho vyšší verejný dlh ako v čase vypuknutia krízy a opakujem, že jediný dôvod, prečo investori nechytajú paniku, je prísľub ECB vykúpiť aj úplne bezcenné dlhopisy.
Nerozumiem, ako v týchto grafoch dokáže pán Baláž vidieť „lepšiu kondíciu“.
Vladimír Baláž: Ľudia z Európskej centrálnej banky vedia čo robia!
Zarazilo ma tvrdenie pána Baláža, že „ľudia z Európskej centrálnej banky vedia čo robia, lebo sú na tom odborne lepšie ako bratislavskí neoliberálni ekonómovia“. Preboha, to je čo za argument? Silne mi to pripomína známy výrok, že …
„16 krajín sa predsa nemôže mýliť“.
Nejde predsa o to, KTO niečo tvrdí, ale ČO niekto tvrdí.
Ak „bratislavskí neoliberálni ekonómovia“ (predpokladám Karpiš, Ďuranna, Vlachynský a ďalší) tvrdia, že zachraňovať Grécko sú peniaze vyhodené von oknom, tak by sa patrilo uviesť nejaký protiargument a nie tvrdiť, že záchrana Grécka je dobrá, lebo to tvrdia ľudia z ECB.
Nuž, aj takto sa dá ohlupovať národ
Teda, aby som bol presný, jeden argument, prečo záchrana Grécka bola správna, pán Vladimír Baláž predsa len uviedol:
„Exportujeme 95% nášho HDP, a preto musíme byť v eurozóne.“
Ak tu nevidíte žiaden súvis, nič si z toho nerobte, nie ste sami. Tvrdenie je samozrejme od veci. Export Maďarska je porovnateľný so Slovenskom a nie je v eurozóne a export Rakúska je polovičný toho slovenského a je v eurozóne.
Ale možno v tomto rozhovore vôbec nešlo o nejakú odbornú úroveň. Možno išlo len o navodenie dojmu, že peniaze, o ktoré v prípade odpustenia dlhu Grécku prídu slovenskí daňovníci neboli vyhodené von oknom (ako tvrdím už päť rokov), ale v podstate dobre investované. Nuž, aj takto sa dá ohlupovať národ.