Staršie ročníky si budú pamätať na Trumbáda Elektróna, vynálezcu a výmyselníka. Seriál bežal v roku 1978 a bol určený pre desaťročné deti, asi ako návrhy ministra financií Petra Kažimíra pre podporu vedy a výskumu na Slovensku.
Výdavky na vedu a výskum sú na Slovensku nízke
Áno, výdavky na vedu a výskum, prinajmenšom tie štatisticky podchytené a vykázané, sú na Slovensku veľmi nízke, len okolo pol percenta z HDP, pričom Európska Únia odporúča tri percentá. Bohvie prečo práve tri percentá, prečo nie desať, resp. prečo sú výdavky na vedu a výskum dôležitejšie ako napríklad výdavky na vzdelávanie.
Kažimírove spôsoby z doby kamennej daňovej politiky
Každopádne si Peter Kažimír vybral spôsob ako z doby kamennej daňovej politiky, ktorý určite zvýši výdavky na vedu a výskum na papieri a určite ich nezvýši v skutočnosti. A samozrejme, prinesie to výpadky na daniach, na ktoré sa poskladajú všetci ostatní daňovníci, ktorí práve neskúmajú a nevyvíjajú.
„Superodpis“ na vedu a výskum
Konkrétne ide o takzvaný „superodpis“ vo výške 25 percent (spolu teda 125 percent) na:
- Výdavky na vedu a výskum
- Výdavky na mzdy pracovníkov, ale len ak majú menej ako 26, sú menej ako 2 roky po škole a len v prvom roku zamestnania. (Zákon sa bude týkať možno piatich ľudí, možno 15-ich)
- Nárast výdavkov na vedu a výskum
„Superodpis“ na vedu a výskum je možné kumulovať. Ak sa teda nájde 25 ročný chalan, ktorý doštudoval pred rokom a bol zamestnaný v tomto roku, bude si jeho zamestnávateľ môcť uplatniť okrem skutočne vynaložených nákladov ďalších 50 percent.
Máte dojem, že toto pomôže slovenskej vede?
Sociálni inžinieri sa na Kažimírovom ministerstve nudili alebo …
Trt makový! Len sa nejakí sociálni inžinieri na Kažimírovom ministerstve strašne nudili alebo strašne zhúlili, každopádne takéto kraviny zabalené do takmer 800 slov (!) sa len tak ľahko nevidia.
V skutočnosti sa stane to, že odrazu bude každá jedna firma vykazovať vedu a výskum, aby si mohli uplatniť o 25 percent vyšší odpis. Lebo 25 percent vyšší odpis znamená o 25 percent nižšiu daň (namiesto 22% už len 16,5%).
V novom § 30c budú hľadať možnosti, ako ešte aj z upratovačky, ktorá skúša nový prostriedok na umývanie podlahy, spraviť výskumníčku. Na to budú samozrejme potrebovať daňových poradcov, aby to napasovali a štát zase daňových úradníkov, aby to skontrolovali. To je síce pekné, zvyšujeme zamestnanosť, ale nič netvoríme. Len sa čoraz väčší počet ľudí zahrabáva v paragrafoch, ktorých musia živiť tí, ktorí tvoria hodnoty. Toto sa stane na papieri.
V realite sa nestane vôbec nič
Žiadna firma nezačne skúmať niečo len preto, že jej štát zoberie o 5,5% menej daní zo sumy vo výške výdavkov na vedu a výskum. To jednoducho nestačí. Na mieste je však otázka, prečo vlastne by mal štát špeciálne podporovať vedu a výskum? Prečo nie rovnako vzdelávanie, turizmus, investície do ekológie, do rekreácie zamestnancov, do elektroáut, do ochrany zdravia, do sociálnej ochrany a tak ďalej, a tak ďalej. Veď podporme rovno všetko. Inými slovami,
znížme daň z príjmu z 22% na 16,5% (alebo na 19%, ako to bolo donedávna) a hotovo.
To by sa však musel Peter Kažimír prestať hrať na pána boha a musel by prestať od zeleného stola rozhodovať, ktorá vytvorená hodnota je dobrá a ktorá je nehodná podpory.
Aké je riešenie?
Slovensko potrebuje daňový systém, ktorý jednou jedinou sadzbou zdaní akúkoľvek hodnotu presne jeden krát. Toto sa osvedčilo v roku 2004, kedy Slovensko zaviedlo rovnú daň vo výške 19 percent.
Preto riešením je presný opak toho, čo stvára, určite s dobrým úmyslom, minister financií. Nie przniť systém ďalšími a ďalšími pravidlami, ale presný opak – málo jednoduchých pravidiel.
My v SaS pripravujeme zoznam zmien (väčšinou pôjde o rušenie existujúcich nezmyslov), ktorý predstavíme na jar budúceho roku. Ak máte aj vy nejaké tipy, sem s nimi. Vaše nápady pošlite prosím na jana.kissova@strana-sas.sk. Tento zoznam bude pevnou súčasťou nášho volebného programu do volieb v marci 2016.