Výročná správa ECB 2013, Brusel 27.2. 2015 – Richard Sulík vo videokomentári hovorí o odchode Maria Draghiho, prezidenta Európskej centrálnej banky, počas rozpravy ako o prejave neúcty voči Európskemu parlamentu, voči ktorému ECB skladá účty. Následne Richard …
… Sulík vymenuváva kroky Európskej centrálnej banky, ktoré mali viesť k stabilite, ale priniesli presný opak, čo sa odráža na raste dlhov Portugalska, Španielska, Talianska, Belgicka a Francúzska. Upozorňuje taktiež na to, že ELA úvery len naťahujú vyhlásenie konkurzu Grécka ako aj to, že programom OMT porušuje ECB zákon. Inými slovami, na čo dosiahnu chápadlá ECB, tam vedie k poškodzovaniu eura.
Výročná správa ECB 2013 – prepis videokomentára k včerajšej rozprave
Včera prebiehala v europarlamente rozprava k výročnej správe ECB 2013, pri ktorej mal byť prítomný aj Mario Draghi, prezident Európskej centrálnej banky ECB. Výročná správa ECB 2013 sa však konala bez prítomnosti prezidenta ECB. Mario Draghi totiž po krátkej dobe vstal a odišiel.
Je to neobvyklé, je to aj prejav neúcty voči Európskemu parlamentu, ktorému má ECB skladať účty.
Mario Draghi a stabilita meny
Pán Mario Draghi je zodpovedný najmä za stabilitu meny. Bohužiaľ, kroky, ktoré Európska centrálna banka robí sú v protiklade s týmto cieľom.
Napríklad:
- Európska centrálna banka znížila základnú úrokovú sadzbu na historicky najnižšiu hodnotu 0,05 %. To je fakticky nula
- Európska centrálna banka ďalej znížila povinné minimálne rezervy iba na 1 %, čo je tiež historicky najnižšia sadzba
- ECB takisto postupne, ale dlhodobo znižuje kvalitu záruk, ktoré požaduje za novo vydané úvery
- No a svojím OMT (Outright Monetary Transaction) programom, ktorý je o tom, že Európska centrálna banka vykupuje dlhopisy krízových štátov, tak jasne porušuje zákon
Európska centrálna banka masívne prispieva k nárastu dlhov
Týmito štyrmi krokmi, ktoré som práve menoval, Európska centrálna banka masívne prispieva k tomu, že dlhy rastú a rastú a budú naďalej rásť.
Napríklad:
- Portugalsko malo v čase začiatku krízy verejný dlh vo výške 85 % HDP. Dnes je to 135 %. Rekord
- Verejný dlh Španielska stúpol zo 60 na 90 % HDP
- Taliansko stúplo zo 110 na 140 %
- Belgicko je medzičasom na 108 %
- Francúzsko takmer 100 %
Zneužívanie ELA
Navyše, núdzové úvery, tzv. ELA úvery, ktoré ECB poskytuje Grécku sú ničím iným ako naťahovanie vyhlásenia konkurzu preto, lebo Grécko je fakticky platobne neschopné.
Všetky tieto spomenuté kroky ECB na čele s Mariom Draghim, prezidentom Európskej centrálnej banky, vedú k masívnemu poškodzovaniu našej spoločnej meny euro. Výročná správa ECB 2013 sa však konala bez prítomnosti Maria Draghiho, takže nie je známe, či si tento stav vôbec uvedomuje.