Vystúpenie hlavy štátu v národnej rade je zriedkavá udalosť a nestáva sa často, že má potrebu vyjadrovať sa ku konkrétnym zákonom, o ktorých parlament rokuje. Dnešné vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej k plánovaným zmenám v trestnej politike bolo podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) miestami až desivé. Hlava štátu totiž opisovala následky novely Trestného zákona.
„Prezidentka dnes dôrazne upozorňovala najmä poslancov vládnej koalície, aby nehazardovali s bezpečnosťou Slovenska. Uviedla, že majú mandát robiť zmeny, aj zásadné, no nemôžu robiť všetko. Musia dodržiavať pravidlá, ktoré tu platia viac ako 30 rokov,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Vysvetlil, že keď vláda predkladá zákon, musí najskôr prejsť medzirezortným pripomienkovým konaním, pričom ľubovoľne dlhá diskusia v parlamente ho nahradiť nemôže.
Zuzana Čaputová podľa neho veľmi správne upozornila na to, čo sa vláda chystá spáchať, a teda, že dokorán otvorí brány zločinu vo všetkých možných formách. „Opisovala následky novely a najmä kombináciu znížených sadzieb, výrazne zvýšených lehôt pre výšku malých, značných a veľkých škôd, ako aj výrazné skrátenie premlčania, často z 20 na 3 roky,“ priblížil R. Sulík s tým, že Slovensko sa stane eldorádom pre zločincov, a to len preto, že si Robert Fico potrebuje zachrániť kožu.
Podľa poslankyne NR SR za SaS Márie Kolíkovej ide o rezignáciu na spravodlivosť. „Táto zásadná zmena trestnej politiky, ktorá je jednou z rozsahovo najzásadnejších, aké sme tu kedy mali, spôsobí, že zo dňa na deň začne platiť niečo úplne iné, ako tu máme dnes. K zásadným zmenám dochádza aj v prípade, keď by sme sa chceli domôcť spravodlivosti ako poškodení v trestnom konaní, keď nás okradnú, olúpia alebo dochádza ku korupcii,“ vysvetlila M. Kolíková a dodala, že Slovensko sa stane rajom pre organizovaný zločin.
„Je to rezignácia na primeraný postih od bežných krádeží až po najzávažnejšie korupčné a majetkové trestné činy. Nebavíme sa len o tom, že ide o rýchle konanie a preto dochádza k zásahu do našich práv a do princípov demokracie a právneho štátu, ale priamo obsah právnej úpravy ide proti ústave,“ povedala Mária Kolíková. Na záver vyzvala na stiahnutie novely a opätovné predloženie v riadnom legislatívnom procese. „Vláda má možnosť zmeniť trestnú politiku, ale nie spôsobom, akým to robí teraz, ale tak, aby sme všetci videli, čo chystá a aby k tomu prebehol odborný a verejný dialóg,“ doplnila.