Záchrana Grécka │ V utorok 11. septembra 2018 vystúpil v pléne Európskeho parlamentu grécky premiér Alexis Tsipras. Vo svojom prejave hovoril o tom, ako úspešne zvládol záchranu Grécka. Vyzdvihol grécke reformy a poukázal na ekonomický rast krajiny. Záchrana Grécka …
… podľa Tsiprasa vyvrcholila ukončením záchranných programov, čo značí nový začiatok pre Grécko v EÚ. Hoci je pravdou, že Gréci skutočne konsolidovali a znížili výdavky štátu, podľa Richarda Sulíka sú od skutočného pokroku ešte poriadne vzdialení. Ekonomika je dnes na úrovni 4/5 predkrízového obdobia a nezamestnanosť je viac ako dvojnásobná oproti úrovni predkrízového obdobia. Grékov preto čaká ešte veľmi dlhá a kamenistá cesta. Viac na tému záchrana Grécka si pozrite vo videokomentári R. Sulíka.
Slávna záchrana Grécka
Včera vystúpil v Európskom parlamente Alexis Tsipras, grécky premiér, a v podstate vychválil do neba grécke úsilie, ako veľmi Gréci reformujú, ako urobili pokroky. Je pravda, že urobili mnoho reforiem, je pravda, že naozaj znížili výdavky štátu, ale od skutočného pokroku sú ešte poriadne vzdialení. Ekonomika je dnes na úrovni 4/5 predkrízového obdobia a nezamestnanosť je viac ako dvojnásobná oproti úrovni predkrízového obdobia. Aj keď je pravda, že nezamestnanosť klesá, tak Grékov čaká ešte veľmi, veľmi dlhá a kamenistá cesta. V podstate prešlo 10 rokov, a to slávna záchrana Grécka, keď dáme do čísiel, vyzerá nasledovne: Dnes je dlh Grécka, vyjadrený v miliardách eur, omnoho vyšší, a hrubý domáci produkt vyjadrený v eurách omnoho nižší. Toto nazvať úspešným príbehom a zachránením Grécka je predsa len trochu vzdialené skutočným významom týchto slov. Grécko sa dokáže medzičasom financovať na finančných trhoch, ale tu sa netreba nechať mýliť. Je to spôsobené najmä politikou Európskej centrálnej banky, ktorá zachráni všetkých a každého.
Ak by ECB Grékom nepomáhala, boli by v krachu
Predseda Európskej centrálnej banky, Mario Draghi, už pred pár rokmi, v 2012 povedal, že bude bojovať za euro „what ever it takes“, to znamená, v konečnom dôsledku ECB garantuje za všetky dlhopisy, aj za tie grécke, a to investori vedia, a preto môžu kľudne kupovať, a investovať aj do gréckych dlhopisov. Ak by ECB Grécku takto nepomáhala, tá ďalšia pomoc spočíva v tom, že strašne natiahli splatnosť – až do roku 2060 sa budú grécke dlhopisy splácať – a takisto umelo znížili úroky, základná úroková sadzba je nula percent. Ak by teda takto ECB nepomáhala Grécku a ďalším južným krajinám, tieto by boli v obrovských problémoch a Grécko zrejme v krachu. Čiže netreba sa príliš tešiť, treba oceniť, že Grécko sa naozaj snaží o reformy. Treba ale aj na rovinu povedať, 10 rokov stratili a ďalších rokov stratia a treba povedať, že Gréci by dnes na tom boli omnoho lepšie, keby im bolo dovolené vystúpiť z EÚ pred 10 rokmi. Vtedy by ale netratil európsky daňovník, vtedy by tratili súkromné nemecké a francúzske banky.