Opozícia sa rýchlo dohodla, že podá obžalobu na prezidenta SR Ivana Gašparoviča. S návrhom obžalovať prezidenta Gašparoviča z porušovania Ústavy SR prišli liberáli z SaS a zvyšok opozície sa k nim pridal. Má vôbec význam podať obžalobu na prezidenta …
… SR Ivana Gašparoviča? Braňo Závodský sa naživo rozprával so šéfom SaS Richardom Sulíkom.
Braňo Závodský : Opozícia sa celkom vzácne a rýchlo dohodla, že podá žalobu na prezidenta Ivana Gašparoviča. Takisto bude chcieť, aby na schôdzi prezident vysvetľoval, prečo nevymenoval za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. S nápadom obžalovať prezidenta z porušovania Ústavy prišli liberáli zo strany Sloboda a Solidarita a zvyšok opozície vrátane Obyčajných ľudí sa k ním pridal. Otázka je, či to ma vôbec význam. Pretože na niečo také ako je obžaloba prezidenta, aby bola schválená a poslaná na Ústavný súd, bude treba ústavnú väčšinu v parlamente, čo je 90 hlasov, čo opozícia nemá. A my sa o tom pobavíme so šéfom liberálov, Richardom Sulíkom. Dobrý deň, pán predseda, vitajte u nás.
Richard Sulík: Dobrý deň.
Návrh na obžalobu prezidenta Ivana Gašparoviča
Braňo Závodský: Na začiatok tá otázka, podarilo sa vám presvedčiť, teda vašich opozičných kolegov, že podáte žalobu na prezidenta Ivana Gašparoviča. Moja otázka je: Dosť nezvykle a rýchlo sa vám to podarilo. Ako je to vôbec možné?
Richard Sulík: Mali sme také spontánne stretnutie v pondelok a aj pomerne živú diskusiu ohľadom návrhu na obžalobu prezidenta a potom nakoniec uznali argumenty a som veľmi rád, že sa nám podarilo dohodnúť, že v takejto dôležitej veci postupujeme jednotne. Návrh na obžalobu prezidenta Ivana Gašparoviča vnímam ako ten správny signál v pravý čas.
Napísanie obžaloby na prezidenta SR
Braňo Závodský: Takže aký je teraz celý ten postup, čo sa bude diať? Máte už napísanú tú obžalobu?
Richard Sulík: Postup je taký, že obžaloba na prezidenta SR dnes bude hotová. Je to text na 16 stranách, čiže nie je to päť riadkov. Je to pomerne náročná práca. Dnes by text obžaloby na prezidenta Ivana Gašparoviča už mal byť hotový. Už včera bol doručený nejaký prvý draft opozičným kolegom, no a tento týždeň ideme zbierať na obžalobu prezidenta SR potrebné podpisy.
Na zaradenie obžaloby prezidenta na rokovanie národnej rady je potrebných 30 podpisov
Braňo Závodský: Potrebujete 30 podpisov, aby žaloba na prezidenta SR bola zaradená do rokovania národnej rady. Bude to vyžadovať samostatnú mimoriadnu schôdzu alebo sa to môže prerokovať v rámci programu normálnej schôdze?
Richard Sulík: Predpokladám, podľa zvyklostí v parlamente, že predseda národnej rady navrhne samostatnú schôdzu počas normálnej schôdze. To je teraz ale úplne jedno. Podstatné je, že tento bod bude v parlamente otvorený, lebo ani len prezident si nemôže dovoliť takto hrubo nerešpektovať a porušovať Ústavu.
Prezident tvrdí, že neporušuje Ústavu Slovenskej republiky
Braňo Závodský: Ale to je váš názor. Prezident tvrdí, že rešpektuje a neporušuje Ústavu Slovenskej republiky.
Richard Sulík: V poriadku a práve nech o tom, či prezident Ivan Gašparovič neporušuje Ústavu Slovenskej republiky rozhodne Ústavný súd. Ten je tu na to.
Aký má význam podávať obžalobu na prezidenta SR?
Braňo Závodský: Otázka je, že načo podávate obžalobu na prezidenta? Načo toto vlastne robíte, keď v podstate to nemusí mať nejaký význam. V parlamente nemáte dostatok hlasov, nielen, aby vôbec tá obžaloba bola schválená tou 90-tkou poslaneckou, ale ani aby keď sa Smer skrátka rozhodne, videli sme to pri viacerých schôdzach mimoriadnych, neodhlasuje program, neodhlasuje zaradenie, trebárs tohto bodu do programu normálnej schôdze, tak je to prečo, načo to je? Nie je to len také nejaké populistické gesto k vašim voličom, ktorí to čakajú?
Richard Sulík: Pozrite sa, to, že nemáme dostatok hlasov, to nemáme v podstate pri ničom, lebo Smer má v parlamente 83 kolesíkov, tí poslúchajú na slovo. Ale to predsa neznamená, že my teraz na štyri roky odídeme na dovolenku a povieme si, nemáme dosť hlasov. Presne toto je práca opozície, politická, opozičná práca, nech to znie akokoľvek nepekne, ale na toto sme tu, aby sme upozorňovali na to, čo sa deje. Prezident je hanbou tohto štátu a treba s tým niečo robiť a my jednoducho využijeme všetky dostupné možnosti, ktoré máme. A toto je jedna z nich. Obžaloba prezidenta Ivana Gašparoviča je primerané a správne gesto, ktoré opozícia teraz ide spraviť.
Čo by obžaloba znamenala ak Ústavný súd rozhodne, že prezident porušil Ústavu?
Braňo Závodský: Čo by tá obžaloba, pokiaľ by sa dostala na Ústavný súd a on by o nej rozhodol teda vo váš prospech, ak sa to tak dá povedať, aj keď je tam veľa tých ak, ak, ak, ak, ale vy ste už varovali ľudí, aj politikov, aby sa nesnažili nejak odvolávať prezidenta, lebo by to mohlo znamenať, teda v referende (lebo pokiaľ by to referendum bolo neplatné, nakoniec nevyšlo by), tak by to znamenalo, že od toho momentu by prezident vlastne znovu začal päťročné funkčné obdobie, preto sa pýtam: Čo by tá obžaloba znamenala, ak by teda Ústavný súd rozhodol, že porušil prezident Ústavu?
Richard Sulík: Že prezident Gašparovič úmyselne porušil Ústavu?
Braňo Závodský: Ak by sa tak stalo.
Richard Sulík: Keby takto Ústavný súd rozhodol, tak prezident Gašparovič je automaticky zbavený funkcie. Samozrejme, vôbec takto ďaleko to v civilizovaných krajinách nechodí. Toto je možné snáď fakt len na Slovensku a v nejakých iných, cudzích republikách, ale v normálnych krajinách by prezident dávno odstúpil. Toto jednoducho je vážny problém a zlý čin, ktorý prezident urobil tým, že sa rozhodol nevymenovať riadne zvoleného generálneho prokurátora. Dokonca aj Ústavný súd povedal, že tá voľba bola v súlade so zákonom. Čiže jednoducho tu sa odstupuje. Lenže tento prezident, keďže nemá štipku cti a slušnosti, tak on odstupovať nebude. Preto ani nemá zmysel prezidenta Gašparoviča vyzývať, lebo je úplne zrejmé, že to nespraví. Pozrite sa kvôli čomu v Nemecku odstupuje prezident, to bolo možno stotina a odstúpil. Jednoducho toto sa nerobí. No a keďže on takéto niečo nie je schopný spraviť, náš prezident SR, aby to položil a odišiel odtiaľ, no tak treba ho obžalovať, lebo to je jediná cesta.
Odvolanie prezidenta SR referendom
Tá druhá možnosť odvolať prezidenta SR je, ako ste vraveli, spojená s referendom, a to keby bolo neúspešné (a tu je isté, že neúspešné by bolo, lebo nestačí, aby prišlo 50% ľudí hlasovať, z nich 50% musí byť za áno) – a keď je neúspešné, začína prezidentovi Gašparovičovi plynúť odznova jeho funkčné obdobie, no to by bol ten najhorší scenár.
Dôvody prezidenta pre neschválenie kandidáta na generálneho prokurátora Čentéš sú …
Braňo Závodský: Na druhej strane ale Ústavný súd dal prezidentovi Gašparovičovi voľné ruky. Povedal mu, že teda okrem tých zákonných podmienok, ktoré musí splniť kandidát na generálneho prokurátora, ktoré povedzme pán Čentéš spĺňa, tak môžu to byť aj ďalšie dôvody. Dôvody ktoré prezident zhodnotí, či teda vymenovať alebo nevymenovať ho. Prezident to zdôvodnil. Práveže tam má tie dôvody, hovoril o tej skartácii Matovičovej výpovede, hovoril o samotnom priebehu voľby.
Richard Sulík: A písali aj v denníku RSS, veď tie dôvody všetky sú smiešne, jeden smiešnejší než druhý. Skartovanie výpovede je to jednoducho ľudské zlyhanie. To sa stane, to ako prezident je posledný, ktorý môže hovoriť …
Braňo Závodský: Fakt je, že pán Čentéš bol disciplinárne stíhaný v tejto veci, čiže..
Richard Sulík: To po prvé, veď tá výpoveď bola napísaná nanovo, samotný svedok povedal, že všetko to, čo bolo v tej prvej obsiahnuté, bolo obsiahnuté aj v tej druhej.
Braňo Závodský: Takže vy jednoznačne neodsúhlasíte…?
Richard Sulík: Veď to je úplne smiešne z toho robiť nejaký dôvod na nevymenovanie generálneho prokurátora.
Prezident SR Gašparovič je bábkou v rukách Smeru
Braňo Závodský: Ale musím sa vás aj opýtať, že člen opozičnej strany Radoslav Procházka, tiež odborník na ústavné právo, hovorí, že robíte to len tak v úvodzovkách kvôli tým laikom, to sa teraz na facebooku tak rado používa, že by ste nemali iniciovať žalobu na prezidenta, že jeho zodpovednosť v tejto veci je skôr politická ako právna a že jediní, kto môže vyvodiť dôsledky, sú voliči vo voľbách.
Richard Sulík: No, jasné, že zodpovednosť prezidenta je politická, tam nie je o čom diskutovať, ale to predsa neznamená, že my sa teraz budeme na toto len jednoducho prizerať. Toto je jedna z možností a veľmi vážna. Za dvadsať rokov, čo existuje samostatné Slovensko, od 93- ho roku, tak nedošlo ešte nikdy k obžalobe prezidenta, toto je veľká hanba a jednoducho vážna vec a nad tým sa treba zamyslieť. Ja osobne by som nechcel na sklonku mojej kariéry o neviem koľko rokov čeliť nejakej obžalobe takejto vážnej, čiže možno aj tu si prezident rozmyslí, či naozaj koná takto správne, len problém je, že on teda nekoná moc samostatne, ale je bábkou v rukách Smeru a takto to potom aj vyzerá.
Prihlasovanie kandidátov na novú voľbu kandidáta na generálneho prokurátora
Braňo Závodský: Samozrejme, to je váš politický názor na vec. On hovorí, že samozrejme koná autonómne, ale povedzte, čo vy teraz osobne budete robiť, lebo predseda parlamentu už vlastne vyhlásil ani nie tak voľbu ako prihlasovanie kandidátov na novú voľbu kandidáta na generálneho prokurátora, do osemnásteho máte čas, všetky opozičné strany povedali, že budú to ignorovať, že nenavrhnú svojho kandidáta. Čo v tejto veci urobíte vy?
Richard Sulík: No, tak ja chcem najprv vidieť, kto sa tam vôbec prihlási, lebo žiaden seriózny prokurátor nepôjde kandidovať v takejto veľmi komplikovanej situácii, toto jednoducho žiaden slušný prokurátor nespraví. To naozaj musí byť zúfalec, ktorý sa hrozne trasie za funkciou. Čo spravíme my? Ja teda sa plánujem stretnúť, plánujem osloviť vedenie Rady prokurátorov, stretnúť sa s nimi, vydiskutovať si tú situáciu, ako to je, aký teda oni plánujú postup, keďže Robert Fico ich vtiahol do hry a povedal, že má to byť s nimi v poriadku, tak oslovím vedenie Rady prokurátorov, stretnem sa s nimi a uvidím teda a zistím, aký je ich postoj k tejto veci.
Braňo Závodský: Čo čakáte?
Väčšina právnikov sú slušní ľudia, ktorí nehrajú špinavé politické hry
Richard Sulík: No tak kľudne sa môže stať, že aj oni, veď to sú tam všetko právnici a ja som presvedčený o tom, že väčšina je to slušných ľudí, ktorá nehrá tieto špinavé politické hry a aj im to bude veľmi zvláštne a čudné. Predpokladám teda, že by mali v takejto situácii zvoliť prokurátora, aj pán doktor Čižna sa už vyjadril, že on teda nebude kandidovať, pokiaľ sa Ústavný súd teda nerozhodne v tej ďalšej veci.
Braňo Závodský: Áno, to už bolo povedané. A kedy plánujete sa s nimi stretnúť?
Richard Sulík: No tak chcem ich teraz čoskoro osloviť a pokiaľ vedenie Rady prokurátorov bude mať čas, tak viem si predstaviť stretnutie budúci týždeň.
Braňo Závodský: Potom budete asi aj o tom informovať média..
Richard Sulík: Určite.
Voľba prokurátora, doktora Čentéša, bola v súlade so zákonom
Braňo Závodský: Samozrejme aj občanov. Dobre, posledná otázka: Pán Sulík, predsa len tá voľba v júni 2011, bolo to celé také napínavé, bolo tých volieb viac, boli tam nezhody okolo toho, dokonca ja si pamätám, že ešte aj v tej voľbe, v ktorej nakoniec bol pán Čentéš zvolený za kandidáta, tiež sa tam čakalo na predbežné opatrenie Ústavného súdu v súvislosti s tými tajnými verejnými voľbami, vy ste to teda veľmi nerešpektovali, išli ste do toho, Smer sa to snažil zdržať. Skrátka, bolo to celé neprehľadné, dokonca denník Sme, zástupca šéfredaktora Lukáš Fila vtedy napísal, že vládna koalícia chcela zmenu na prokuratúre až tak veľmi, že pri tom znásilnila demokratické pravidlá, spochybnila tak svoje oprávnenie kritizovať, keď to isté budú robiť iní. Ako by Lukáš Fila vedel, že tá situácia dnes bude takáto? Neľutujete celé to, že to bolo také, že ste to tam celé tak zamotali a bolo to neprehľadné, skrátka dodnes na tom stavajú, teraz vlastne aj prezident..
Richard Sulík: No pozrite sa, podstatný rozdiel je v tom, že všetko, čo sme robili, bolo v súlade so zákonom a aj Ústavný súd rozhodol, že vtedajšia voľba prokurátora, doktora Čentéša, bola v súlade so zákonom.
Braňo Závodský: Na to sa nepýtam. Toto je fakt. To sme si už povedali, to už súd rozhodol, ale nie to, že spochybňovanie je oprávnené, minimálne z toho zmyslu, že naozaj…
Richard Sulík: Hneď vám na to odpoviem, ale táto prvá vec je veľmi podstatná
Braňo Závodský: Pamätáte si to čiarkovane tých, ako predseda Smeru ukazoval volebné lístočky, vy ste si ich dávali značiť.
Richard Sulík: Ja sa vám k tomu neviem vyjadriť, čo tam on porozprával, ale ešte raz, prosím vás. Vtedy to bolo v súlade so zákonom a povedal to Ústavný súd. Dnes to nie je v súlade so zákonom. To je prvá vec. Druhá vec, áno, bolo to veľmi komplikované, bol to veľmi ťažký zápas našej bývalej vládnej koalície za to, aby nový generálny prokurátor ich stíhal a nie ich chránil.
Braňo Závodský: Neľutujete?
Slovensko je 140-te na svete zo 144 krajín v miere spravodlivosti
Richard Sulík: Nie, určite to neľutujem, to bol skrátka ťažký zápas, ktorý sa nám ale nakoniec podarilo doviesť do konca a zvolili sme generálneho prokurátora, kde bol reálny predpoklad, že bude gorily stíhať a nie, že ich bude chrániť. Teraz sa to vracia do tých starých koľají. Toto je to nebezpečie, ktoré sa deje. Ono celé je to zápas o spravodlivosť. Ľudia si neuvedomujú, že tam je veľký súvis napríklad v nejakej materiálnej podobe k chudobe alebo všeobecne sme naladení k pesimizmu, to je tá spravodlivosť. My skrátka sa musíme snažiť o oveľa väčšiu mieru spravodlivosti, lebo Slovensko je čo? 140-te na svete zo 144 krajín, podľa nejakého prieskumu.
Podstatné je podať žalobu na Ústavný súd, na prezidenta republiky Ivana Gašparoviča
Braňo Závodský: Dobre, podstatné je, že opozícia bude sa snažiť podať žalobu na Ústavný súd, na prezidenta republiky Ivana Gašparoviča, ak sa to podarí teraz schváliť v parlamente, čo je dosť otázne, keďže na to nemá dostatok hlasov. Podstatné je aj to, že vy sa chystáte na Radu prokurátorov, aby ste zistili ich názor, my to budeme sledovať a samozrejme našich poslucháčov informovať. Ďakujem šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi.
Richard Sulík: Veľmi pekne ďakujem za pozvanie, pekný deň prajem.