O 30 dní – 7. februára – bude mať Slovensko v poradí ôsme referendum, v ktorom sa majú slovenskí voliči vyjadriť či sú za to, aby:
- Manželstvom sa nemohlo nazývať nič iné, len zväzok medzi ženou a mužom
- Homosexuáli si nemohli adoptovať deti
- O vyučovaní detí v oblasti sexu rozhodovali rodičia
Bez ohľadu na to, ako toto referendum dopadne, môžeme už dnes s istotou povedať, že aj po 7. februári sa manželstvom nebude môcť nazývať nič iné ako zväzok muža a ženy, homosexuáli si nebudú môcť adoptovať deti a o vyučovaní dieťaťa budú rozhodovať rodičia.
Načo nám je referendum
Najneskôr teraz si každý súdny človek musí položiť otázku, načo nám vlastne také referendum je, ktoré nič nemení? No, na dve veci…
Ešte by sa dalo chápať, ak by boli nejaké obrovské spoločenské tlaky na zmenu a organizátorom referenda by išlo o to, aby sa zachoval existujúci právny stav. Ale tomu tak nie je. Presne tak, ako tomu nebolo ani pri rovnako zbytočnej zmene Ústavy o ochrane manželstva, kedy sa prakticky tá istá veta presunula zo zákona do Ústavy SR.
Šesť miliónov eur vyhodených do vetra
Referendum bude stáť šesť miliónov eur a keďže žiadna otázka nemení existujúci stav, pôjde o šesť miliónov vyhodených do vetra. Samozrejme, že demokracia niečo stojí, ale nie vždy má zmysel. Ak si zoberieme jediné úspešné referendum – vstup Slovenska do EÚ, tak predreferendový stav „Slovensko nie je v EÚ“ sa zmenil na stav „Slovensko je v EÚ“.
Nemusíme súhlasiť so samotnou otázkou a nemusia s ňou súhlasiť ani politici a práve pre tento prípad existuje referendum ako nástroj priamej demokracie. Aby priamo občania povedali, či si želajú navrhovanú zmenu. Tomu bolo doteraz tak vždy. Ak by napríklad referendum, ktoré organizovala SaS malo potrebnú účasť (50%), tak dnes by boli zrušené koncesionárske poplatky, mali by sme iba 100 poslancov a pod.
Zneužívanie nástroja priamej demokracie
Ale teraz? Teraz nič. Bez ohľadu na to, či k referendu nepríde 50% voličov, či 50% voličov príde a budú hlasovať proti alebo či 50% voličov príde a budú hlasovať za – vždy budeme mať ten istý právny stav, ako bez referenda. To je zneužívanie nástroja priamej demokracie. Ak toto má byť v poriadku, potom poďme robiť referendum napríklad s týmito otázkami:
- Súhlasíte s tým, že po nedeli nasleduje pondelok?
- Súhlasíte s tým, že kradnúť sa nesmie?
- Súhlasíte s tým, že zem sa točí?
A práve preto z uvedených dôvodov odporúčam si nekaziť sobotu 7. februára nejakými zbytočnosťami.