V nemeckej televízii ZDF Richard Sulík hovorí o Grécku a zbytočnosti a škodlivosti eurovalu. Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz v rozhovore stratil nervy a uchýlil sa k osobným útokom. Keď však Richardovi Sulíkovi vytýkal, že zastupuje len veľmi malú časť …
… Slovákov, nachytal sa na vlastných slovách. Richarda Sulíka volilo 300 000 ľudí, zatiaľ čo Schulza len niekoľko stoviek, a aj to politikov Európskeho parlamentu.
Transkript videa – Miliardový hrob Grécko?
Maygritt Illner: Mali by sme sa predsa o tom, kto by sa mal akých kritérií držať, na moment pristaviť a chcela by som vám predstaviť niekoho, kto hovorí, že Grécko by malo vystúpiť z Eura, a je to niekto kto so svojimi kolegami bojoval za vstup do Eurozóny a skoro vyvolal teraz menší škandál.
Správy: V októbri 2011 pozerá celá Európa na Slovensko. Parlament by mal schváliť Euroval. On bol tým diskutovaným hrdinom Richard Sulík, predseda parlamentu, povedal nie Eurovalu. On a jeho strana hlasovali proti navýšeniu Eurovalu a vyvolali nepokoje v celej Európe. V druhom kole avšak nakoniec Euroval prešiel, no spadla na tom slovenská vláda. Na desiateho marca sú vyhlásené nové voľby.
Maygritt Illner: A Richard Sulík je teraz u nás. Pán Sulík, prečo prečo ste tak nekompromisný s Gréckom?
Richard Sulík: No to nie je nekompriomisné, je to právežne šanca pre Grécko. Je to pre nich ako kazajka, nemajú šancu s Eurom prežiť, lebo hospodárstva krajín sú príliš rozdielne. Napríklad turizmus v Grécku je celkom veľký v porovnaní s celým hospodárstvom. Čašník tam zarába 12 euro a v susednom Bulharsku zarába len 2 eurá. Môžete povedať tomuto grékovi že smola, je tu kríza, od zajtra to bude len 6 eur. A potom budú nepokoje na uliciach, možno až občianska vojna. Druhá možnosť by bola ak by sa grékovi povedalo, že budeš mať tých 12, no už to nebude euro ale drachma. To je celé. Takže je to nepriechodné u ľudí, takéto zníženie. Pri týchto cenách s týmto platmi a s tou produktivitou nie je žiadna šanca. Bolo by to oslobodenie pre Grécko ak by Euro opustili.
Maygritt Illner: V diskusii sme teraz hovorili, že je to politický projekt a ide o solidaritu a prečo teda nepociťujete solidaritu s grékmi tiež?
Richard Sulík: Ja som solidárny tiež, no malo by to mať aj význam. A môžem sa vás spýtať, že s kým všetkým máme byť solidárni? Albánsko? Somálsko? Celý svet? Oni nemajú Euro. Bruce Willis poslede zachraňoval svet, ale neviem či napr. Nemecko alebo niektoré krajiny vôbec majú silu všetkých zachraňovať. Od p. Schulza to znie pekne, že musíme Grécko zachraňovať, a pani Watwová hovorí, že musíme zachrániť aj Maďarsko, ale tá finančná sila nám ani nestačí na záchranu všetkých. Ak oni tvrdia že môžu zachraňovať, fajn, ale ja a takisto aj vláda u nás preto padla, hovorím že slováci si musia najskôr sami pomôcť. My sme najchudobnejšia krajina v Eurozóne. Dôchodky sú v Grécku 4x vyššie ako u nás. A potom príde niekto z Bruselu a povie, že nuž, slováci, ešte musíte šetriť, zvýšte si dane a zachraňujte. To proste nevysvetlíte ľuďom.
Maygritt Illner: A napriek tomu otázka. Nemyslíte si, že Slovensko predsa len sa do podobnej situácie môže tiež dostať?
Richard Sulík: No ak budú socialisti pri moci, tak áno. Oni radi míňajú peniaze, hlavne peniaze iných ľudí. To majú v krvi.
Maygritt Illner: To robia len socialisti?
Richard Sulík: Oni to robia najviac. No určite to robia všetci. Je to pliaga celej západnej európy. V Nemecku možno v roku 75 bol ten rok, kedy bol dodržaný vyrovnaný rozpočet. Vo Francúzsku 30 rokov robili dlhy a raz je proste koniec. A Grécko k tomu bodu prišlo najskôr. Grécko a samozrejme Portugalsko nasleduje, je to proste ilúzia zachraňovať tieto krajiny. Väčšina z tých euro peňazí aj do Grécka predsa tiekli. Neviem koľko 200 miliárd už išlo? Ešte pred krízou na podporu hospodárstva. A kde je výsledok? Nič.
Maygritt Illner: Podľa vašej logiky, by teda krajiny ako Portugalsko, Španielsko, Taliansko museli von z Eurozóny?
Richard Sulík: Nie, nie Taliansko. Taliansko je najbohatšia krajina EÚ. Keď porovnáte majetok ľudí s HDP krajiny. Taliansko má tretie najväčšie zásoby zlata na svete. Taliansko má stovky štátnych podnikov. Len ich musia začať predávať. Ale naozaj by boli blbí, ak je jednoduchšie nastrčiť ruku k ECB a poprosiť o nákup dlhopisov, lebo potrebujeme viac peňazí.
Maygritt Illner: Oni to robia veľmi šikovne.
Richard Sulík: Áno, celé toto trio je šikovné. Aj ten pán z Grécka, aj tí z ECB. Sú to všetci kolegovia z jednej banky.
Maygritt Illner: Áno, celkom im to ide. Chcete ísť k nám do kruhu? Nech sa páči, môžeme pokračovať za stolom. Pokračuje p. Schulz. potom p. Bochub a potom p. Sulík.
Schulz: Chcem povedať niečo p. Sulíkovi. Vy ste boli hrdý na to, ako bývalý predseda parlamentu, že ste na ministerstve financií vašej krajiny zaviedli najnižšiu sadzbu dane 19%.
Richard Sulík: To som stále.
Martin Schulz: Táto najnižšia daň znamenala odliv investícií a kapitálu z krajín európskej únie, ako aj Nemecka, ktoré zároveň platili miliardy do Eurofondov, z ktorých čerpali krajiny ako Slovensko. A potom príde bod, kde táto krajina ktorá výrazne profitovala z EÚ je žiadaná byť solidárnou. Všetci sú solidárni. Len nie Sulík. Napriek ich nízkym daniam, prísunu kapitálu z našej krajiny a fondov z EÚ. Obrovská solidarita s nimi a raz sú žiadaní o solidaritu a odmietnu. Viete ako ja takéto správanie nazývam? Hanebné.
Maygritt Illner: Pán Sulík, teda boli ste tiež podporovaní a je teraz fér odmietnúť pomôcť?
Richard Sulík: V prvom rade Slovensko takisto veľa peňazí do Bruselu odviedlo.
Martin Schulz: Áno, tým že vám vďaka EÚ stúplo hospodárstvo.
Richard Sulík: Najskôr k najnižšej dani. Sú krajiny ktoré majú aj nižšiu daň. Napr. Írsko má len 12%. Nemecko má cca 480 výnimiek vo svojej daňovej legislatíve. Slovensko má 25. Ak by Nemecko väčšinu výnimiek škrtlo a zaviedlo by rovnú daň, potom by tiež stačilo 19% percent. Aj tieto daňové príjmy v porovnaní s HDP krajiny sú na Slovensku porovnateľné s Nemeckom. A samozrejme platia dane na Slovensku.
Eurozóna sa vybudovala na určitých pravidlách. A napríklad v Lisabonskej zmluve ktorá je základnou zmluvou EÚ, sa hovorí, že každá krajina si sama zodpovedá za svoje dlhy. To predsa nespadlo z neba toto pravidlo. A potom prídete vy a hovoríte, že nejaká solidarita. Boli porušené pravidlá, napr. ECB by nemala vykupovať dlhopisy a robí to. Každá krajina ručí za svoje dlhy sama. Prečo sa to porušuje? A keď sa niekto proti tomu postaví a povie že je proti tomuto porušovaniu pravidiel, potom sa ozvete vy.
Martin Schulz: Ale veď o tom nikdy nebola reč! Tu treba niečo povedať. V záujme slovákov. Vy reprezentujete len veľmi minimálnu časť slovákov.
Richard Sulík: Prečo ste osobný?
Martin Schulz: Všetky ostatné strany vašej krajiny to vidia ináč a som rád, že tomu tak je. A koho reprezentujete vy? Lebo Slovensko získalo veľa solidarity z EÚ.
Richard Sulík: Prečo ste teraz osobný?
Martin Schulz: Prečo osobný? Vy ste šéfom len jednej strany.
Richard Sulík: A vy ste šéfom čoho? Vy reprezentujete koho? Kto vás volil p. Schulz.
Martin Schulz: Som prezidentom 754 zástupcov v Európskom parlamente. A ich zastupujem.
Richard Sulík: Mňa volilo 300 tisíc ľudí.
Martin Schulz: Vy ste boli odvolaní.
Richard Sulík: Samozrejme že sme boli odvolaní. Lebo sme si dovolili povedať Bruselu nie.
Maygritt Illner: Ďalšia otázka. Prečo si nakupuje krajina v bankrote novú tankovú armádu? Prečo musia najchudobnejší platiť odbory zatiaľ čo milionári presúvajú majetky do zahraničia? Už ani cent pre túto vládu. Tieto tanky sú produkované v Nemecku a idú do Grécka. Je to otázka spravodlivosti ako hovoril p. Sulík. Ako vysvetlíte chudobným krajinám, že musia platiť grékom za toto?
Richard Sulík: Pre mňa je to nevysvetliteľné. No k tej armáde. Grécko má 135 tisíc vojakov. 11 miliónová krajina 135 tisíc! Slovensko je polovičné a má 14 tisíc vojakov. Takže jednu desatinu. Oni si teda doprajú veľkú armádu. Vy pán Schulz ste veľmi štedrý muž. Založme eurodlhopisy, aby mali gréci nižšie úroky. Stále ste pri rozdávaní cudzích peňazí, ale chcel by som povedať. Nemecko sa zaviazalo garantovať 211 miliárd pre tieto krajiny. Teraz príde trvalý Euroval a to je ďalších 200 miliárd. A teraz 30 miliárd už Nemecko dalo, čo si už odpíšu, to je to kde sa Slovensko nezúčastnilo. Vďaka tej malilinkej strane sa podarilo našťastie tento transfér zo slovenska zastaviť, lebo to je vyhadzovanie peňazí von oknom. A mňa by zaujímalo, koľko by ste dali zo svojich peňazí p. Schulz, vy ste veľmi štedrý, ale len s peniazmi daňových poplatníkov. To robia všetci politici. Nemecko už dalo…
Maygritt Illner: p. Sulík posúvam otázku ďalej…
Richard Sulík: Rozumiem solidarite, ak západné nemecko pomôže východnému nemecku, a rozumiem aj solidaritu zo severného Talianska do južného, ako je aj západné Slovensko solidárne s výchoným. V rámci krajiny je to ok. Ale videli ste už dobrovoľnú solidaritu občanov krajiny s úplne cudzou krajinou? Teraz si myslíte že Nemecko povie že musíme byť solidárni s Gréckom, ale prečo teraz nie Albánsko? Prečo nie všetky krajiny na svete?