Životné minimum । Richard Sulík: Slovensko má nielenže pomerne vysokú nezamestnanosť, ale aj veľmi veľká časť medzi nezamestnanými sú dlhodobo nezamestnaní. Takí, ktorí viac ako rok nepracovali. Ale máme aj desaťtisíce ľudí, ktorí viac ako 4 roky nepracovali. Je úplná ilúzia, že …
… títo ľudia, keď niekoľko rokov nepracovali, zrazu začnú pracovať niekde ako manažéri za nieviem koľko tisíc eur. Také sa jednoducho nedeje, ale čo sa môže stať, je, že začnú pracovať za veľmi nízke mzdy preto, lebo veľakrát nemajú zručnosti, vzdelanie alebo nemajú pracovné návyky. Začnú pracovať za veľmi nízke mzdy, ale práve tu je problém, lebo naším sociálnym a odvodovým systémom sme vytvorili velikánsku bariéru medzi nepracovaním a pracovaním. To znamená, že takýto človek príde o životné minimum.
Bariéra medzi pracovaním a nepracovaním
Keď teda dnes niekto nepracuje, tak dostane od štátu sociálnu dávku, príspevok na bývanie, základnú zdravotnú starostlivosť, aj to už je vyše 50 eur. Spolu teda v prípade nepracovania jedinec dostáva približne 180 eur. Keď pracovať začne, nielenže príde o všetky tieto dávky, ale od prvého eura, ktoré zarobí, zaplatí sociálny odvod, krátko na to musí začať platiť zdravotný odvod a keď zarába viac, ako je nezdaniteľné životné minimum, tak musí platiť ešte aj daň. Výsledok je taký, že ak niekto, kto dlho nepracuje, začne pracovať pomerne za minimálnu mzdu, tak reálne robí za jedno euro na hodinu. To je ten rozdiel, čo vlastne dostane k tomuto navyše a v tomto spočíva tá bariéra medzi nepracovaním a pracovaním. Toto je dôvod, prečo máme tak veľa nezamestnaných. Im sa jednoducho neoplatí prijať veľmi slabo platenú nekvalifikovanú robotu.
Odvodový bonus každému prizná životné minimum
Odvodový bonus odstraňuje dnešnú bariéru medzi nepracovaním a pracovaním, a to tým spôsobom, že každému jednému občanovi prizná životné minimum. Životné minimum je dnes okolo 200 eur. Ak ale človek, ktorý nepracuje a má priznané to životné minimum pracovať začne, my mu toto životné minimum nezoberieme. My mu ho len začneme mierne znižovať , a síce o 10 % jeho vlastných príjmov. To znamená, ako jemu rastie mzda, tak s rastúcou mzdou mu mierne klesá životné minimum, na ktoré má nárok a ten výsledok, to životné minimum znížené o 10 % vlastných príjmov sa vlastne volá odvodový bonus a tento odvodový bonus sa priráta k tomu, čo on zarobil, či málo alebo veľa, to je jedno a spolu to tvorí jeho základ dane. Tento mechanizmus zabezpečí, že bude existovať bariéra medzi nepracovaním a pracovaním. A keď túto bariéru odbúrame, tak až vtedy začne citeľne klesať počet dlhodobo nezamestnaných.