Vládna koalícia prichádza so súborom opatrení, ktorým usiluje o zlepšenie podnikateľského prostredia. Predseda saskárov Richard Sulík rozdelil tieto opatrenia do troch skupín. Jednu z nich pritom tvoria návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia, s ktorými ešte pred …
… voľbami prišla práve strana SaS. Tieto opatrenia liberáli podporia. Celkovo však vládna snaha o zlepšenie podnikateľského prostredia nemá koncepciu. Viac k téme povedal Richard Sulík v rozhovore pre TBALET.TV.
NR SR dosiahla pod vedením Danka nové dno
Daniel Forgács: Igor Matovič prekvapil, keď povedal, že sa nebude zúčastňovať rokovaní parlamentu. Odôvodnil to tým, že sa mu nejaký neznámy muž vyhrážal fyzickou likvidáciou. A keďže on má podozrenie, že za tým môžu byť vládni politici, tak na protest na rokovaniach parlamentu nebude. Logická otázka, trochu sa nám míňajú opoziční lídri v parlamente. Z predsedov tam bude už len Kollár a Kotleba. Nebude to problém?
Richard Sulík: Viete, vôbec nie je nutné byť v parlamente. Nikde nie je povedané, že musíte byť v slovenskom parlamente. Po prvé, ja nemám pocit, že by som sa nemohol zúčastňovať opozičnej práce, po druhé, mnohokrát som rád, že nie som súčasťou NR SR. Minimálne sa vyhnem hádkam. Hlavne pod vedením tohto predsedu Andreja Danka dosiahla NR SR nové dno, ako napr. čítanie listov poslancom, vydanie pokynu, aby podateľňa otvárala listy, čítala ich a posúdila, či nie sú dehonestujúce atď. Podstatné je, že s plnou vážnosťou bol vydaný príkaz, že majú posudzovať. Toto je to nové dno a ja teda vôbec netúžim v takejto NR SR sedieť.
Daniel Forgács: Čiže to môžete riešiť cez podpredsedov?
Richard Sulík: Máme tam dvoch podpredsedov a ďalších 17 poslancov a najmä opozičná práca, to nie je len vystúpenie v NR SR. Je to množstvo tlačových besied, sú to rôzne konferencie, je to písanie blogov, komentárov, iné aktivity. Tohto všetkého sa zúčastniť môžem, aj sa zúčastňujem a vôbec si nemyslím, že by som sa bol nejako vytratil po tom, čo som bol zvolený do Európskeho parlamentu. Myslím si, že toto už medzičasom ani nikto netvrdí, že ja som sa vytratil.
O návrhoch na zlepšenie podnikateľského prostredia sa dá diskutovať
Daniel Forgács: Poďme k sociálnym témam, lebo s nimi prišli všetky tri vládne strany, každá so svojím návrhom. Prví boli SNS, ktorí hovorili, že by sa mohol zaviesť 13. plat. 1. mája prišiel s tlačovkou aj Smer-SD. Tam sa jedná o to, že by sa zvýšili príplatky aj za nočnú a víkendovú prácu, plus sú tam nejaké príspevky za mobilitu za prácou a Most-Híd zase navrhuje zvýšiť nezdaniteľnú časť zo mzdy. A týmto spôsobom chcú všetky tri strany akoby zvýšiť platy ľudí, aby na dobrých výsledkoch ekonomiky mali nejaký podiel. Ako vnímate vy tieto vládne návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia?
Richard Sulík: Ľudia už dnes majú podiel na dobrých výsledkoch ekonomiky. Tým, že sa darí svetovej ekonomike, došlo k nejakému oživeniu, to bude trvať až do ďalšej krízy, ktorá určite príde, tak pracuje viac ako 200 tisíc ľudí oproti situácii spred troch, štyroch rokov. Po druhé, posledné tri roky rastú reálne mzdy o tri až štyri percentá. To je ten správny spôsob, ako sa aj ľudia podieľajú na úspechu ekonomiky. A keď chceme, aby reálne mzdy rástli rýchlejšie, tak nemalo by sa to robiť administratívnymi opatreniami, že sa napr. skokovo zvýši minimálna mzda, ale malo by sa ďalej trvalo a systematicky zlepšovať podnikateľské prostredie.
Daniel Forgács: Prinesú tie vládne návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia nejaké pozitívum alebo sú úplne zbytočné?
Richard Sulík: Ja si myslím, že tým, že Andrej Danko došiel s tým jeho 13. platom, čo je prvotriedna hlúposť, to sa inak nedá nazvať, dostal do nepríjemnej pozície jeho partnerov stranu Smer a stranu Most, tak tí museli tiež narýchlo s niečím prísť. O každej jednej veci na zlepšenie podnikateľského prostredia sa dá diskutovať. Ja v zásade nemám problém s tým, keď minimálna mzda rastie, ale nech rastie primerane. Nech rastie napr. o toľko, o koľko rastú minimálne mzdy, ekonomika alebo produktivita, nejaká veličina. Lenže teraz je to len vycucané z prsta, to je ten problém.
H3: Rast platov sa nedá vynútiť zákonom
Daniel Forgács: Ten argument som už počul, že produktivita práce vzrástla na Slovensku viac ako platy, teda by mal vzniknúť priestor na to, aby rástli aj platy.
Richard Sulík: Áno, ten priestor tu je, ale vy to nevynútite zo zákona, že musia rásť platy. To treba nechať na trh. A keď pri určitej ponuke pracovných síl vám stúpne dopyt po pracovnej sile, tak musí stúpnuť cena práce, teda mzdy. Tak predtým, ako teraz začne vláda vo veľkom vydávať povolenia pre pracovníkov zo Srbska, ktorí len betónujú nízke mzdy, tak radšej nech to nechá tak a ten rast 3 – 4 % bude trvať niekoľko ďalších rokov. Viete, keď to je strašne veľa, všetci by chceli strašne veľa, potom sa ekonomika prehreje, a to má tiež neduhy. Teraz je potrebná politika pokojnej ruky. Bohužiaľ, táto vláda sa teraz predbieha a veľakrát v populistických návrhoch na zlepšenie podnikateľského prostredia, že kto je väčší socialista. Vláda by sa mala zamerať na to, ako odstrániť klasické neduhy hospodárskej politiky, ako je napr. dotácia uhoľných baní. Tam platíme 100 miliónov eur ročne, aby 4 tisíc baníkov malo robotu, to keď si prerátate, koľko to vychádza na jedného, to sú obrovské peniaze. Napr. teraz je príležitosť tú dotáciu zrušiť a povedzme tú dotáciu z jedného roku použiť na nejaké rekvalifikačné programy, a potom ďalšie roky sa už tá dotácia nemusí platiť. Robet Fico toto nikdy nespraví, lebo on osobne berie z týchto dotácii úplatky v alobale, ale SaS ako súčasť vlády určite takú dotáciu do uhoľných baní zastaví.
Vládnemu balíku chýba koncepcia
Daniel Forgács: Vieme, že ministerstvo hospodárstva prinieslo 34 návrhov na zlepšenie podnikateľského prostredia. Vy ste mali k tomu také zvláštne vyjadrenie, že všetky, ktoré si adoptovali od vás, radi podporíte.
Richard Sulík: To nie je zvláštne vyjadrenie, to je úplne racionálne. Ja som ešte nevidel konkrétne návrhy vypracované, ale to, čo som mal možnosť vidieť, by sa dalo zadeliť do troch skupín. Prvá skupina sú návrhy typu „svetový mier“, napr. sprofesionalizujeme verejnú správu. Kto by to nechcel, je to super. Druhá kategória, tam sú návrhy, ktoré sú škodlivé alebo hlúpe. Tam by sa dal zaradiť napr. ten 13. plat. A tretia skupina sú návrhy, ktoré prebrali od nás, to ma teší a, samozrejme, všetky tieto návrhy podporíme, napr. pracovná zdravotná služba, predĺženie lehoty na prihlásenie do Sociálnej poisťovne z jedného dňa na osem dní.
Daniel Forgács: Napriek tomu ste to kritizovali ako celý balík, že mu chýba koncepcia. Čo tam chýba?
Richard Sulík: Pracovná zdravotná služba je výborný príklad. Prvá vláda Roberta Fica pracovnú zdravotnú službu zaviedla. Potom naša vláda pracovnú zdravotnú službu zrušila. Potom druhá vláda Roberta Fica pracovnú zdravotnú službu zaviedla opäť. Potom sme my navrhli ju predsa len zrušiť, ale to neprešlo cez Smer. A teraz tretia vláda Roberta Fica ide rušiť pracovnú zdravotnú službu. Vidíte v tom nejakú koncepciu?
SaS ako súčasť vlády bude realizovať odvodový bonus
Daniel Forgács: Myslíte si, že sa niekedy dostanete k tomu, že budete realizovať odvodový bonus?
Richard Sulík: SaS ako súčasť vlády bude realizovať odvodový bonus. Je to zásadná reforma odvodov a aj keď sa niekedy v budúcnosti zmení názov alebo nejaké parametre, tak tie princípy, ktoré v tom odvodovom bonuse sú, to sa bude musieť zrealizovať. Odvodový bonus je zásadná reforma odvodov, je to jedna z našich ôsmich priorít a čoskoro k tomu predstavíme aktualizované prepočty. A toto je vec, ktorá sa týka miliónov daňovníkov.