Zrušenie Mečiarových amnestií | Poslanci cez týždeň schválili novelu ústavy ako aj nadväzujúci zákon o ústavnom súde, ktorý otvára cestu k zrušeniu Mečiarových amnestií. Za uvedené zmeny zahlasovalo v pléne NR SR spolu 124 koaličných i opozičných poslancov.
O koaličnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií musí po podpísaní novely zákona prezidentom znovu rozhodovať NR SR. Definitívne slovo o zrušení Mečiarových amnestií a takisto zrušení milosti pre Michala Kováča ml. však bude mať Ústavný súd SR. Zrušenie Mečiarových amnestií, ale aj budúcnosť Európskej únie boli témou nedeľnej diskusnej relácie „O 5 minút 12“ na RTVS.
Zrušenie Mečiarových amnestií – diskusia by mohla pokračovať aj v pomalšom tempe
Martin Strižinec: Pán Bugár, hovorí, že čas nás tlačí. Vy, pán Sulík, naopak hovoríte, že čas nás netlačí a diskusia o zrušení Mečiarových amnestií by mohla pokračovať aj v oveľa pomalšom tempe.
Richard Sulík: Ja som mal na mysli len to skrátené legislatívne konanie na zrušenie Mečiarových amnestií. Samozrejme, už prešlo 20 rokov od amnestií, takže to neznamená, že máme času ďalších 20. Predsa len si myslím, že ústava by sa nemala meniť v skrátenom legislatívnom konaní. Myslím si, že by sa mala meniť v štandardnom. Naposledy sme ju menili v roku 2011 tiež v skrátenom legislatívnom konaní. Ja tú zmenu nepovažujem za šťastnú, a preto som navrhoval, aby zrušenie Mečiarových amnestií išlo v štandardnom konaní. Keď to čakalo 20 rokov, tak už ten mesiac alebo dva to pokojne mohlo počkať. Chcel by som ale oceniť, že koalícia v tom ustúpila, že aspoň vznikol priestor jedného týždňa do prvého čítania a potom ďalšie dva rokovacie dni. A tak teda bol aspoň nejaký priestor si to vydiskutovať, dohodnúť sa na spoločných postojoch ku zrušeniu Mečiarových amnestií, atď.
Martin Strižinec: Ste spokojný s tým kompromisom?
Richard Sulík: Ja si myslím, že to, čo navrhol pán Budaj a chcel by som na tomto mieste a oceniť celú jeho snahu okolo zrušenia Mečiarových amnestií, by bolo bývalo čistejšie. Nevidím dôvod do toho motať ústavný súd a presúvať kompetencie z Národnej rady na ústavný súd, ale je to vždy lepšie, ako keby sa nespravilo nič. Čiže je to taký ten typický kompromis. Nemáte všetko, čo ste chceli, ale je to lepšie ako nič.
Keď ideme rušiť amnestie, rušme aj s tým súvisiace milosti
Martin Strižinec: Jedna z vašich požiadaviek bola, aby sa zrušili aj milosti pre Mariána Kočnera, to neprešlo. Ako to čítate medzi riadkami?
Richard Sulík: To je skôr otázka na kolegov z koalície, možno na pána Glváča, ktorý bol vehementne proti. Ale v zásade predsa ten argument, že dobre, keď ideme rušiť amnestie, rušme aj s tým súvisiace milosti. Ten argument je správny, preto sme súhlasili, tak v poriadku, nech sa teda zrušia aj milosti. Lenže koaličný návrh bol taký, že sa zruší iba jedna milosť pre aktéra, to je prezidentov syn Michal Kováč mladší, ale aj pre ďalších, a to nie je len Kočner. A to nie, o tom ani počuť nechceli, tak to je otázka na nich, prečo takto selektívne k tomu pristupujú. Náš postoj je taký, v poriadku, zrušme Mečiarove amnestie a zrušme všetky milosti. Dalo sa predsa zrušiť tých 6 milostí, ktoré sú známe. A stále sa ešte dá. Zrušme všetky milosti, ktoré sú známe, s tými konkrétnymi číslami, ale koalícia neviem prečo, mám pocit, že musí chrániť pána Kočnera.
Fakty sú také, že sme pristúpili na vládny návrh, mali sme 5 požiadaviek, z tých boli splnené len dve , aj tak sme s tým vládnym návrhom na zrušenie Mečiarových amnestií súhlasili. Opozícia tu spravila veľký krok ku kompromisu a ku spoločnému riešeniu. Ale fakt je aj ten, že jedna z tých požiadaviek bola: „V poriadku, rozšírme to zrušenie všetkých milostí okolo kauzy Technopol.“ A fakt je ten, že s týmto koalícia zásadne nesúhlasila. Ja neviem, čo tam ešte treba k tomu čo dodávať?
Martin Strižinec: A vy tvrdíte, že preto, že chráni Mariána Kočnera?
Richard Sulík: Nevieme si predstaviť žiaden iný dôvod, ale keď na jednej strane koalícia hovorí, že keď majú byť zrušené Mečiarove amnestie, musia byť zrušené aj milosti. No tak v priadku, tak nech sú. A potom zase nie, potom len tá Kováčova, tak čo iné by vám z toho vyplynulo?
Oceňujem konštruktívny prístup koalície
Martin Strižinec: Druhá vec je, že sa tu vytvorila atmosféra, že naozaj čokoľvek príjme vláda, je predmetom nejakých spochybňovaní. Prečo je to z vášho pohľadu tak?
Richard Sulík: Je to aj nejaký dlhoročný vzťah, nejaká miera nedôvery, veď vláda vznikla na základe toho, že boli hrubo porušené sľuby voličom atď., ale toto všetko vždy tak nejako sprevádza tú koalíciu a opozíciu a nie je to podstatné voči tomu, čo sa nakoniec udialo a síce, že ten kompromis sme dosiahli spoločne, ja som aj niekoľkokrát ocenil konštruktívny prístup koalície, že sme ten kompromis našli, urobili, a teda, že sme vytvorili predpoklad, aby čoskoro mohli byť Mečiarove amnestie zrušené.
Martin Strižinec: Obávate sa, že na ústavnom súde sa to celé zastaví a celá politická snaha bude márna?
Richard Sulík: Necháme sa prekvapiť. Ja si myslím, že tie dva mesiace to už počká. Jeden z tých našich piatich návrhov bol, aby ústavný súd nemohol konať ex offo, to znamená, aby mohol konať až na podnet 30 poslancov. Vtedy by sa to riziko výrazne znížilo, s tým tiež koalícia nesúhlasila, tak teraz bude ústavný súd konať automaticky sám od seba a počkáme tých 60 dní, ako to dopadne.
Došlo k hrubému zneužitiu monopolu štátnej moci
Martin Strižinec: Čo je na zrušení Mečiarových amnestií to dôležité?
Richard Suík: No to, že došlo k hrubému zneužitiu monopolu štátnej moci a tými Mečiarovými amnestiami dokedy platili, tak vlastne akoby bolo potvrdené, že to sa občas môže, ale to sa nesmie nikdy! Preto je rádovo dôležitejšie zrušiť Mečiarove amnestie. Milosti boli vydané, síce to nejako s tým súvisí, ale predsa len tam išlo o nejaký podvod, ktorých sa deje množstvo, ale hrubé zneužitie monopolu štátnej moci sa nedeje dennodenne. Treba ale povedať, že Slovensko má súrnejšie problémy a myslíme si, že aj agenda SaS je dôležitejšia, ako sa stále znovu vracať k milostiam.