Župné voľby 2017 znamenali pre koalície strany Smer debakel. Pričinili sa o to pravicové koalície, ktoré spolu získali päť krajov. V boji o Banskobystrický kraj napokon zvíťazil nad Mariánom Kotlebom nezávislý kandidát Ján Lunter. Čo na župné voľby 2017 hovoria lídri …
… strán SaS a Most-Híd, odpovedali Richard Sulík a Béla Bugár v špecálnej relácii Rádia Expres a HN TV pod názvom Župné voľby 2017 – prvá povolebná debata.
Župné voľby 2017 – pravica prevalcovala koalície strany Smer
Braňo Závodský: Pravica v župných voľbách 2017 prevalcovala koalície strany Smer. Ten stratil štyri kraje, ktoré ovládli práve kandidáti koalícií SaS, OĽaNO, NOVA, KDH či OKS. Smer bude šéfovať Nitre a Trenčínu. Opozícia Bratislave, Trnave, Žiline, Prešovu a Košiciam. Súboj všetkých proti Kotlebovi napokon vyhral nezávislý kandidát Ján Lunter, ktorý bude najbližších päť rokov županom v Banskej Bystrici.
Marcela Šimková: Cesty, školstvo, nemocnice, kultúra a len jednokolové voľby, navyše poslancov a županov sme si v župných voľbách 2017 zvolili na päť rokov. Čo máme od nich očakávať a aké sú reakcie straníckych lídrov?
Braňo Závodský: Začína sa prvá povolebná debata po župných voľbách 2017 Hospodárskych novín a rádia Expres.
Marcela Šimková: Naše pozvanie do prvej časti tejto debaty prijali lídri strany Most-Híd a SaS Béla Bugár a Richard Sulík. Ako komentujete výsledky župných volieb 2017? Asi najčastejšie sa spomína neúspech Smeru, porážka fašistov.
Béla Bugár: Tie strašenia okolo jednokolových volieb nakoniec pomohli. A hlavne toto rozhodnutie mať jednokolové voľby pomohlo zmobilizovať aj občanov a je to porážka aj ĽSNS, čo je dobré. Kde sme boli spolu ako vládna koalícia či v Nitrianskom alebo v Trenčianskom kraji, tam nám to vyšlo. Kde sme sa nespojili, tam nám to nevyšlo.
Marcela Šimková: A neľutujete práve Košický kraj, kde pán Pataky získal v župných voľbách 2017 okolo 9 tisíc hlasov, pánovi Rašimu chýbalo nejakých osemsto hlasov na víťazstvo?
Béla Bugár: To je práve o tom, že k dohode treba dvoch. Štyri roky sa treba správať tak, aby ten partner, ktorý bol partnerom štyri roky, cítil, že je partnerom, že ho neodsúvajú. V Košiciach to bol najväčší problém.
Braňo Závodský: Pán predseda Sulík, vy už ste dali svoje vyhlásenie k výsledkom župných volieb 2017. Okrem iného ste povedali, že to považujete za porážku Smeru. Podľa vášho názoru pravicové koalície prevalcovali stranu Smer. Toto je to základné hodnotenie?
Richard Sulík: Áno, porazili sme Smer. Nakoniec, župné voľby 2017 sú do veľkej miery indikátorom pre to, aké sú nálady medzi obyvateľstvom. Prieskumy sa ukazujú ako čoraz nepresnejšie. Porazili sme Smer, toto je pre mňa to podstatné. Teraz máme dva roky na to, aby sme ukázali, že župy vieme spravovať zdatne a čestne, aby sme od februára 2020 spravovali Slovensko zdatne a čestne.
SaS je pripravená vládnuť
Braňo Závodský: Vidíte tu podobnosť s rokom 2010, keď pravica nečakane zvíťazila v parlamentných voľbách, nečakane zostavila štvorkoalíciu. Vydržalo jej to len rok a pol, ale hlavne strana Smer potom prevalcovala všetko a po ďalších parlamentných voľbách vytvorila vládu jednej strany. Môže byť toto paralela ak vaši kandidáti môžu sklamať?
Richard Sulík: Slovo prevalcovanie používate vy, nie ja. A áno, je to určitý indikátor. Teraz sa pýtate na paralelu k roku 2010. Bola to výnimočná situácia v roku 2010, ale už vtedy bolo vidieť, v župných voľbách 2009 sa začalo črtať, že pravicová koalícia vyhrá. SaS mala vtedy jeden rok, my sme boli zúfalo neskúsení. Teraz je tá situácia iná. SaS je pripravená vládnuť. Ľudia ukázali, že si strašne želajú zmenu, lebo už nechcú túto korupciu, čo sa človek len hanbiť môže, že je občanom tejto krajiny. Chcú slušne spravovanú krajinu.
Pravica sa dohodla
Béla Bugár: Myslím si, že župné voľby 2017 sa nedajú spojiť ako predpoveď do parlamentných volieb. Zoberte si našu skúsenosť. Dobre, je pravda, že SMK má o 20 rokov dlhšiu skúsenosť, to znamená, že v regionálnych voľbách je vždy silnejšia, ale do parlamentu sa nedostala.
Braňo Závodský: Na druhej strane, tie čísla z prieskumov sa približujú k hranici zvoliteľnosti. Nebol to čas na to, aby sa tieto strany konečne dohodli a urobili tú synergiu možno aj na župana?
Béla Bugár: V poriadku, len adresát je zlý. SMK tvrdilo, že keby sme sa spojili v regionálnych voľbách, tak minimálne komárňanská okresná organizácia by vystúpila. To znamená, že napätie je veľké. Preto sme im navrhli, že skúsme pred parlamentnými voľbami vyskúšať spoluprácu, a potom nám ľudia budú veriť, že spolupráca nie je len o tom, že tam dostaneme pár poslancov a každý sa bude uberať iným smerom. Odmietli to.
Richard Sulík: Pán Bugár hovorí o tom, prečo sa koalícia v župných voľbách 2017 nespojila, že na to treba dvoch, teraz hovoril, prečo to s SMK nešlo, nájsť si dôvod, prečo spolupráca nejde, to sa dá vždy, ale umenie je to dať dokopy. My na tej pravicovej časti sme mali iks dôvodov, prečo si povedať, dobre, nechajme to tak, poďme sami. Má to rôzne dôvody, keď sme sa dohadovali o tom, kto koľko mandátov, kde aký kandidát, vždy si nájdete dôvod, prečo niečo nemá fungovať. A tu by som chcel oceniť Ľuba Galka, nášho podpredsedu, ktorý mal na starosti tieto pravicovo-koaličné dohody krížom po celom Slovensku a naozaj on tu lietal po celom Slovensku.
S KDH spolupracovať budeme
Braňo Závodský: Predseda KDH vám toto mohol dlho a ostro vyčítať, prečo namiesto seba poverujete svojho podpredsedu, aby rokoval o volebných koalíciách s predsedami iných strán. Čo to znamená aj v rámci spolupráce týchto koalícií aj do budúcna, ak by KDH prešlo do parlamentu, že s jeho predsedom vy nehovoríte?
Richard Sulík: Nie, to nie je pravda. My s KDH spolupracovať budeme. Niekto sa tomu venovať musel. Zobral si to na starosť Ľubo Galko, pointa je tá, že sa dali pravicové strany dokopy, pravicový volič toto ocenil a u nás to manažoval Ľubo Galko. Toto som chcel verejne oceniť, to je všetko.
Marcela Šimková: Vy teda nemáte žiadny konflikt s pánom Hlinom?
Richard Sulík: Nemám na to dôvod vám teraz odpovedať. My sme porazili Smer, máme našliapnuté na to, aby v roku 2020 prevzali zodpovednosť za Slovensko, toto sú podstatné veci. Pravica aj napriek akýmkoľvek osobným vzťahom dokázala spolupracovať. My si po roku 2020 vieme predstaviť spoluprácu s každým okrem Smeru a Kotlebu. S každou jednou riadne zvolenou stranou. SaS má momentálne najvyšší koaličný potenciál.
Béla Bugár: Pán predseda si vykopal jamu, do ktorej spadol, lebo začal kritizovať, že k dohode sú potrební dvaja. Nepoznáš naše rokovania. My sme nedostali ani k tomu, že kto koľko poslancov postaví, lebo bolo hneď odmietnuté.
Marcela Šimková: Pán Bugár, keď sa vrátim ku župným voľbám 2017, tak vy máte v koalíciách 47 poslancov, samotná SMK tiež 47, ste spokojný?
Béla Bugár: Samozrejme, že nemôžem byť spokojný, ale zase treba vedieť, čo sme hovorili ešte pred kampaňou, že postavíme mladých ľudí, nech to vyskúšame. V Košiciach to vyšlo, tam SMK stratilo, my sme získali dvojnásobok. A práve tieto hlasy chýbali pánovi Rašimu. V Trnavskom kraji to nevyšlo.
Máme župana – to je úspech
Braňo Závodský: Len jediný kandidát strany SaS sa stal priamo županom – Juraj Droba v Bratislavskom samosprávnom kraji, na lídra opozície to nie je málo?
Richard Sulík: Veď sme len dvoch postavili. Kebyže postavíme 8, potom sa ma môžete pýtať, prečo len jeden. Keď z dvoch uspeje jeden, to je úspech.
Braňo Závodský: Ja som tú otázku myslel inak, nemáte ľudí na to, aby ste ich postavili vo viacerých krajoch?
Richard Sulík: Išlo o tú širokú spoluprácu pravice a my nemôžeme prísť za ostatnými pravicovými stranami a povedať: „Počúvajte, tak teraz ideme spolupracovať, ale my postavíme osem županov.“ My sme ako najsilnejší partner dali troch kandidátov, v Banskej Bystrici Martin Klus odstúpil, čo si myslím, že treba uznať. Zostali nám dvaja kandidáti a z nich jeden vyhral v najťažšom kraji.
Braňo Závodský: Nebude teraz OĽaNO hovoriť, že je líder pravice?
Richard Sulík: Nech sa páči, nech to hovoria.
Marcela Šimková: A vy nevnímate OĽaNO ako lídra pravice teraz?
Richard Sulík: Keď je niekto označený ako líder pravice, to je hotové nešťastie, lebo potom si všetci myslia, že má byť zodpovedný za celú pravicu, ale nemá na tie strany dosah.