Richard Sulík: Strana SaS už dávnejšie predstavila niektoré návrhy k volebnému systému a teraz sme si povedali, že by sme tieto návrhy chceli prepracovať, rozšíriť a prispieť týmto do verejnej diskusie. Myslíme si, že volebný systém na Slovensku je základ dobre fungujúcej …
… demokracie a v podstate ide o to, aby sme našli práve také pravidlá, ktorými spravodlivým a presným, korektným spôsobom zistíme čo chce väčšina. Naše myšlienky a návrhy sme spísali do takejto brožúry a konkrétne predkladáme 18 návrhov, ako zlepšiť volebný systém, ale zároveň hovoríme, že volebný systém považujeme za celkom funkčný vo svojich základoch.
Tri volebné princípy
Určite nehovoríme, že teraz treba celý volebný systém zmeniť, naopak, vravíme vylepšujme ho. Postupujme evolúciou, nie evolúciou, čo sa týka nášho volebného systému. Myslíme si, že doba je vhodná práve teraz, keď vidíme, čo robí vládna koalícia, aké nekvalifikované až škodlivé návrhy predkladá. Našim 18-im opatreniam, ako zlepšiť volebný systém, predchádzajú ešte volebné princípy. Chceme sa sústrediť konkrétne na tri volebné princípy, a to je, že pri voľbe jednotlivca sa má uplatniť väčšinová voľba, pri voľbe kolektívu, napríklad pri voľbách do Národnej rady sa má uplatniť pomerná voľba. To je prvý volebný princíp. Druhý volebný princíp je, že v prípade väčšinových volieb sa má použiť dvojkolová voľba. V prípade pomerných volieb sa má využiť jednokolová voľba. Toto je veľmi dôležité práve dnes, kedy vládna koalícia ide rušiť dvojkolovú voľbu v prípade voľby županov. Toto považujeme za veľkú chybu. My vieme, že im to práve teraz vyhovuje preto, lebo Smer je v oslabení. Blíži sa v podstate pre Smer taký osud, aký postihol HZDS, ale napriek tomu si myslíme, že je veľmi dôležité dodržiavať volebné princípy a práve tento druhý považujeme za veľmi dôležitý. Tretí volebný princíp je, že volebný obvod by mal byť totožný s tým územím, na ktorom platia rozhodnutia, ktoré ten kolektív prijíma. To znamená, v prípade Národnej rady považujeme za správne, že celé Slovensko je jeden volebný obvod. Toto sú naše tri volebné princípy.
Volebný systém – SaS spraví voľbu spravodlivejšou
Samozrejme, všetky sú vyargumentované, vysvetlené v tejto našej brožúrke a nasleduje 18 konkrétnych opatrení, ako zlepšiť volebný systém. Samozrejme vás, teraz nebudem unavovať tým, že budem všetkých 18 konkrétnych opatrení, ako zlepšiť volebný systém, čítať, ale v zásade všetky opatrenia smerujú tam, že ak by sa uplatnili, tak spravíme voľbu spravodlivejšou. Budeme viac zohľadňovať to, čo chce väčšina a najmä výrazne by stúpla volebná účasť práve pri tých voľbách, ktoré majú dnes veľmi nízku, niekedy až rekordne nízku volebnú účasť. V prípade eurovolieb sme európsky a historický šampión s 13 % účasťou a keby sa prijali naše opatrenia na zlepšenie volebného systému, ktoré navrhujeme, v tomto prípade konkrétne voľbu presunúť zo soboty na piatok. Po druhé, každému, kto pôjde voliť, dať deň voľna a ako kompenzáciu zrušiť sviatok 1. september. A po tretie, keby sa tie voľby zlúčili, konkrétne prezidentské voľby s eurovoľbami, tak sme presvedčení o tom, že volebná účasť by výrazne stúpla. Toto považujeme za veľmi dôležité pre realizovaní demokracie.
Reakcia na aktuálny vývoj
Martin Klus: Ja v podstate Richarda len v krátkosti doplním. Rozhodli sme sa reagovať na aktuálny vývoj, tak ako už naznačil. Mali sme tu na poslednej schôdzi napríklad návrh zákona, ktorý mal znižovať kvórum na referendum. My v tejto brožúrke vysvetľujeme, že nie sme proti sfunkčneniu referenda, ale trváme na tom, že musíme začať na lokálnej úrovni. Tam sa musia občania naučiť, že ak je akékoľvek znížené kvórum na platnosť referenda, tak je zodpovedné sa potom na tom referende aj zúčastňovať. V opačnom prípade by skutočne menšina mohla vo výraznej miere ovplyvniť životy menšiny. A toto, samozrejme, nemôžeme dopustiť. Takisto reagujeme aj na to, čo sa dialo v parlamente ešte včera, kedy sa vládna koalícia rozhodla zrušiť druhé kolo župných volieb. My naopak v tejto brožúrke úplne jasne hovoríme o tom, že nielen župné, ale aj komunálne voľby, keďže sú väčšinové, by mali byť skutočne väčšinovými. To znamená, nemalo by sa stať to, čo sa stalo napríklad v Banskej Bystrici, kedy 8300 ľudí zvolí primátora 80-tisícového mesta. A toto nám reálne hrozí aj vo vyšších územných celkoch. A preto tu veľmi jednoducho vysvetľujeme, prečo tieto princípy sú dôležité, aby sa skutočne volebný systém vylepšil, aby sa stal efektívnejším, možno istým spôsobom aj pochopiteľnejším pre občanov. Budem veľmi rád, keď si to moji kolegovia poslanci prečítajú, dnes im to rozdáme ako mikulášske darčeky a som pripravený na to, že kedykoľvek, ktokoľvek z novinárskej obce alebo z kolegov v parlamente bude chcieť na tému zlepšenia volebného systému diskutovať, tak ako tímlíder pre zahraničnú politiku a, samozrejme, aj politický systém som tejto diskusii vždy veľmi otvorený.