Kongres SaS | V sobotu 23.4.2016 sa uskutočnil v poradí už 8. Riadny kongres politickej strany Sloboda a Solidarita. Primárnym cieľom kongresu SaS bola voľba troch nových členov Republikovej rady a jedného člena Dozornej a rozhodcovskej komisie. Členovia SaS si za …
… svojich zástupcov v Republikovej rade strany zvolili Jozefa Rajtára, Miroslava Žiaka a Pavla Kubiša.V Dozornej a rozhodcovskej komisii ich bude zastupovať Ľubor Benkovič. Pozvanie na kongres SaS prijali tiež predseda českej ODS Petr Fiala a europoslanec Jan Zahradil. Otvorenie kongresu SaS patrilo, samozrejme, predsedovi strany Richardovi Sulíkovi. Ten vo svojom úvodnom prejave zhodnotil doterajšie sedemročné pôsobenie strany ako obdobie vzostupov, pádov, úspechov aj vnútorných rozkolov. Sloboda a Solidarita už nie je podľa jeho slov len hračkárskou stranou, ale plnohodnotnou pravicovou stranou, ktorá je pripravená prevziať zodpovednosť. Prečítajte si celý prejav Richarda Sulíka z 8. Riadneho kongresu SaS.
Richard Sulík: Toto je náš 8. kongres SaS, strana má teda 7 rokov. Zažili sme výšky, aj pády, úspechy aj vnútorný rozkol a najmä sme zbierali skúsenosti. Dnes, po 7 rokoch si dovolím povedať, že detské choroby máme za sebou a môžeme sa smelo nazvať skúsenou stranou.
Do marcových volieb sme postavili silný tím, predstavili sme ešte silnejší program a absolvovali sme náročnú kampaň. K tomu treba dodať, že dlhodobo nemáme žiadne korupčné kauzy, oligarchov, zato máme čisté financovanie a jasne sme sa vymedzili voči SMERu.
Nerozumel som a mrzelo ma, že strana s týmito vlastnosťami a predpokladmi musí bojovať o vstup do parlamentu. Celú jeseň, prieskum čo prieskum sme mali hlavu v smútku z čísel, ktoré začínali raz štvorkou a inokedy päťkou. Preferencie na úrovni šiestich percent boli dôvodom na oslavu.
O to viac ma prekvapil výsledok, ktorý SaS v týchto parlamentných voľbách dosiahla. Voliči evidentne ocenili kvality SaS a dovolím si tvrdiť, že nám prepáčili naše hriechy a chyby z minulosti. Výsledky volieb detailne analyzujeme a budeme sa nimi dôkladne zaoberať.
V každom prípade výsledok 12,1 % bol ohromujúci. Volilo nás viac voličov ako vo voľbách 2010. V mojich najodvážnejších predstavách som dúfal, že keby výsledok začal osmičkou, bolo by to naozaj skvelé, v úzkom kruhu som tipoval 7 a niečo. A verejne som celý čas hovoril, že 6 plus bude úspech.
Avšak, nie sú to len percentá, ktoré sú dôvodom na oslavu. Máme všetkých našich tímlídrov v NRSR. S výnimkou výboru pre kultúru sme obsadili všetky výbory, a to našimi odborne najzdatnejšími ľuďmi. Ukázalo sa ako prezieravé zostaviť kandidátku prísne podľa odbornosti, na čele so šiestimi tvorcami vlajkovej lode nášho programu AGENDA 2020. Dovoľte mi na tomto mieste poďakovať sa našim tímlídrom za odbornú delostreleckú prípravu, obzvlášť Jane Kiššovej za koordináciu prác na AGENDE 2020.
Vďaka mimoriadnemu výsledku sa nám podarilo obsadiť najvyššie parlamentné pozície, ktoré má opozícia k dispozícii. SaS má dnes šéfku hospodárskeho výboru v osobe už spomínanej Jany Kiššovej a podpredsedníčku parlamentu v osobe Lucie Nicholsonovej. Gratulujem k obrovskému počtu krúžkov, k najvyššiemu počtu, ktorý žena v slovenskej politike dosiahla. 85 tisíc je číslo, ktoré všetkých rovnako prekvapilo ako výsledok strany. Som veľmi rád, že Republiková rada tento skvelý výkon ocenila nomináciou Lucie na post podpredsedníčky Národnej rady.
Treticu dôležitých žien, my strana, ktorá máme viac mužov a vôbec slovenská politika má viac mužov, tak sme sa zverili do rúk trojici žien. Takže trojicu našich dôležitých parlamentných žien uzatvára predsedníčka poslaneckého klubu, Natália Blahová. Za seba hovorím, že sa teším na spoluprácu nielen s našimi top dámami, a nielen s nimi, ale aj so všetkými poslancami.
Otázka je, prečo som ja neostal v NRSR. Prečo som ostal v Európskom parlamente. Neskromne si dovolím povedať, že mojim zvolením pred takmer dvomi rokmi som sa nevytratil zo slovenského politického života. V čase môjho zvolenia mala SaS v prieskumoch 4 až 5 %, dnes má 12 % vo výsledku. Nedá sa teda povedať, že moje pôsobenie v Európskom parlamente by strane škodilo, skôr naopak. A zároveň mi to dáva dostatočný nadhľad a odstup k slovenskej politike. Myslím, že ako predseda opozičnej strany sa nemusím zapájať do každej žabomyšej vojny.
V súvislosti s mojím mandátom europoslanca chcem veľmi oceniť výbornú spoluprácu s mojím kolegom pánom Zahradilom, ako aj názorovú zhodu. Tá je zároveň predpokladom pre vznikajúcu spoluprácu medzi SaS a českou ODS a aj preto ma teší, že páni prijali pozvanie na náš kongres SaS.
Práve po týchto voľbách, kedy slovo zrada bolo výdatne skloňované, pochopili voliči, ako veľmi je dôležité, aby si strany stáli za slovom. Lebo ak nie, slová strácajú význam a voliči strácajú akúkoľvek istotu, nevedia čo platí a čo neplatí a nevedia, či 6 marca bude platiť to, čo 5.marca bolo sľúbené.
Myslím, že voliči ocenili nielen naše jasné vymedzenie voči strane SMER, ale aj následne dodržanie tohto prísľubu. Som hrdý na členov SaS a obzvlášť na mojich kolegov v Republikovej rade, že po voľbách nikomu z nich ani len nenapadlo tento náš záväzok voči našim voličom začať spochybňovať. A rovnako si myslím, že práve po posledných voľbách množstvo našich voličov pochopilo, že nie je umenie držať slovo, keď vás za to všetci tľapkajú po pleci, ale aj keď je na vás zle a v tomto kontexte si myslím, že mnoho našich voličov pochopilo naše konanie spojené s pádom vlády pred vyše štyrmi rokmi.
Co dál? To bolo hovorím preto, aby aj naši hostia z Čiech rozumeli niečo z môjho prejavu.
V parlamentných voľbách sme zažili kvantový skok. Do 5. marca sme boli päť percentnou stranou, možný junior partner, špecialista na reformy. Vrchol našej odvahy bolo tvrdenie, že bez SaS reformná vláda nevznikne.
Od 6. marca sme nielen najväčšou a najstaršou pravicovou parlamentnou stranou, ale dokonca jedinou. Ľudová platforma, kedysi garant ekonomického pokroku Slovenska, v podstate neexistuje. KDH je mimo parlament, SDKÚ atomizovaná a MOST sa rozhodol pre koalíciu so SMER-om. Strana Sieť nenaplnila očakávania, ktoré vzbudila. Projekty TIP, SKOK, Šanca voliči jednoznačne prekukli a OĽaNO, ktorá a to hovorím bez akejkoľvek snahy túto stranu dehonestovať, to je skôr zoskupenie osobností ako strana, ktorá by spĺňala predpoklady na vládnutie. Tvrdím, že strana Sloboda a Solidarita je jediná skutočná pravicová strana s nevyhnutnou infraštruktúrou pre prevzatie moci a zodpovednosti na Slovensku.
Už nie sme hračkárskou stranou, rovnako nie sme stranou jedného človeka a po posledných voľbách rozhodne nie sme stranou na jedno použitie. Sme plnohodnotnou pravicovou stranou, pripravenou po najbližších parlamentných voľbách prevziať zodpovednosť. Je to na našich pleciach, priatelia, odteraz už žiadne výhovorky neplatia. Našim jasným cieľom je spraviť zo Slovenska lepšiu a krajšiu krajinu pre život. Aby sa doma oplatilo… myslím, že toto poznáte ☺
Na to, aby sme tento náš cieľ dosiahli, je dôležité ako prvé nezaspať na vavrínoch. V čase, kedy sa moji kolegovia v parlamente pripravujú byť ideovým lídrom a plnohodnotnou opozíciou, ja som sa začal venovať regiónom. Od budúcej vládnej strany sa očakáva náležité zastúpenie vo všetkých voľbách, osobný kontakt s voličom nielen v Bratislave a cit pre situáciu a problémy ľudí na celom Slovensku. Práve preto je potrebné mať styčných dôstojníkov vo všetkých okresoch. Či ostaneme pri našich regionálnych predsedoch alebo prejdeme na klasické štruktúry okresných a krajských predsedov, je v tomto momente otvorená otázka, ktorú budem s mojimi kolegami diskutovať.
V každom prípade, máme dobré predpoklady. Áno, máme len 160 členov a to sa môže zdať málo, no treba vedieť, že všetci naši členovia vždy za celú históriu strany SaS mohli hlasovať na kongrese, tak ako delegáti v iných stranách. Člen SaS je to, čo v iných stranách delegát a člen v iných stranách je porovnateľný s našim Priateľom slobody. Máme ich vyše 4000. Tento týždeň som absolvoval prvé tri z 13-ich stretnutí s Priateľmi slobody, stretol som sa s takmer 200 z nich a môžem povedať, že máme z čoho vyberať pre budúcu spoluprácu v regiónoch. Regionálne štruktúry sú teda mojou osobnou prioritou pre tento rok a mojou pracovnou náplňou. Roboty je dosť, no máme aj chvíľu času do najbližších volieb, a to sú voľby do VÚC na budúcu. Našim cieľom je získať aspoň dvoch županov a už teraz môžem prezradiť, že budeme rokovať o spoločnom postupe s OĽaNO.
Prezradím ešte jeden z našich plánov, to je byť konštruktívnou a proaktívnou opozíciou v NR SR. Preto ideme na najbližšiu schôdzu predložiť 40 konkrétnych návrhov na zlepšenie podnikateľského prostredia. Všetky tieto návrhy sú obsiahnuté v našej AGENDE 2020 a majú spoločné to, že sa dajú realizovať okamžite a nemajú žiaden dopad na štátny rozpočet. Jednáme so zamestnávateľskými a podnikateľskými zväzmi. Myslím si, že získame podporu a tiež plánujem rokovať s vládnymi stranami o podpore pre tieto návrhy.
No a inak nás čaká množstvo drobnej práce, ktorej nielen, že sa nebudeme vyhýbať, naopak, budeme sa na ňu tešiť, s cieľom byť pripravení na najbližšie.
Dovoľte mi v tejto súvislosti na záver jeden pohľad do budúcna. Takto o rok, na našom budúcoročnom kongrese SaS končí moje volebné obdobie ako predseda SaS. Uvedomujem si, že strana ak chce dlhodobo prežiť, musí vymeniť predsedu a musí to spraviť mierovou cestou. Mne osobne na tomto mimoriadne záleží, preto, lebo do projektu SaS som investoval 8 rokov môjho života a dnes môžem s hrdosťou konštatovať, že sa nám na Slovensku podarilo etablovať pravicovú a liberálnu stranu. Posledné, čo by som si želal je, aby SaS vznikla a zanikla so svojím zakladateľom.
Preto som v poslednej dobe výdatne rozmýšľal, či budem budúci rok po tretíkrát kandidovať na predsedu strany a po dôkladnom zohľadnení všetkých pre a proti som dospel k záveru.
Dovoľte mi preto oznámiť vám moje rozhodnutie, že budúci rok budem kandidovať za predsedu SaS.
Hlavný dôvod je ten, že pred nami stoja veľké výzvy, chystáme sa prevziať zodpovednosť za našu krajinu, sme na to pripravení a neskromne poviem „never change a winning team“. To sa netýka len mňa, ale aj všetkých mojich kolegov.
Ďakujem vám za pozornosť.