Štrasburg, 7.2.2018 – Aké bude zloženie Európskeho parlamentu po Brexite, je azda jednou z najdiskutovanejších otázok medzi členskými štátmi EÚ. S blížiacimi sa eurovoľbami sa tlak na vyriešenie tejto otázky ešte viac stupňuje. Na zmene počtu europoslancov nie je nič neobvyklé …
… otázne však je, ako sa tento počet zmení. Na stole je totiž návrh, že zo 73 poslancov, ktorých dnes Veľká Británia má, sa 27 kresiel prerozdelí medzi členské štáty. Zloženie Európskeho parlamentu má ovplyvniť aj vytvorenie „spoločného volebného obvodu“, teda tzv. nadnárodné eurokandidátky. To znamená, že občania napr. zo Slovenska si budú môcť voliť zástupcu aj z iného členského štátu. Ako by malo vyzerať budúce zloženie Európskeho parlamentu podľa predsedu strany SaS Richarda Sulíka, vyjadril vo svojom prejave v Štrasburgu.
Zloženie Európskeho parlamentu po Brexite – je logické, aby počet poslancov klesol
Ak krajina k Európskej únii pristúpi, automaticky rastie počet poslancov.
Ak krajina z Európskej únie vystúpi, tak sa ukáže, že verejné výdavky poznajú iba jeden smer.
A to je smerom hore. Je to preto, lebo väčšina politikov s obľubou míňa peniaze cudzích ľudí, a keďže týchto politikov je väčšina, schvália sa pravidelne aj tie najväčšie hlúposti.
Po Brexite bude chýbať v rozpočte Európskej únie 9 miliárd eur, preto je logické a správne, aby klesol počet poslancov o 73, to sú tí, ktorí zastupujú dnes Veľkú Britániu.
Čo sa týka tých spoločných európskych kandidátok, nie je možné zastupovať záujmy občana
Portugalska a Fínska súčasne, rovnako ako nie je možné robiť jednu menovú politiku pre Grécko a pre Nemecko.
Ďakujem pekne.