Premiér Peter Pellegrini prevzal po svojom predchodcovi Robertovi Ficovi zodpovednosť za túto krajinu. Na oprávnené otázky nespokojných občanov však neodpovedá. Sme svedkami toho, ako štát zlyháva vo svojom fungovaní a Peter Pellegrini namiesto riešenia problémov strká …
… hlavu do piesku. Dôležité skupiny našej spoločnosti – farmári, učitelia, zdravotné sestry či novinári chcú len to, čo si zaslúžia. Riešenia ich problémov sú však v nedohľadne a slovenský premiér Peter Pellegrini na ich riešenie nemá čas.
Keď Peter Pellegrini strčí hlavu do piesku
Richard Sulík: Sme svedkami masívnych zlyhaní fungovania štátu a najmä jeho komunikácie s občanmi. Dôležité skupiny našej spoločnosti kladú premiérovi a jeho vláde logické a oprávnené otázky. Odpovede, žiaľ, nedostávajú. Nechcem tým povedať, že štát musí každému vo všetkom vyhovieť a že každý musí dostať presne také odpovede, aké si želá, ale v žiadnom prípade sa nesmie stať, že premiér Peter Pellegrini, ktorý je zodpovedný za chod našej krajiny, strčí hlavu do piesku. Napr. tak, ako to bolo pri farmároch. Považujem za smiešne, že pán Peter Pellegrini, ktorý sa predvádza na traktore a jeho predchodca Robert Fico, ktorý chodil rok čo rok odborným okom hodnotiť pšenicu a sadiť zemiaky, že si nenašli čas na farmárov a nielen na nich, ale aj na iné dôležité skupiny nášho obyvateľstva.
Farmári chcú spravodlivé vyvodenie dôsledkov
Jarmila Halgašová: Farmári sa zmobilizovali a celému Slovensku povedali, o čom sa už roky medzi slušnými farmármi hovorí nahlas: ako sa v agrorezorte kšeftuje s agrodotáciami a s pôdou. To, čo pre ministerku Matečnú bolo novinkou, generálny prokurátor Čižnár považuje za dlhoročne budovaný prehnitý korupčný systém. Za 5 mesiacov ministerka Matečná nepredložila ani jedno riešenie. Ušla z dôležitého rokovania na východe, kam ju farmári pozvali. Následne sa nechala prosiť premiérom, aby bola taká láskavá a prijala za spoločný stôl farmárov, ktorí prišli na traktoroch z celého Slovenska do hlavného mesta. Neprijala ich s odôvodnením, že na ministerstve pre nich nie je dosť miesta. Pani ministerka, mali ste vyjsť na ulicu medzi farmárov! A cez médiá im následne odkazuje, akí sú nevzdelaní, že si majú naštudovať legislatívu. Hlupáka robí nielen z farmárov, ale aj z premiéra. Napriek jeho verejnej žiadosti mu nedoručila do konca mája zoznam všetkých pridelených dotácií a napriek jeho jasnému pokynu farmárov prijať, neurobila tak. Považujem to za absurdné a nehodné slušného politika v slušnej krajine. Domov na polia sa farmári vrátili bez pomoci a bez odpovedí na svoje otázky. Vrátili sa na polia, na ktorých sú naďalej okrádaní a vydieraní ľuďmi, ktorí sú si momentálne istí svojou beztrestnosťou. Nevedia, čo s nimi bude a určite nestačí, ak premiér príde za nimi na východ na jednu vybranú farmu. Farmári sa už nechcú rozprávať, chcú pokojne pracovať na svojich poliach a chcú spravodlivé vyvodenie dôsledkov za všetky činy, ktoré sa na nich napáchali.
Chceme kvalitné školstvo
Branislav Gröhling: Žijeme v krajine, kde sa večne prichádza s reformami školstva, kde sa napočúvame toľko rôznych nových nápadov, ako treba školstvo zreštartovať, ale učitelia musia stále chodiť do ulíc. Učiteľská obec je nespokojná s vedením ministerstva školstva. Nespokojní sú aj mnohí rodičia alebo žiaci. Nechcú, aby sa o školstve stále iba rozprávalo, nechcú, aby sa iba rokovalo, aby sa zakladali ďalšie a ďalšie komisie, aby sa neustále odsúvali ďalšie termíny. Chcú reálne činy. Chcú reálne výsledky. Chcú zlepšenie školstva. Učitelia nedávno predložili ministerstvu školstva 11 otázok a čakajú, že ich bude riešiť. Ministerka však neodpovedá. Za stranu SaS môžem povedať, že my sme pripravení požiadavky učiteľov aj rodičov riešiť. Na viaceré z nich sme už prezentovali naše riešenia a predložili sme aj návrhy zákonov v NR SR. Chceme, aby na Slovensku bolo školstvo kvalitné, aby žiaci na našich školách dostali to najlepšie vzdelanie, ktoré budú vedieť zužitkovať v reálnom živote. To je v prvom rade naša priorita. Chceme, aby školstvo napredovalo, aby sa v ňom vyriešili zásadné problémy a aby sa vybudoval systém, v ktorom budú mať školy väčšiu slobodu, ale aj zodpovednosť, kde bude efektívny rezort ministerstva školstva a každý jeden žiak dostane kvalitné vzdelanie. Touto cestou by malo ísť aj ministerstvo školstva, aby sa skvalitňovanie školstva a riešenie problémov v ňom stalo konečne aj ich prioritou.
V zdravotníctve vládne chaos
Janka Cigániková: So zdravotnými sestrami sa narába ako s vecami. V zdravotníckom výbore sa prijíma zákon cez zákon, narýchlo, cez druhé čítania, jeden horší ako druhý, následne sa opravuje. Zo zdravotníckej legislatívy je jeden veľký chaos. Zdravotné sestry, ktoré takisto majú svoje požiadavky, nikto ich nevypočuje, nikto im neodpovie. Nie sú vypočutí, ani keď prídu na parlamentný zdravotnícky výbor. Takýmto spôsobom komunikovať sa jednoducho nedá – je to nehodné akejkoľvek vlády. O problémoch a nespokojnosti pacientov je asi už aj zbytočné hovoriť. Každý z nás pozná fotografie z internetu a svet už hovorí o našich nemocniciach ako o domoch hrôzy. Píšu mi záchranári, ktorí vravia, že ich je málo a že aj to málo odchádza – rovnako ako pri sestrách – za hranice Slovenskej republiky, za lepším zárobkom. Myslím si, že toto je problém, ktorý je potrebné riešiť. Napriek týmto problémom naprieč celému rezortu sa vyjadrujú politici v štýle, že nie je z čoho riešiť. Napriek týmto problémom som osobne videla návrh ministerstva financií pre rezort zdravotníctva na rok 2019, ktorý hovorí o tom, že oproti súčasne platnej legislatíve by mal dostať zdravotnícky rezort o 286 miliónov eur menej. Čiže cez poistenca štátu namiesto 4 % nejakých 2,8 %. Táto suma znamená, že napríklad každej jednej sestre registrovanej v Slovenskej republike by sme k platu mohli každý mesiac prihodiť 588 eur. Nehovorím, že toto je jediné správne riešenie. Ale hovorím, že je klamstvo tvrdiť, že neexistujú riešenia. Mohli by sme možno začať tým, že vláda by prestala brať naše odvody a dane a používať ich na kampaň Smeru a na rozdávanie veci akože zadarmo, pretože ako vidíme, zadarmo nie je nič.
Pomôže iba skutočný kultúrny reparát
Renáta Kaščáková: Aj v kultúre vnímame veľkú nespokojnosť kultúrnej obce, ale aj širokej verejnosti s pôsobením tohto rezortu. Vnímame nespokojnosť v RTVS, ktorá súvisí s nedávno medializovaným prípadmi odchodu novinárov. Vnímane nespokojnosť so stavom kultúry ako takej. Zostáva množstvo nezodpovedaných otázok, akým spôsobom sa rozdeľujú dotácie z kultúrnych fondov, a tak ďalej, a tak ďalej. Terčom reakcie nespokojných novinárov, prípadne hercov či umeleckej obce sú ministerka, riaditeľ RTVS, to znamená osoby. Podľa môjho názoru však toto volanie iba po výmene osôb v rámci súčasnej vlády nie je správne a nie je dostatočné. Tak, ako povrchná výmena na poste premiéra ničomu nepomohla, tak podľa nášho názoru nepomôže ani žiadna ďalšia povrchná výmena na poste ministra kultúry či riaditeľa RTVS. Pomôže iba skutočný kultúrny reparát vo forme poctivej reformy financovania kultúry, aby sa nestrácali peniaze zo systému. Každé ďalšie nalievanie peňazí do kultúry touto vládou považujem len za hádzanie našich daní do ďalšej čiernej diery. SaS na rozdiel od ľavicovo zmýšľajúcich politikov sa snaží o ťažšiu cestu – cestu reforiem v každej oblasti, a to platí aj o kultúre. Aj posledné dianie okolo audiovízie ma iba utvrdilo v tom, že pokiaľ nevyliečime korene, každá ďalšia snaha o vylepšenie súčasného systému môže byť len kozmetická. A korene tohto systému sa tejto vláde nepodarilo vyriešiť napriek tomu, že je tretí rok pri moci.