Štrasburg, 13. 11. 2018 | Richard Sulík poslanec Európskeho parlamentu poukazuje v rozprave k predbežnej správe „Viacročný rozpočet EÚ 2021 – 2027“ o jej kontroverznosti. Správa je totiž bez koncepcie, chýbajú základné pravidlá plánovania verejného rozpočtu. V prvom rade si je …
… potrebné definovať rozpočtové priority, všetko prioritou byť nemôže. V druhom rade treba merať efektívnosť súčasných výdavkov, aby sme zistili čo má zmysel financovať a čo nie. Napríklad, skutočne potrebujeme alokovať každoročne desiatky miliárd eur do dotačnej politiky súkromných podnikov, ktoré majú žiť z predaja produktov a služieb svojim zákazníkom? Taktiež treba odmietnuť akékoľvek európske dane, konkrétne dovoznú uhlíkovú daň a európsku daň z finančných transakcií. Tá je zavedená vo Francúzsku, a funguje zle. Má citeľne nižší ako očakávaný výber a znižuje likviditu na postihnutých akciách – aj preto ju chcú nanútiť celej Európe, nech sú znevýhodnení všetci rovnako.
Eurorozpočet musí byť pod kontrolou členských štátov, a nie členské štáty pod kontrolou Bruselu. Navrhujeme preto financovať budúci viacročný finančný rámec výhradne z priamych príspevkov členských štátov.
Prepis videa k predbežnej správe: Viacročný rozpočet EÚ 2021 – 2027
Richard Sulík: Brexit ponúka dobrú možnosť pre reformu európskeho rozpočtu, ale zdá sa, že túto príležitosť prepasieme. Napríklad sa môžeme opýtať prečo, teda či je potrebné asi 60 miliárd eur ročne – tretinu rozpočtu dať do sektoru poľnohospodárstva. 5 % zníženie, to je jednoducho smiešne. Žijeme v roku 2018, máme prebytok potravín, Európska únia bojuje proti plytvaniu s nimi. Austrália a Nový Zéland ukazujú, že je možné dobre žiť aj bez dotácií. A tým, že tieto dotácie nie sú rovnaké do všetkých krajín, poškodzujeme krajiny tam, kde sú dotácie podstatne nižšie. U nás na Slovensku je poľnohospodárstvo dlhodobo poškodzované až likvidované. Na druhej strane chýbajú finančné prostriedky pre skutočne dôležité veci, napríklad ochranu vonkajších hraníc.
Ďakujem pekne.