Štrasburg, 16. 1. 2019 | Richard Sulík poslanec Európskeho parlamentu poukazuje v rozprave „Správa o vykonávaní smernice 2011/7/EÚ o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách“ o miešaní sa Európskej komisie alebo aj Európskeho …
… parlamentu do vzťahov medzi súkromnými dodávateľmi a súkromnými odberateľmi preto, lebo politici si myslia, že vedia omnoho lepšie a stále by chceli niečo regulovať. Ide o nelegislatívnu správu, ktorá nevytvára novú legislatívu, len hodnotí dôsledky existujúcej smernice z roku 2011, ktorú mali členské štáty transponovať do svojej legislatívy do roku 2013. Smernica zaviedla rôzne povinnosti pre dlžníkov a stanovila maximálnu lehotu splatnosti pre transakcie medzi podnikmi a orgánmi verejnej moci vo výške 60 dní (pre transakcie medzi podnikom a podnikom je zmluvne možné za výnimočných okolností dohodnúť aj dlhšiu lehotu). Smernica však podľa Komisie nepriniesla významné zlepšenie pre skrátenie doby splatnosti z dôvodov:
- Nízke povedomie o smernici medzi podnikateľmi.
- V mnohých prípadoch samotní podnikatelia nemajú záujem využívať “práva”, ktoré im smernica dáva, ako napríklad možnosť žiadať odškodnenie za oneskorené splatenie.
- A to najmä preto, že s dodržiavaním termínov platieb má problém hlavne verejná správa, no ak sa podnikateľ sťažuje alebo domáha svojich práv, ďalšiu zákazku už pravdepodobne nedostane. Takže dodávatelia štátu sú ticho a štát nemá motiváciu vymáhať smernicu sám od seba.
Predložená hodnotiaca správa o vykonávaní smernice 2011/7/EÚ o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách obsahuje veľa nezáväzných výziev bez potreby zmeny legislatívy, ide hlavne o podporu kultúry včasných platieb. Obsahuje aj žiadúce prvky, najmä výzvy k verejnému sektoru, aby dodržiaval stanovené lehoty splatnosti.
Prepis z vystúpenia: Vykonávanie smernice 2011/7/EÚ o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách
Richard Sulík: Zmluvná sloboda je jeden mimoriadne dôležitý princíp medzi firmami a vo fungovaní ekonomiky. Práve tieto aktivity narúšajú zmluvnú slobodu, lebo Komisia alebo aj Parlament vstupujú do vzťahov medzi súkromnými dodávateľmi, súkromnými odberateľmi preto, lebo politici si myslia, že vedia omnoho lepšie a stále by chceli niečo regulovať. Najlepšie spravíme, ak sa do tohto vôbec nebudeme miešať. Áno, sú firmy, ktoré platia neskoro. Tak tým firmám jednoducho nech nikto nedodáva. Každý dodávateľ si musí svoje pohľadávky chrániť sám. Nesmie mu ich chrániť Komisia, lebo to jednoducho nebude fungovať. Ak si pani komisárka teda myslí, že sa naozaj treba venovať oneskoreným platbám, nech sa páči, nech začne pri samotnej Európskej komisii, ktorá ešte prednedávnom mala veľké nedostatky v platení načas. Alebo všetky eurofondy, ktoré chodia, to chodí od buka k buku tie peniaze. Takisto v europarlamente dochádza k oneskoreným platbám. Venujte sa tomu, prosím vás pekne. Ale nemontujte sa do súkromného sektoru. Ten si poradí najlepšie bez vás.
Ďakujem pekne.