Štrasburg 13.4.2016 | Richard Sulík vo svojom príhovore k téme Závery zo zasadnutia Európskej rady a výsledky samitu EÚ – Turecko zdôrazňuje, že všetky kroky podniknuté Európskou úniou automaticky počítajú s prerozdeľovaním migrantov do všetkých krajín EÚ a úplne …
… sa zabúda na vôľu občanov. Mnoho z nich odmieta prijímať milióny migrantov, na čo európske politické elity nereflektujú a následkom čoho je stále stúpajúca podpora pre extrémistické sily, či kritiku Európskej únie.
Utečencom je možné pomáhať aj na mieste a nemenej dôležité je vedieť si ochrániť svoje hranice. V tom nám nepomôže žiadna iná krajina, ani Turecko. Ak túto úlohu nie sú schopné napĺňať pohraničné krajiny, mali by Schengen opustiť. Budú sa chrániť nové schengenské hranice, čo môžeme vidieť v posledných dňoch na príklade Brennerského priesmyku.
Prepis vystúpenia: Závery zo zasadnutia Európskej rady a výsledky samitu EÚ – Turecko
Richard Sulík: Pri všetkých krokoch, ktoré Európska únia podniká, či už dohoda s Tureckom alebo spoločná azylová politika, sa automaticky počíta s prerozdelením migrantov po celej Európe. Úplne sa pritom ignoruje vôľa občanov.
Európska komisia odmieta vziať na vedomie, že občania nechcú prijímať milióny migrantov do Európy. Potom sú európske politické elity len veľmi prekvapené, že čoraz viac občanov Európsku úniu odmieta a volí extrémistov.
Áno, pomôžme vojnovým utečencom, ale pomôžme im tam. Nemusíme ich k sebe nasťahovať. A musíme chrániť vlastné hranice. Túto úlohu neprevezme za nás žiadna iná krajina, ani Turecko.
Ak niektorá členská schengenská krajina nie je schopná chrániť, alebo ochotná chrániť spoločné hranice no tak musí Schengen opustiť či už Grécko alebo Taliansko. A budeme chrániť novú vzniknutú schengenskú hranicu, to sa koniec koncov na Brenneri už práve začína diať.
Ďakujem pekne.