Slovenská poľovnícka komora । Richard Sulík: Som veľmi rád, že vznikla táto tlačová beseda, lebo som presvedčený, že ide o správnu vec. Ide o to, aby sme povedali jasné nie voči povinnému členstvu v Slovenskej poľovníckej komore. V prvom momente je pre nás zo strany Sloboda a …
… Solidarita celkom jedno, v akej komore. My si myslíme, že minimum komôr s povinným členstvom by malo existovať a z tých vyše 20, ktoré na Slovensku máme, väčšina povinné členstvo by mať nemala. Preto veľmi radi podpíšeme takéto memorandum. Navyše si myslíme, že poslanec za Smer, pán Tibor Lebocký, by si Slovenskú poľovnícku komoru jednoducho pre seba sprivatizoval s veľmi nejasnými otázkami ohľadne účtovníctva atď. Dovoľte mi, aby som to memorandum priamo tu podpísal a hovorím ešte raz za stranu SaS, že veľmi sa k tejto spoločnej aktivite opozičných strán pridávame, lebo práve toto považujeme za správnu vec – viac slobody. Dnes je to v poľovníctve, zajtra to môže byť niekde inde.
Podanie na Ústavný súd SR
Peter Cagala: Je mi cťou, že sme mohli na tejto pôde vystúpiť a prezentovať naše názory, ktoré sa snažíme prezentovať už dlhšie. Vystupujem tu za Združenie poľovníckych organizácii Hubert. Je to občianske združenie, nie je to poľovníka organizácia. Úlohou tohto združenia sú zmeny v slovenskom poľovníctve – zmena zákona. Inú možnosť nemáme. Na začiatku poviem veľmi dôležitú vec – podarilo sa nám pre dvomi rokmi vďaka poslancom pravicových strán OĽaNO, SaS, KDH, Most-Híd získať 47 podpisov na podanie na Ústavný súd SR. O tomto podaní bolo doteraz ticho. Včera dostal pán poslanec Miroslav Kadúc, ktorý je oficálnym zástupcom poslancov pred Ústavným súdom SR, dokument a požiadal ma, aby som túto informáciu zverejnil.
Najväčší problém je Slovenská poľovnícka komora
16. marca 2016 o 10:00 hod. bude verejné pojednávanie na Ústavnom súde SR v Košiciach. Takže ľady sa pohli. Pohli sa v termíne po voľbách, ale nebudeme to komentovať. Toto je veľmi dôležitá správa pre našich poľovníkov, pre 60 tisíc občanov nášho štátu, ktorí musia byť členmi Slovenskej poľovníckej komory. A náš najväčší problém je Slovenská poľovnícka komora. Slovenská poľovnícka komora bola zriadená na základe novely zákona č. 247 z roku 2009. Pán poslanec Lebocký, ktorý je prezidentom Slovenskej poľovníckej komory, predsedom zväzu, poslancom za stranu Smer veľakrát argumentuje, že 93 poslancov, ústavná väčšina, ju schválila. Áno, ale keď tí poslanci potom pochopili, čo schválili, mnohí hovoria, že boli podvedení. Pretože zákon hovorí, že bude Slovenská poľovnícka komora, ktorá to bude riadiť. To je dobre. A všetko rozhodne snem. A snem rozhodol: všetci musíte byť v Slovenskej poľovníckej komore – všetky poľovnícke organizácie, všetky fyzické osoby a budete platiť. Tam sú také veci, ktoré úplne ťažko pochopiť, pretože už od samého začiatku Slovenskú poľovnícku komoru konštituoval Slovenský poľovnícky zväz. My spochybňujeme aj existenciu zväzu v tom čase, pretože nemal v súlade stanovy so zákonom. Ďalšia vec, na ustanovujúci snem Slovenskej poľovníckej komory prišli zástupcovia jednej poľovníckej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu organizačných jednotiek bez právnej subjektivity. Na Slovensku je najväčšia organizácia Slovenský poľovnícky zväz, ďalšia Slovenský lovecký a ochranný spolok Pribina Nitra, ktorý má niekoľko vyše 1000 členov a potom je v registri viac ako 960 poľovníckych organizácii. Poľovnícka organizácia je organizácia, ktorá si svoje stanovy dá zaregistrovať, má štatút právnickej osoby, má svoje IČO, má právnu subjektivitu. Slovenská poľovnícka komora by mala združovať všetky tieto organizácie. V orgánoch Slovenskej poľovníckej komory nie sú títo ľudia zastúpení, pretože zväz a Slovenská poľovnícka komora sú v podstate identické.
Všetko, čo robí Slovenská poľovnícka komora, je spoplatnené
A tu je problém, prečo Slovenská poľovnícka komora vznikla. V roku 1993 bola prvá novela zákona o poľovníctve, ktorá zrušila povinné členstvo v Slovenskom poľovníckom zväze. Pánom funkcionárom sa to začalo rozpadať, ľudia im začali utekať. Tak niečo potrebovali vymyslieť, tak keď nebudete v zväze, tak budete v Slovenskej poľovníckej komore, ale zase budete u nás a zase budete platiť. Stanovili sa poplatky. Za každého člena dostáva tzv. ústredie v Bratislave, kde je zamestnaných 10 ľudí, 3 eurá. 60 tisíc krát 3 eurá je 180 tisíc. Potom vymysleli poplatky, tzv. členské príspevky podľa bonity a výmery, to už sú niekoľko 100 eur. Platia aj poľovnícke organizácie, ktoré nemajú revír, ale tie, ktoré majú revír, platia niekoľkonásobne viac. Všetko, čo robí Slovenská poľovnícka komora, je spoplatnené. Bez hlavičky Slovenskej poľovníckej komory pomaly ani pes neštekne. To znamená, že čo robia? Všetko, čo sa robí, musí byť hlavička Slovenskej poľovníckej komory a zo všetkého zhruba 20 % ide na tzv. ústredie.
Vážení poľovníci, budete platiť
Ústredie je identické so zväzom aj s komorou. Zamestnanci Slovenskej poľovníckej komory majú zmluvu s komorou a robia všetko pre zväz. Pán Šuba je riaditeľ komory, pán Šuba je riaditeľ zväzu. Pán Lebocký je prezident komory, pán Lebocký je prezident zväzu. Jednoducho je to takto prepletené a takto to funguje. Peniaze, ktoré my vieme vypočítať, sa pohybujú ročne asi okolo 1 milióna eur. Ficova vláda nám dala v roku 2010 prvý sociálny balíček – vážení poľovníci, je vás 60 tisíc, budete platiť. A za 5 rokov sme im dali asi 7,5 milióna eur. Ale koľko sme im dali vedia len oni, pretože neexistuje absolútne žiadna transparenstnosť.
Argumentácia vládnych poslancov je pomýlená
Igor Hraško: Od začiatku, ako sme dostali prvé informácie o tom, že zákon o Slovenskej poľovníckej komore, ktorý bol schválený, nie je dobrý, sme sa stali iniciatórmi podania na Ústavný súd SR. To sa uskutočnilo a už je vytýčené aj pojednávanie. Je naozaj zvláštnosťou a zaujímavosťou, že je to až po voľbách. V každom prípade je dobré, že tento termín už stanovený je. Ja by som chcel možno len doplniť zopár vecí, že argumentácia vládnych poslancov bola trochu pomýlená, pretože hovorili o poľovníkoch ako o profesnej organizácii a pritom každý z poľovníkov vám povie, že to majú ako hobby, ako koníček, to nie je ich profesia. Naopak, lesáci majú svoju komoru, ale tá nie je povinná. Čiže tu je taký paradox. Profesia lesník má tiež svoju komoru, nie je povinná a naopak hobby, poľovníci, by mali byť v Slovenskej poľovníckej komore povinne. Vyzerá to tak, že niekto si na tomto postavil svoj určitý biznis. Ako už bolo povedané, poľovníci nevedia, kam idú finančné prostriedky, ktoré sú vyzbierané. To znamená, že Slovenská poľovnícka komora je netransparentná. Jediné, čo potrebuje, je, aby komora bola naozaj dobrovoľná a transparentne fungujúca.
Obsah memoranda
Peter Cagala: Memorandum obsahuje štyri základné veci, o ktoré sa snažíme:
- zrušenie povinného členstva v Slovenskej poľovníckej komore
- zrušenie predlžovania poľovných lístkov
- chceme komoru dobrovoľnú, transparentnú, prospešnú, tieto tri veci chceme zmeniť a
- chceme, aby sa spravila novela zákona v prospech všetkých obyčajných poľovníkov a nie bossov slovenského poľovníctva.