Podnikateľské prostredie na Slovensku । Richard Sulík: Našou Agendou 2020, našou vlajkovou loďou, sme sa zamerali najmä na ekonomické reformy a podnikateľské prostredie na Slovensku. Tento náš program aj celkový volebný program SaS bol všetkými relevantnými …
… inštitúciami vyhodnotený ako najlepší, menovite INESS, HPI, Podnikateľská aliancia Slovenska a INEKO. Nielen, že vnímame toto hodnotenie s hrdosťou a ako ocenenie našej práce, ktorú sme do programu vložili, ale aj je to, samozrejme, pre nás veľký záväzok. V prípade, ak bude SaS členom pravicovej reformnej vlády, aby sme naozaj tieto body z nášho programu začali realizovať, aby sa citeľne zlepšilo podnikateľské prostredie na Slovensku preto, lebo to v konečnom dôsledku zvýši životnú úroveň všetkých ľudí.
Čo má SaS pripravené pre dôchodcov?
Jana Kiššová: My už niekoľko mesiacov chodíme po Slovensku a intenzívne komunikujeme s ľuďmi. Na stretnutiach im predstavujeme Agendu 2020 ako náš ekonomický reformný program a častokrát okrem toho, že ľudia veľmi pozitívne vnímajú tento ekonomický reformný program, stretávame sa aj s otázkami:
„No tak fajn, máte skvelé opatrenia pre podnikateľov a podnikateľské prostredie na Slovensku, výborné opatrenia pre živnostníkov, znížením daní zrejme budú mať vyššie čisté mzdy aj ľudia, ale čo máte pripravené pre dôchodcov?“
Keďže sa tieto otázky opakujú, rada by som túto súvislsoť vysvetlila na troch nami pripravených veľkých reformách, konkrétne:
- zníženie daní – bezpochyby spôsobí vyšší hospodársky rast, ako sa už v minulosti aj udialo, a teda sa zvýši aj možnosť zvyšovania dôchodkov.
- odvodová reforma, čiže odvodový bonus – odvodový bonus je reforma, ktorá významne pomôže riešiť nezamestnanosť, osobitne tú dlhodobú, pretože odstraňuje bariéru medzi nepracovaním a pracovaním a spolu s
- reformou Zákonníka práce, ktorá uľahčí zamestnávanie a ktorú máme tiež už pripravenú, sa zvýši zamestnanosť. Na rozdiel od toho, akým spôsobom zvyšuje zamestnanosť súčasná vláda, toto by bolo zvýšenie zamestnanosti udržateľným spôsobom, a tým pádom by sa zvýšil počet prispievateľov do Sociálnej poisťovne, a tým sa zvýšia jej príjmy, z ktorých sa dôchodky vyplácajú. Toto sú opatrenia, ktoré vedia zrýchliť ekonomiku aj v krátkodobom horizonte, a teda veľmi rýchlymi dopadmi nielen pre zamestnaných ľudí, ale s veľmi pozitívnymi dopadmi veľmi rýchlo aj na dôchodcov.
Ako chce SaS zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku?
Okrem toho, podnikateľské prostredie na Slovensku sa okrem týchto troch veľkých systémov, teda daňového, odvodového a systému zamestnávania cez Zákonník práce, formuje aj mnohými ďalšími podmienkami. Aj od týchto podmienok závisí, ako sa bude dariť vytvárať pracovné miesta, pretože ak aj budeme mať napríklad nízke dane alebo nízku odvodovú zaťaženosť, ale na druhej strane budeme mať abnormálne vysoké rôzne skyté dane, rôzne poplatky, ak bude v našom systéme množstvo rôznych bariér, ktoré sú bariérami pre vstup do podnikania,tak jednoducho nové pracovné miesta vytvárané nebudú. Toto je tiež vec, ktorú chceme okrem tých troch veľkých reforiem riešiť, aby sme zlepšili podnikateľské prostredie na Slovensku.
Nami navrhované reformy majú potenciál
Sme presvedčení, že takýchto opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku máme v Agende 2020 veľa. Je ich približne 150. Z nich by sa 40 dalo zaviesť do právneho systému veľmi rýchlo, nič by nestáli a významným spôsobom by zlepšili podnikateľské prostredie na Slovensku, a teda aj chod ekonomiky. To, že takéto reformy nie sú experimentom, dokazuje už história, kedy reformy z roku 2004 – 2006 spôsobili, že na Slovensku sme mali rekordne vysoký hospodársky rast a že bola rekordne nízka nezamestnanosť. Sme presvedčení, že aj zavedením týchto reforiem a opatrení, ktoré my navrhujeme, by sa táto história mohla opakovať a podnikateľské prostredie na Slovensku by sa zlepšilo. A to, že nami navrhované reformy majú potenciál sa k tejto histórii vrátiť, dokazujú aj hodnotenia nášho programu.
Pokračovanie vo videu.