Prepadnuté eurofondy । Richard Sulík: Vláda Roberta Fica nedokázala využiť všetky eurofondy. Prepadne viac ako miliarda eur. Tieto prepadnuté eurofondy nedokázali ani len rozkradnúť, i keď snažili sa veľmi urputne. Napriek tomu tie peniaze prepadnú, čo je …
… pre mňa dôkaz toho, že táto vláda sú ešte väčší babráci, ako sú zlodeji a zlodeji sú obrovskí. A to je teda už vážne čo povedať, keď nedokázali tieto prepadnuté eurofondy vyčerpať.
Eurofondy musíme vyčerpať
Eurofondy nevnímame ako správny nástroj. Na druhej strane, keď už raz sú tu, tak ich musíme vyčerpať. Keď už raz platíme 1 miliardu eur ročne do Bruselu, ktorá odchádza z peňazí slovenských daňovníkov a za to máme nárok na nejaké množstvo eurofondov, tak ich musíme vyčerpať.
Je veľký hriech, keď vláda Roberta Fica, ktorá mala na toto 9 rokov, tieto eurofondy nedokázala čerpať.
Prepadnuté eurofondy v prospech Európskej únie
Ján Rudolf: Slovenská republika môže od roku 2007 čerpať finančné prostriedky z fondov Európskej únie v hodnote 13,5 miliardy eur. Toto obdobie končí o pár dní, 31.12.2015. Do tohto obdobia peniaze, ktoré nevyčerpáme, definitívne prepadnú naspäť v prospech Európskej únie. Ide o 13,5 miliardy a podpredseda vlády Ľubomír Vážny, ktorý má na starosti problematiku eurofondov, priznal, že prepadne miliarda eur. O túto miliardu prepadnutých eurofondov Slovenská republika príde. Už niekoľko rokov upozorňujem na to, že ak Slovenská republika nezmení svoj laxný prístup k čerpaniu eurofondov, tak o tieto peniaze prídeme. Dnes sa to stáva realitou a prichádzame o prepadnuté eurofondy.
Prídeme o viac než miliardu
Avšak chcem povedať, že neprídeme o miliardu, ale prídeme o viac než miliardu prepadnutých eurofondov. A toto je základné posolstvo, pretože podpredseda vlády hovorí o tom, že prídeme o peniaze, ktoré nestihneme vyčerpať, ale ešte sú tu aj tzv. korekcie. To znamená, že Európska únia bude auditovať všetky projekty a programy po skončení obdobia v priebehu budúceho roka, a keď zistí nejaké nedostatky buď vo verejnom obstarávaní, vo výbere projektov, v predražení, alebo v prideľovaní na základe nejakého klientelistického prístupu, tak uplatní tzv. korekciu. To znamená, že peniaze, ktoré vyplatila na určitý projekt alebo na daný program, jednoducho sníme alebo uplatní nejakú percentuálnu korekciu. To znamená, že určité percento z tých peňazí, ktoré vyplatila, Európska únia jednoducho nepreplatí. Máme také príklady z minulosti ako nástenkový tender, kauza štatistický úrad a podobne, kde Európska únia uplatnila korekciu. A toto perceto sa pohybuje v desiatkach. Sú programy, kde sa uplatnila korekcia aj vo výške 25 %. To znamená, že prepadne viac než miliarda a na týchto korekciách Slovenská republika príde o ďalšie stovky miliónov eur, čo môže ísť až do výšky pol miliardy.
Zlý manažment je základ
Na centrálnej úrovni je zlý manažment. Na úrovni jednodlitvých ministerstiev sú to politické nominácie. Eurofondy nespravujú odborníci, ale politici, ich deti, ich vnuci, ich susedia. Dôležité je, či je niekto syn poslankyne Národnej rady a nie to, či je odborník, či má nejakú skúsenosť, nezáleží na tom, či má 23 rokov alebo skončil práve vysokú školu, ale je na riaditeľskom poste a o eurofondoch nepočul ani v škole a nie ešte, že by ich mal v podstate manažovať. Takže tento zlý manažment je základ.
Veľká fluktuácia na strane úradníkov
Veľká fluktuácia je aj na strane úradníkov, pretože úradník sa niečo na ministerstve naučí, potom ide do súkromného sektora alebo k svojmu starostovi, vráti sa do obce odkiaľ pochádza a tam píše pre ňu projekty. Ministerstvo si ho nedokázalo udržať, a teda fluktuácia je veľmi vysoká. Samozrejme, zákon o verejnom obstarávaní, ktorý je Achillovou pätou eurofondov, vláda nedokázala prispôsobiť európskym štandardom. Stále je problém v tom, že Európska únia nám vytýka, že ten zákon nie je kompatibilný s pravidlami EÚ.
3 konkrétne opatrenia SaS
Richard Sulík: Viac ako 1 miliarda eur prepadnutých eurofondov to je suma, za ktorú mohla mať každá jedna obec na Slovensku vymenené verejné osvetlenie za nízkoenergetické. Robert Fico na jednej strane „daruje“ ľuďom akési vlaky zadarmo a iné hlúposti, pričom „daruje“ v úvodzovkách, lebo to si nakoniec ľudia zaplatia a na druhej strane ich cez prepadnuté eurofondy pripravil o nízkoenergetické verejné osvetlenie v každej jednej obci. Okrem toho mohla mať ešte bez problémov každá jedna nemocnica nové CT-čko. Samozrejme, nie vtedy, ak by sme to nechali obstarávať Pavla Pašku, ale za normálne ceny. Aby sa takéto niečo neopakovalo, SaS, ak bude vo vláde, bude presadzovať 3 konkrétne opatrenia proti prepadnutým eurofondom:
- výrazné zníženie počtu priorít – sme za to, aby eurofondy išli primárne do diaľnic, do cestnej infraštruktúry
- jedna národná agentúra, kde by sa všetky eurofondy riešili
- prispôsobiť zákon o verejnom obstarávaní.