Richard Sulík: Voľby cez internet sú dlhodobo, v podstate od vzniku strany Sloboda a Solidarita, pevnou súčasťou nášho volebného programu. Mali sme to aj ako jednu zo šiestich referendových otázok v roku 2010 a k tejto téme sa naďalej hlásime a podporujeme všetky …
… možnosti, ako by sa voľby cez internet dali zaviesť. Preto sme sa aj rozhodli podporiť občiansku iniciatívu, a preto dnes tu s nami stoja aj kolegovia, ktorí sú iniciátormi iniciatívy na zavedenie volieb cez internet.
Voľby cez internet zabijú dve muchy jednou ranou
Zoltán Radnóty: Rozhodol som sa založiť petíciu volmeonline.sk kvôli tomu, že si myslím, že voľby cez internet by určite pomohli zvýšiť volebnú účasť na Slovensku, ktorá sa pohybuje na veľmi nízkej úrovni a zároveň viem, že ľudia v zahraničí majú záujem o dianie na Slovensku, ale voľby cez internet im nie sú umožnené a nie je im umožnená ani voľba v prezidentských voľbách.
Voľbami cez internet by sme zabili dve muchy jednou ranou.
Dalo by sa voliť zo zahraničia, ale zároveň je tento prvok veľmi dôležitý aj pre vnútroštátnych Slovákov, ktorí migrujú za prácou. V roku 2015 je najvyšší čas spustiť e-government, začať používať občianske preukazy s čipom, ktoré sa teda vydávajú aj s digitálnym podpisom, na niečo užitočné, a to sú voľby cez internet.
Preto som sa rozhodol apelovať na vás, občanov Slovenskej republiky, o priloženie podpisu, ak súhlasíte s týmto nápadom – voľby v prezidentských a parlamentných voľbách online. Iniciatívu nájdete na volmeonline.sk a dúfam, že vyzbierame dostatočný počet podpisov, aby sa voľbami cez internet zaoberala aj NR SR.
Úspešnosť petície je okolo 90 %
Otázka: Existujú vôbec nejaké prepočty o koľko by voľby cez internet mohli zvýšiť volebnú účasť?
Zoltán Radnóty: Prakticky úspešnosť petície je okolo 90 %. To znamená, že 1 z 10 ľudí je proti voľbám cez internet. Samozrejme, prepočty o zvýšení volebnej účasti nemáme, ale predstavte si, že penetrácia internetu na Slovensku je okolo 120 %. Vieme preto počítať s volebnou účasťou 70 – 75 %, čo de facto zvyšuje hlas občana Slovenskej republiky.
Demokracia niečo stojí
Otázka: Existujú nejaké finančné prepočty, čo sa týka nákladov na zavedenie volieb cez internet?
Richard Sulík: Náklady na voľby dnes pozostávajú najmä z osobných nákladov či už odmeny pre okrskárov, slovensko má 6 tisíc okrskov, alebo to personálne zabezpečenie, policajná ostraha atď. Ak by boli voľby cez internet a ľudia by ich využívali húfnejším spôsobom, tak by sa dalo diskutovať napríklad o tom, že by sa znížil počet okrskov najmä vo veľkých mestách. Nemusí byť každé 3 – 4 minúty jeden volebný okrsok, to je jedna vec a druhá vec je, že to, čo je nevyhnutnou podmienkou pre voľby cez internet je elektronický občiansky preukaz s čipom. To už aj tak existuje, čiže tie náklady sa dajú priradiť, ale aj tak vzniknú už len kvôli zavádzaniu elektronického občianskeho preukazu. Tie dodatočné náklady pre voľby cez internet by boli v bežných krajinách minimálne. U nás to, samozrejme, bude stáť kopec peňazí, lebo zase sa tu bude obstarávať nejakým čudným spôsobom, ale napriek tomu demokracia niečo stojí. Čiže keby to bola na slovenské pomery nejaká primeraná čiastka, tak určite to stojí za to.
Šanca, že Slováci budú v roku 2020 voliť cez internet, existuje
Otázka: Vidíte zavedenie volieb cez internet reálne o ďalšie 4 roky?
Richard Sulík: Na ďalšie voľby v roku 2020 by sa voľby cez internet mohli podariť. Samozrejme, bude závisieť od toho, aká vznikne vláda, ale keď budú vo vláde také strany, aká je napríklad Sloboda a Solidarita, že voľby cez internet majú jasne v programe napísané a že sa to budú snažiť aj realizovať, tak, samozrejme, je šanca, aby Slováci v roku 2020 už mohli voliť cez internet. Ten najdôležitejší predpoklad, a to je ten elektronický občiansky preukaz, teda elektronický podpis na občianskom preukaze s čipom, ten už existuje.