Zákon o odpadovom hospodárstve । Richard Sulík: Teší ma, že ste prišli na túto drobnú konferenciu o odpadovom hospodárstve, kde si chceme vyjasniť a vysvetliť podstatu problematiky, vydiskutovať si závažné body. Tento zákon o odpadovom hospodárstve sa už …
… dlhodobo pripravuje a už sa o ňom aj dosť veľa diskutovalo, ale to neznamená, že je kvalitný, respektíve, že boli odstránené tie najväčšie nedostatky. Dotknuté subjekty dlhodobo upozorňujú, že ak zákon o odpadovom hospodárstve bude prijatý v tomto znení, môže byť pre ne likvidačný. Ja teda rozhodne nepatrím k tým politikom, ktorí by vykonávali akúsi lobistickú činnosť alebo sa snažili preferovať niektoré subjekty. Práve naopak, myslím si, že tie šance na trhu by mali byť pre všetkých rovnaké a musím povedať, po tom, ako som sa s touto problematikou oboznámil, ak bude zákon o odpadovom hospodárstve prijatý, tak šance na trhu s odpadmi rozhodne rovnaké nebudú.
Nie je úplne nevyhnutné prijímať nový zákon o odpadovom hospodárstve
Napriek všetkým výhradám Ministerstvo životného prostredia SR pokračuje v prípravách. Zákon o odpadoch medzičasom prešiel v prvom čítaní. Pritom je to tak, že nie je úplne nevyhnutné prijímať nový zákon o odpadovom hospodárstve.
Slovensko sa nenachádza v akútnej situácii, že potrebuje niečo prudko riešiť.
Zákon o odpadovom hospodárstve sa nachádza momentálne po prvom čítaní, v marci bude na schôdzi Národnej rady druhé čítanie, kde bude zákon o odpadovom hospodárstve pravdepodobne schválený a je to vlastne predposledná možnosť tento zákon odmietnuť, potom posledná možnosť bude, ak zákon o odpadoch vráti prezident SR, v čo dúfam. Samozrejme, parlament môže prezidentove veto prelomiť tým, že 76 poslancov dvihne ruku a takýto zákon o odpadovom hospodárstve bude platiť.
Zákon o odpadovom hospodárstve je likvidačný
Zákon o odpadovom hospodárstve považujem za likvidačný preto, lebo vytvára monopol jednému subjektu. Dnes sa tie subjekty volajú „oprávnené subjekty“. Po novom to majú byť tzv. OZV-éčka – „organizácie zodpovednosti výrobcov“. Jeden subjekt, spoločnosť ENVI-PAK, bude mať monopol, ktorý vznikne asi tak, že Slovensko má 2900 obcí a už dnes má spoločnosť ENVI-PAK uzavreté zmluvy s približne 1500 obcami. Tie ostatné oprávnené subjekty nemajú zmluvy uzavreté s obcami, ale s rôznymi inými organizáciami, ako napríklad zberné suroviny alebo v Bratislave OLO, Odvoz a likvidácia odpadu atď.
Komunikujem s ministerstvom životného prostredia. Na túto konferenciu sme pozvali aj zástupcu ministerstva, bohužiaľ, neprišiel nikto, čo považujem za veľkú škodu a premárnenú príležitosť.
Páni z ministerstva mohli vysvetliť, čo týmto zákonom o odpadovom hospodárstve zamýšľajú a prečo bude taký dobrý, ako o ňom tvrdia. Napriek neúčasti som dostal list, kde mi teda vymenovali, že veď už na niektorých iných podujatiach boli, a preto nevidia dôvod chodiť sem. Ono je to vlastne jedno, že kde prídu a kde neprídu, dôležité je, aby ten zákon o odpadovom hospodárstve bol očistený o tie najväčšie nedostatky a na to to momentálne nevyzerá.
Aj Európska komisia má obavy
Preto som začal vyvíjať určité aktivity aj na európskej úrovni, konkrétne som ešte minulý rok dal parlamentnú otázku. Parlamentná otázka je proces, ktorý môže spustiť poslanec europarlamentu, kde Európska komisia je povinná odpovedať. Je potom možné otázku doplniť atď. Z tohto vyplynulo, že Európska komisia má obavy, že takýto zákon o odpadovom hospodárstve môže spôsobiť problémy a tieto obavy aj vyjadrila v liste, ktorý poslala 26. novembra 2014 ministrovi zahraničných vecí a ministrovi životného prostredia. Dovolím si citovať pár riadkov z tohto listu. Píše sa tu napríklad:
„Komisia však napriek tomu zistila, že tento návrh vyvoláva určité obavy v rámci vnútorného trhu, voľného pohybu tovaru.“
„Zákon o odpadovom hospodárstve môže predstavovať prekážku pre fungovanie vnútorného trhu.“
„Vznikne negatívny vplyv na fungovanie vnútorného trhu.“
No a na záver, Komisia má obavy, že tento zákon o odpadovom hospodárstve by mohol mať za následok „dlhodobé vylúčenie oprávnených subjektov z trhu.“
Toto sa na bruselský eurospeech veľmi jasné slová. Bohužiaľ, ministerstvo životného prostredia nezohľadnilo tieto pripomienky, respektíve neozhľadnilo tú podstatnú. To je tá, ktorá vytvára monopol.
Jedna obec, jedna zmluva
Monopol vznikne tým, že jedna spoločnosť má uzavreté približne s polovicou obcí zmluvy a tá druhá časť obcí nemá zmluvy žiadne. Ak bude prijatý tento zákon o odpadovom hospodárstve, tak má platiť princíp „jedna obec, jedna zmluva“. To znamená, jedna obec smie iba s jednou spoločnosťou uzavrieť zmluvu, musí tak spraviť do šiestich mesiacov a zároveň tie spoločnosti, ktoré sa majú pretransformovať na tzv. OZV, organizácie zodpovednosti výrobcov, musia spĺňať množstvo podmienok a na to majú šesť mesiacov času. Z logiky veci vyplýva, že väčšina obcí z tej polovice, ktoré nemajú žiadnu zmluvu, uzavrie zmluvu práve so spomínanou spoločnosťou ENVI-PAK.
Monopol vždy vedie k vyšším cenám pre spotrebiteľov
V zákone o odpadoch sú aj ďalšie nedostatky, o ktorých hovoriť nebudem. Každopádne, ak bude ten zákon o odpadovom hospodárstve takto prijatý, povedie to k vytvoreniu monopolu pre jedinú spoločnosť a ako z histórie z nespočetných príkladov vieme, monopol vždy vedie k vyšším cenám pre spotrebiteľov.
V tomto prípade reálne hrozí, že občania budú reálne platiť vyššie poplatky za odvoz smetí.
Preto strana Sloboda a Solidarita vystupuje aktívne proti zákonu o odpadoch. Uvedomujeme si, že sme malou stranou, ale predsa sme sa rozhodli podniknúť všetky kroky, aby tento zákon o odpadovom hospodárstve nakoniec nebol prijatý. Tá šanca je malá, ale predsa to nevzdávame. Možno, že sa podarí docieliť aspoň čiastočný úspech.