Lucia Nicholsonová: Za tunelovanie v slovenskom zdravotníctve nikto nesedí v base. Dnes použijeme niektoré staré prípady ešte z roku 2007, ktoré boli v tedy otvorené aj na polícii a do dnešného dňa vlastne nič nebolo vyšetrené. Tunelovanie v slovenskom zdravotníctve, ako sa …
… ukazuje, naozaj nie je ničím novým. Nie je to vec, ktorá by sa týkala súčasnej Ficovej vlády. Tunelovanie v slovenskom zdravotníctve vychádzalo na povrch už v roku 2007, to znamená počas prvej Ficovej vlády. Rezort zdravotníctva pod krátkym vedením ministra Ivana Valentoviča v roku 2007 rozbehol v troch štátnych nemocniciach – v Prešove, v Banskej Bystrici a v Bratislave nákup digitálnych lineárnych urýchľovačov.
Nešli na to priamo, ale cez rôzne nastrčené firmy
Tendre vo všetkých troch nemocniciach organizovala, dnes už veľmi známa firma, Pro-Tender z Košíc. Firma Pro-Tender je cez jedného zo svojich konateľov podľa medializovaných informácií osobne prepojená na exministra Richarda Rašiho, dnešného poslanca Národnej rady, ktorý práve v roku 2007 nahradil v kresle pána Valentoviča. Do každého tendra, ktorý vtedy v roku 2007 v tých troch nemocniciach rozbehla firma Pro-Tender sa, asi úplne náhodou, prihlásil len jeden záujemca. Takéto komplikované zariadenie, ako sú lineárne urýchľovače, vyrába vo svete asi päť veľkých firiem a z toho tri Siemens, Varian a Elekta dodávali urýchľovače pre naše nemocnice. Každý z týchto veľkých dodávateľov vtedy dodal digitálny lineárny urýchľovač pre jednu z týchto troch nemocníc. Asi, aby boli všetci uspokojení. Avšak, čo je veľmi zaujímavé, nešli na to priamo, ale cez rôzne nastrčené firmy. Napríklad v Bratislave v Národnom onkologickom ústave vyhrala firma Transkontakt. To je tá firma, ktorá rok predtým využila predkupné právo na obrovské pozemky v Rusovciach od spoločnosti R.F. Development, kde bol kedysi rozhodujúcim spoluvlastníkom premiér Robert Fico.
Nemecký Siemens dodal do prešovskej nemocnice zariadenie cez nenápadnú firmu z Dunajskej Stredy. Tá firma sa volala Ad Rem a vlastnil ju zverolekár pán Jozef Rózsa. Pripomeňme, možno je to náhoda, možno nie, že v tom čase v roku 2007 sa verejne hovorilo sa o tom, že vlastne šedou eminenciou na ministerstve zdravotníctva je iný zverolekár, s ktorým pán Jozef Rózsa študoval na košickej veterine, a to bol pán Juraj Šuta, veľmi blízky človek aj pánovi Paškovi.
Tieto podozrivé tendre v roku 2007 v troch štátnych nemocniciach si všimli aj médiá. Vyšiel rozsiahli článok v Trende pod názvom „Ako sa bačuje na onkológii“, ale všimli si to aj niektoré profesné organizácie, napríklad Asociácia nemocníc Slovenska. Vtedajší viceprezident pán Peter Ottinger k tomu povedal:
„Zbytočne sa navyšuje cena. S istotou môžem povedať, že aj o 15 až 20 %.“
To znamená, že keď tí veľkí dodávatelia išli do tendrov cez nastrčené firmy, tá cena sa, samozrejme, premrštila, ale je veľmi zaujímavé, že napríklad firma Siemens pokiaľ dodávala pre súkromné nemocnice, dodávala napriamo, iba do verejných tendrov, do štátnych nemocníc vstupovala cez nastrčené firmy.
Čo má nenápadná firma z Dunajskej Stredy so Smerom
Ja sa priznám, že keď som po tom pátrala, po tých prípadoch z roku 2007, tak som celkom nerozumela, že čo má nenápadná firma z Dunajskej Stredy, ktorú vlastní zverolekár, so Smerom, lebo tam viedli všetky nikty. Tak som si teda pozrela niekoľko vecí a všimla som si úplne nenápadnú informáciu, že prešovský župan, tiež doktor medicíny, Peter Chudík začiatkom roka 2000 pôsobil ako obchodný zástupca firmy Ad Rem z Dunajskej Stredy. Má to vo svojich životopisoch. Firma Ad Rem začala profitovať z veľkých tendrov až po voľbách v roku 2006. Dovtedy, napríklad v roku 2005, mala tržby na úrovni 5000 eur. Po roku 2006 sa vyšplhali rádovo na milióny eur.
O tunelovanie v slovenskom zdravotníctve sa zaujímalo aj ÚVO
Podľa našich informácii sa týmito podozrivými tendrami ohľadom tunelovania v slovenskom zdravotníctve zaoberali nielen novinári, ale v tom čase aj ÚVO. Mám aj číslo spisu a protokolu a spis bol údajne otvorený aj na Úrade boja proti korupcii, to znamená, že už vtedy sa začalo vyšetrovanie. Ja len pripomeniem, že Úrad boja proti korupcii v tom čase viedol pán Tibor Gašpar, ktorý dnes sedí v čele Prezídia Policajného zboru. Rovnako bola predmetom vyšetrovania aj košická firma Pro-Tender. Jej konateľ bol obvinený z machinácií pri verejných obstarávaniach za tender na košický urgentný príjem za viac ako 26 miliónov eur. To viete, lebo to vyšetrovanie sa viedlo viac ako dva roky a aktuálne, doslova pred pár dňami, ho zastavil špeciálny prokurátor pán Kováčik. Ten konateľ z Pro-Tender mal podľa médií osobné kontakty na poslanca Rašiho, aj na bývalého predsedu Národnej rady Pavla Pašku. Firma Pro-Tender má do dnešného dňa výhodné zmluvy s nemocnicami, s rezortom zdravotníctva, so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.
Tunelovanie v slovenskom zdravotníctve – nič iné, iba bohapusté rozkrádačky
Podľa mňa sa tu krúti ten istý kolotoč, ktorý sa krútil aj v roku 2007 a čo je smutné, tunelovanie v slovenskom zdravotníctve vyšetrujú tí istí ľudia. A kým nebudú odstavení tí z radov prokurátorov a policajtov, ktorí zlikvidovali spisy, manipulovali vyšetrovanie len kvôli politickým prepojeniam, tak tunelovanie v slovenskom zdravotníctve sa nikdy nevyšetrí a ľuďom sa budú zakrývať oči nejakým falošným vyvodzovaním politickej zodpovednosti. Aj keď v konečnom dôsledku nejde o nič iné, iba o bohapusté rozkrádačky, čo je trestný čin.
Prečo svetová päťka dodáva do súkromného sektora priamo a do verejného nie
Richard Sulík: Nám dlho nebolo jasné, prečo veľkí dodávatelia, tá svetová päťka dodávateľov veľkých nemocničných zariadení, to je General Electrics, Siemens, Toschiba, Philips a firma Varian, prečo ony dodávajú do súkromného sektora priamo a do verejného dodávajú nepriamo. My veľmi dobre rozumieme, že tí politici a ľudia z pozadia, ktorí majú na to vplyv, že sa tieto dodávky snažia organizovať cez kadejaké pokutné malé firmičky, ale nerozumieme, prečo na túto hru pristúpia títo veľký dodávatelia. Rozumieme o to menej tomu preto, lebo platia rôzne pravidlá, napríklad firma Siemens bola roky zmietaná v korupčných škandáloch či už pri týchto zariadeniach, alebo pri strojných zariadeniach atď. A práve preto som mal dojem, že tieto firmy majú skutočnú snahu chrániť si svoju povesť a nekooperovať tam, kde ide zjavne o korupciu a predražené tendre.
Bohužiaľ, tomu tak nie je. Je to preto, lebo tie firemné centrály o tom nevedia, a preto som sa obrátil listom priamo na šéfov týchto firiem, tých spomínaných päť, kde ich upozorňujem na to, že zatiaľ čo do súkromnej sféry dodávajú napriamo a zrejme za trhové ceny, tak do verejnej sféry dodávajú cez rôznych sprostredkovateľov a za výrazne predražené ceny a že kvôli tomu už medzičasom odstúpili viacerí nominanti, medzi nimi predseda parlamentu. To nie sú žiadne maličkosti, keď odstúpi dvojka v štáte kvôli rozkrádačkám. Tento list bol odoslaný včera. Ja teda dúfam, že páni šéfovia týchto firiem budú čoskoro odpovedať, ale najmä, že s týmito praktikami prestanú. Aj to môže prispieť k tomu, že tunelovanie v slovenskom zdravotníctve bude menšie, keď jednoducho firmy ako Siemens alebo Philips nebudú spolupracovať s nejakými firmičkami.
Keď niekto veľmi kradne, mal by vyskúšať aj basu zvnútra
Od roku 2007 sa tu dejú rôzne machinácie, je to skrátka spletitosť rôznych firiem. Tie konexie, tie kontakty siahajú až k premiérovi v tom jednom prípade a je najvyšší čas, aby sa to vyšetrilo. Keď, sa povie, že človek, ktorý v minulosti nejaké vyšetrovanie viedol a nič nevyšetril a nejak sa nemal k veci a keď z neho zrazu bude Policajný prezident, taj je to, samozrejme, na smiech. To je ako spraviť z capa záhradníka. Preto by som chcel na záver vyzvať ministra vnútra a generálneho prokurátora, aby očistili políciu a prokuratúru od ľudí, ktorí zlyhali pri vyšetrovaní v minulosti. Za tunelovanie v slovenskom zdravotníctve nestačí vyvodiť len politickú zodpovednosť, ale dôležité je aj tú trestnoprávnu. Jednoducho, keď niekto veľmi kradne, tak by si mal vyskúšať aj basu zvnútra.