V rámci rozpravy pred hlasovaním o trvalom eurovale (euroval 2), objasňuje Richard Sulík svojim kolegom na pôde NR SR pojem a skutočný účel trvalého eurovalu, ktorým je presun peňazí v rámci eurozóny z krajín, ktoré vedia hospodáriť do krajín, ktoré hospodáriť nevedia.
Vyzýva poslancov na zamyslenie sa nad neúspechom dočasného eurovalu (euroval 1), nad fatálnymi následkami, ktoré prinesie trvalý euroval, objasňuje dôvody rozpadu medzibankového trhu a aktuálnu situáciu v Grécku, ale predovšetkým vyzýva Róberta Fica nepodporiť hlasovanie o trvalom eurovale (euroval 2).
Trvalý euroval, alebo Euroval 2
Richard Sulík upozorňuje na to, že podpísanie zmluvy o trvalom eurovale bude mať za následok, že takúto zmluvu nie je možné vypovedať, založiť či darovať. Na margo trvalého eurovalu prízvukuje, že Slovensko sa zaväzuje splatiť peniaze, ktoré ani nemá, a tak si budeme musieť požičať od bánk s nemalými úrokmi. Tento akt však Slovensko veľmi rýchlo dovedie k hranici, kde začne mať veľké ekonomické problémy aj samotné Slovensko. Tieto sa prejavia existenčnými problémami, už aj tak narastajúceho počtu slovenských rodín, ktoré ledva žijú od výplaty do výplaty. Trvalý euroval je nástupcom dočasného eurovalu euroval 1, pričom na základe dostupných štatistík a dôkazov, môžeme zhodnotiť, že dočasný euroval zlyhal a trvalý euroval (euroval 2) nič nevyrieši, iba celkovú ekonomickú situáciu v Európe zhorší.