Podnikateľské prostredie sa napriek kvetnatým rečiam vládnych predstaviteľov zhoršuje. Podľa Svetovej ročenky konkurencieschopnosti za rok 2017 sa Slovensko doslova prepadlo o 11 priečok. Toto hodnotenie vyjadruje kvalitu podnikateľského prostredia. Zo 63 hodnotených …
… krajín sa Slovensko umiestnilo na 51. mieste. A to je rukolapný dôkaz toho, aké „kvalitné“ podnikateľské prostredie na Slovensku za vlády Smeru máme. Odkedy je Robert Fico pri moci, podnikatelia sú triedni nepriatelia a podnikateľské prostredie sa systematicky zhoršuje. Strana SaS má konkrétne riešenia, ako podnikateľské prostredie zlepšiť. A o to sa bude SaS ako súčasť vlády veľmi významne snažiť.
Slovensko sa prepadlo
Jana Kiššová: Nedávno bola zverejnená Svetová ročenka konkurencieschopnosti za rok 2017, v ktorej sa Slovensko doslova prepadlo, pretože sa posunulo voči minulému roku o 11 priečok. Toto hodnotenie vyjadruje kvalitu podnikateľského prostredia a hodnotených bolo 63 krajín. Slovensko sa umiestnilo na 51. mieste. To znamená, že nás predbehli takmer všetci, aj krajiny ako Česko, Poľsko, dokonca Bulharsko. A predpokladám, že naše umiestnenie bude ďaleko horšie, ak vláda zavedie do praxe ešte ďalšie opatrenia, ktoré podnikateľské prostredie, ako napr. už avizované umelé zvyšovanie minimálnej mzdy alebo povinný 13. plat atď. Takéto zlé výsledky podnikateľského prostredia nevyplývajú len z nejakého ojedinelého prieskumu, vyplývajú z viacerých prieskumov. Dôvodom tohto zúfalého umiestnenia je hlavne vysoké odvodové a daňové zaťaženie, že ním je príliš veľká byrokracia a korupcia. A toto je neuveriteľné hlavne v kontexte, v ktorom Robert Fico neustále tvrdí, ako nám napreduje ekonomika, ako sa Slovensku neustále darí. A je neuveriteľné, že keď sa tak Slovensku výborne darí, prečo z toho nejde nejaký benefit aj podnikateľom, ktorí vytvárajú hodnoty a pracovné miesta.
Keď nebudeme dobiehať Česko, tak bude pokračovať brain drain
Eugen Jurzyca: Podľa mňa, kľúčový je aj tento graf, ktorý ukazuje hrubý národný dôchodok na obyvateľa. Na rozdiel od HDP je to ukazovateľ, ktorý nám na meranie nášho dobiehania EÚ odporúča Európska komisia, nie SaS alebo opozícia, ale Európska komisia, a to z toho dôvodu, že je to ukazovateľ, ktorý je očistený o ten fakt, že máme veľa zahraničných investorov a dividendy si často berú do zahraničia. Čiže ak sa podľa tohto ukazovateľa pozrieme na to, ako sme dobiehali Českú republiku, tak vidíme, že sme ju dobiehali dovtedy, kým sa Robert Fico nedostal k moci. Potom to ešte chvíľočku trvalo a odvtedy už Česko nedobiehame. Na konci sa dokonca ukazuje, že zase sa tie nožnice roztvárajú. Pričom nedobiehanie Česka je oveľa nebezpečnejšie ako nedobiehanie Singapuru alebo Hongkongu, to nám tak veľmi vadiť nemusí, ale keď nebudeme dobiehať Česko, tak bude pokračovať brain drain – najviac šikovných ľudí, ktorí sú schopní u nás potom platiť dane a odvody a ktorí sú schopní zakladať firmy, lekárov, sestričiek odchádza práve do Česka. Je v životnom záujme Slovenska, aby sme Českú republiku naďalej dobiehali a budeme ju dobiehať, iba ak budeme mať dobré a kvalitné podnikateľské prostredie.
Odkedy je Robert Fico pri moci, podnikateľské prostredie sa zhoršuje
Richard Sulík: Opäť raz sa Slovensko v nejakom rebríčku podnikateľskej slobody zhoršilo. Toto je pravidlo za Roberta Fica. Zároveň vláda Roberta Fica vyčlenila 20 miliónov eur. Pre predstavivosť, to je tisíc vozidiel Škoda Octavia alebo niekoľko stovák bytov, to je obrovská suma, ktorú vyčlenili na to, aby posudzovali vplyv zákonov na podnikateľské prostredie. Výsledok je, že my sa stále viac zhoršujeme a existuje jasný súvis medzi kvalitou podnikateľského prostredia a rastom životnej úrovne. Odkedy je Robert Fico pri moci, my sme prestali dobiehať či už Čechov alebo priemer Európskej únie a v podstate Slovensko stagnuje. Motá sa tu niekde na nejakej úrovni. SaS ako súčasť vlády sa postará o to, aby sme jednorázovo prijali obrovské množstvo opatrení, z ktorých väčšinu máme spísanú v našej Agende 2020, ktoré zásadným spôsobom zlepšia podnikateľské prostredie. Jedná sa o desiatky, možno stovky úplne konkrétnych vecí, ktoré znížia byrokraciu, ktoré zabránia tomu, aby úradníci chodili šikanovať a buzerovať slušných podnikateľov. Alebo opatrenia, ktoré odbúrajú množstvo povinností, ktoré podnikatelia dnes musia robiť. Toto treba spraviť. SaS sa hrdo hlási k tomu, že sme strana, ktorá podporuje podnikateľov preto, lebo ak im sa bude dariť, bude rásť počet pracovných miest a keď bude rásť dopyt po pracovnej sile, tak s tým bude rásť aj cena tejto pracovnej sily, čiže mzdy. Keď chceme zdvihnúť životnú úroveň všetkým obyvateľom Slovenska, musí sa zamestnávateľom lepšie dariť. Musí sa im dať ľahšie podnikať. O toto sa bude SaS ako súčasť vlády veľmi významne starať.