Nezamestnanosť je obrovská, vo všetkých relevantných rebríčkoch upadáme, investori sa nám vyhýbajú. Od posledných odvážnych reforiem, ktoré preukázateľne naštartovali hospodársky rast a vytvorili státisíce pracovných miest, prešlo 10 rokov.
Slovensko opäť potrebuje rozumné a odvážne reformy ako soľ a prvou z nich je reforma pracovného práva. Nie kozmetika, ale skutočná reforma. Zákonník práce treba výrazne zjednodušiť a mieru sociálnej ochrany dostať na zdravú úroveň. To síce neznie príliš ľúbivo, ale je to nevyhnutné. Stačí sa pozrieť do Grécka alebo Španielska, kam vedie premrštená sociálna ochrana – k 27 percentnej nezamestnanosti. Ani len tej povestnej šičke na východe nepomôže sebe lepšia sociálna ochrana a megasilné postavenie odborov, ak bude nezamestnaná.
Liberálny zákonník práce – pružnosť a jednoduchosť
Preto sme po niekoľkých mesiacoch práce predstavili minulý týždeň Liberálny zákonník práce. Jeho základnou filozofiou je pružnosť, lebo zamestnávanie nesmie byť pre podnikateľov priveľkým rizikom, ktorému sa snažia vyhnúť. Vyhádzali sme všetky neprimerané obmedzenia, ktorými štát vstupuje do zmluvnej slobody medzi dvomi súkromnými subjektmi – zamestnancom a zamestnávateľom. Znížili sme množstvo regulácii na minimum a vraciame tak slobodu v rozhodovaní do rúk tým, ktorí za svoje rozhodnutia aj nesú zodpovednosť. O výraznom zjednodušení svedčí aj počet paragrafov, ktorý klesol z 256 na 173.
Vláda Roberta Fica spravila zo zákonníka práce svoj ľavičiarsky manifest a eldorádo pre odborárskych bosov. To však v praxi nefunguje a výsledok je obrovské množstvo nezamestnaných. Našim návrhom sa pri dodržaní všetkých platných európskych smerníc snažíme o opak a radi zapracujeme rozumné pripomienky. Začiatkom apríla usporiadame konferenciu, na ktorú pozveme odbornú verejnosť, aby sme si vypočuli rôzne názory a zákon predložíme do parlamentu na májovú schôdzu. Samozrejme, že to smeráci so svojou pomýlenou ideológiou neschvália. Ale my budeme mať poctivo pripravenú dôležitú reformu pre ďalšie volebné obdobie. Lebo Slovensko reformy potrebuje ako soľ.
Na záver desať najdôležitejších zmien zákonníka práce:
- Zmluvná voľnosť a zrušenie definície závislej práce. Ten kto prácu dáva a ten kto prácu vykonáva sa môžu slobodne rozhodnúť, akú zmluvu uzavrú (podľa Zákonníka práce, Občianskeho zákonníka alebo Obchodného zákonníka).
- Zamestnanec a zamestnávateľ sa môžu dohodou odchýliť od ustanovení Zákonníka práce, pokiaľ by takáto dohoda nebola v rozpore s medzinárodnými zmluvami a dohovormi
- Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť až na 5 rokov a v rámci toho predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac 5 krát.
- Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď bez uvedenia dôvodu. Povinnosť poskytnúť odstupné zostáva len pri ukončení pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov, inak je vecou dohody
- Rušia sa sadzby minimálnych mzdových nárokov (§ 120; 6 úrovní minimálnej mzdy). Samotná minimálna mzda definovaná v zákone o minimálnej mzde ostáva.
- Rušia sa neodôvodnené výhody odborárov. Naopak vyššie kompetencie pri dohode o pracovných a mzdových podmienok má samotný zamestnanec.
- Zavádza sa mzdové zvýhodnenie (príplatok) pri práci v nedeľu 25% priemernej mzdy (doteraz nebol), naopak znižuje sa mzdové zvýhodnenie pri práci vo sviatok na 25% priemernej mzdy (doteraz 50%).
- Náhrada mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa sa poskytne najviac za 9 mesiacov (doteraz 36).
- Nároky z takzvaných paragrafov sa zlučujú do maximálne troch dní (doteraz sedem)
- Zjednodušujú sa (a budú spravodlivejšie) pravidlá pre určenie nároku na dovolenku, výpočet priemerného zárobku, stravovanie zamestnancov, prácu na dohodu.
Vaše pripomienky oceníme, pošlite ich prosím na jana.kissova@strana-sas.sk.
Tlačová beseda, na ktorej sme predstavili Liberálny zákonník práce
Strana Sloboda a Solidarita predstavila Zákonník práce pre zamestnanosť a vyššie platy. Jeho základnou filozofiou je pružnosť a je napísaný tak, aby zamestnávanie nebolo pre podnikateľov priveľkým rizikom, ktorému sa budú snažiť vyhnúť. Naopak, zamestnávanie má byť súčasťou rozširovania a skvalitňovania ich podnikania.