Slovenská justícia a minister spravodlivosti SR Tomáš Borec | Minulú schôdzu požiadali tri pravicové a konzervatívne strany spojené v ľudovej platforme SDKÚ, KDH a Most o zvolanie mimoriadnej schôdze k stavu justície na Slovensku. Tejto plne legitímnej požiadavke nebolo …
… zo strany poslancov za Smer vyhovené možno preto, že páni poslanci Smeru majú pocit, že justícia na Slovensku funguje skvele a že nie je o čom diskutovať. Treba však zároveň povedať, že aj my ako vládna koalícia sme neodsúhlasili program minimálne jednej, možno aj viacerých mimoriadnych schôdzí počas nášho vládnutia a navyše treba povedať, že predseda národnej rady Pavol Paška ponúkol, že tento bod navrhnutý na mimoriadnu schôdzu bude zaradený ako prvý na tejto schôdzi. Tá úplne pôvodná ponuka znela teda, že bude zaradený ešte pred rozpočtom.
Strany ľudovej platformy sa rozhodli odvolať ministra spravodlivosti SR Tomáš Boreca
O stave Slovenskej justície by sa teda bolo diskutovalo možno o osem dní neskôr, to, že Slovenská justícia je v marazme dvadsať rokov, tak týchto osem dní by to naozaj nespasilo. Následne sa strany ľudovej platformy rozhodli navrhnúť odvolať ministra spravodlivosti SR Tomáš Boreca a tento návrh pôsobil pri najmenšom rozpačito. Najmä, keď jedna zo strán, kolegovia z KDH, odporúčal nehlasovať za odvolanie, dokonca chceli o tom presvedčiť aj kolegov. Nakoniec je úplne jedno ako by poslanci z ľudovej platformy alebo aj celej opozície chceli alebo nechceli odvolávať ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Lebo je vopred jasné a zrejmé, že minister spravodlivosti Tomáš Borec odvolaný tak, či tak nebude, nech by spravil čokoľvek.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec je na úrade len osem mesiacov
Takisto ale treba povedať, že takúto láskavosť kolegovi Borecovi, pánovi ministrovi, poslanci zo Smeru nespravia. Dokonca aj keby to bolo v moci opozície odvolať pána Boreca, je otázka, či práve tento minister by mal byť odvolaný. Pýtam sa, akú mieru zodpovednosti na celkovom stave justície nesie? Minister spravodlivosti SR Tomáš Borec ktorý je šesť mesiacov, možno osem mesiacov, na úrade. Došlo síce v poslednom čase k viacerým, pri najmenšom zvláštnym rozhodnutiam niektorých sudcov, no práve rozhodnutia sudcov sú tie, kde by minister nemal vstupovať. Môže sa akurát snažiť vyvolať disciplinárne konania. Aby som to skrátil, myslím si, že vo vláde sa nájdu zrelší ministri na odvolávanie ako minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Takisto nemá zmysel to tu v tejto diskusii sa snažiť vysvetliť tu pánovi kolegovi Madejovi, že za stav, že slovenská justícia sa nachádza na 140. mieste zo 144 nemôže naša vláda, ktorá trvala približne rok a pol. Nie, za ten stav nemôže pán Madej, tak dvadsať rokov sa to vyvíja, myslím si, že oveľa väčšiu zásluhu na tomto stave máte vy, lebo ste pripustili, aby pán Harabin sa dostal tam, kde sa dostal a k tomu ešte hneď niečo poviem. Podstatný problém je ale iný.
Tomáš Borec má dobrú povesť, nemá žiadne kauzy, aspoň nie také, ktoré sú verejne známe, je vnímaný ako odborník. Tomáš Borec by sa bez problémov hodil aj do slušnej vlády. To táto vláda veru nie je.
Opäť zažívame to, že rozkrádanie sa stáva každodennou súčasťou. Nebudem to tu všetko spomínať, myslím si, že je to dostatočne známe, ale tie kauzy sa kopia. Sú to sofistikovanejšie ako nejaké primitívne kradnutie. Pozri napríklad Novela zákona o verejnom obstarávaní 2013. Nájde sa aj také, že kúpia sa koľajnice tri krát drahšie ako normálne, ale dnes to sofistikované je v tom, že kúpi sa zdravotná poisťovňa a podobne.
Zlo umožňujú dobrí ľudia, ktorí mlčia, ako minister spravodlivosti SR Tomáš Borec
Zlo umožňujú dobrí ľudia, ktorí mlčia o pravde a k nim patríte aj Vy pán minister spravodlivosti Borec. Toto povedal nebohý sudca najvyššieho súdu Juraj Majchrák, voči ktorému viedol pán Harabin disciplinárne konanie. Bohužiaľ, Juraj Majchrák spáchal medzičasom samovraždu.
Toto robíte Vy, pán minister Borec. Robíte štafáž vláde, ktorej chýba česť a morálka. A tým ju legitimizujete. Na začiatku sa ešte mohlo zdať, že budete konať nezávisle a v prospech veci, ale najneskôr po tom, čo ste sklopili uši a navrhli vymenovať sudcov Fulcovú, Chleboviča, Sadovského do súdnej rady. Napriek tomu, že ste nechceli, nemôže byť o Vašom nezávislom a samostatnom konaní reč.
Takisto sudca, ktorý u vás na ministerstve spravodlivosti robí stážistu, Juraj Sopolík, a ktorý organizoval diskriminačné žaloby a distribuoval ich medzi sudcami a zároveň, Vy pán minister spravodlivosti Borec vravíte, že je amorálne diskriminačné žaloby podávať. Presne toto sú, pán Borec, tie malé, nepekné kompromisy, ktoré Vám pomaly a nebadane ničia Vašu povesť, presne toto.
Dovolím si uviesť jeden príklad ako by sa to asi robiť malo. Keď po voľbách prišli za naším nominantom Ľubošom Lopatkom, generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne, kadrováci zo Smeru a chceli mu diktovať, koho má na akú pobočku dosadiť za riaditeľa, radšej odstúpil ako si kaziť povesť, ako robiť štafáž nečestným ľuďom a ako ich legitimizovať. A vráťme sa k justícii.
Najväčší personálny problém v Slovenskej justície je predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin
Myslím, že o počínaní predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, pán minister spravodlivosti SR Tomáš Borec, určite veľmi dobre viete. O počínaní predsedu Najvyššieho súdu Harabina viete preto, lebo nie že ste momentálne minister spravodlivosti, ale ste aj bývalý šéf advokátskej komory. Pokiaľ to náhodou neviete, rád Vám pár nepekných momentov v kariére tohto pána pripomeniem.
Kariéra predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina
Za posledných tridsať rokov zmenil Štefan Harabin päť krát medzi judikatívou a exekutívou, toľko k deľbe moci, dobre justíciou. Budem hovoriť od teraz justíciou. Päť krát, tam, tam, tam, tam, toľko k deľbe moci. Najskôr bol:
- osem rokov sudcom, následne
- dva roky zamestnancom ministerstva, potom
- deväť rokov sudcom, po nich
- tri roky ministrom, teraz je opäť
- tri roky sudcom, konkrétne predsedom Najvyššieho súdu.
Chrarles Montesque s jeho teóriou o deľbe moci by sa teraz obracal v hrobe. Obzvlášť posledná zmena z exekutívy do judikatívy, do justície v roku 2009 bola flagrantným porušením deľby moci a došlo k nej takto:
- V roku 2006, teda na začiatku prvej vlády Roberta Fica, sa Štefan Harabin ako nominant HZDS stal ministrom spravodlivosti a rok na to,
- v roku 2007 si prakticky on sám vytvoril Súdnu radu. Súdna rada je mimoriadne dôležitý orgán. To je vlastne orgán, kde sa rozhoduje o tom, kto bude sudca, čo sa s ktorým sudcom stane a tak ďalej. A rozhoduje aj o tom, kto bude predsedom Najvyššieho súdu.
V rukách drží justíciu ten, kto vie ovplyvniť zloženie Súdnej rady
Súdna rada je kameň úrazu a v rukách drží justíciu ten, kto vie ovplyvniť zloženie Súdnej rady.
Toto je určite známe odborníkom, toto nie je známe 99% verejnosti.
Súdna rada je kameň úrazu, respektíve kľúč k riešeniu problémov a ten, kto do Súdnej rady dokáže nominovať ľudí alebo to dokáže významne ovplyvniť, ten človek drží v rukách justíciu.
Súdna rada má osemnásť členov, z toho deviati sú takí, ktorých volí traja vláda, traja parlament, troch menuje prezident, to je deväť. Ďalších osem je takých, ktorých volia sudcovia, to je sedemnásť a osemnásty je samotný predseda najvyššieho súdu.
Cesta Štefana Harabina na post predsedu Najvyššieho súdu
A teraz sa skúsme vniesť, preniesť šesť rokov späť a skúsme si predstaviť, aká bola situácia v roku 2006, kedy za prvej vlády Roberta Fica, na začiatku jeho vládnutia, sa Štefan Harabin stal ministrom spravodlivosti a rok na to sa volila Súdna rada.
- Čiže voľba Súdnej rady v roku 2007 prebiehala tak, že troch členov, ktorých zvolila vláda, vedel Štefan Harabin veľmi dobre ovplyvniť.
- Ďalších troch členov, ktorých zvolil parlament, vedel rovnako veľmi dobre ovplyvniť, najmä keď vidíme ako to tu funguje. Tu sa zdvíha ruka preto, lebo veľký vodca Kin Irsen zavelí, je úplne jedno o čo ide.
- No a nerobme si ilúzie, že troch členov, ktorých menoval prezident Ivan Gašparovič, že to teda boli nejakí iní.
- Takisto tých ôsmych členov, keďže Štefan Harabin je tridsať rokov sudcom, sa mu dokázalo niekoľkých členov presadiť tak, aby boli zvolení.
Škaredý okamih v slovenskom súdnictve
Ďalšie dva roky, čiže v roku 2007 si Štefan Harabin vykrajoval Súdnu radu takú, akú potreboval a dva roky neskôr takto vykrajovaná Súdna rada Štefana Harabina zvolila za predsedu Najvyššieho súdu. Toto je mimoriadne škaredý okamih v slovenskom súdnictve, aby najprv človek vytvoril orgán, ktorý ho neskôr zvolí za predsedu Najvyššieho súdu.
No a čuduj sa svete, prezident Ivan Gašparovič, ten, ktorý už rok nevie vymenovať doktora Čentéša za generálneho prokurátora, mimochodom riadne zvoleného národnou radou, tak tento prezident Štefana Harabina vymenoval za predsedu Najvyššieho súdu do 24 hodín, to je rýchlosť.
To sa robí vtedy, keď sa chce človek vyhnúť námietkam preto, lebo presne vie, že to vymenovanie nebolo korektné, respektíve tá voľba nebola korektná.
Vykonávané čistky predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina
Po tom ako sa Štefan Harabin stal predsedom Najvyššieho súdu, nasledovali čistky vo forme disciplinárnych konaní voči kritickým sudcom ako napríklad Paluda, Majchrák, o ňom som už dnes hovoril, Hatala, Kliment, Gavalec a ďalší.
Štefan Harabin menil rozvrhy práce sudcov, len v roku 2011 vyše dvadsať krát. To už ani nebudem spomínať, že zobral im kancelárie, dával im butice, že niektorým dal odmeny desaťtisíce eur, niektorým dal odmeny päťdesiat eur.
Štefan Harabin zrušil špecializácie sudcov a presúval sudcov do iných kolégií. Sudkyňa Ďurišová tridsaťpäť rokov robila obchodné právo, zrazu skončila na správnom práve. Sudca Paluda, ktorý sa špecializoval na trestné právo, zrazu bol tiež v správnom práve. Dá sa takto riadne súdiť, keď je dlhodobo vykonávaný taký mobink?
Sudkyni Bertotyovej pridelil Štefan Harabin svojím vlastným rozhodnutím tridsať vecí mimo elektronickej podateľne.
Mimo elektronickej podateľne pridelil Štefana Harabin tridsať prípadov sudkyni Najvyššieho súdu. A elektronickú podateľňu jednoducho obišiel, lebo pre niektorých zrejme neplatia pravidlá zákonov.
Minister spravodlivosti SR Tomáš Borec legitimizuje marazmus ktorý vládne v Slovenskej justícii
Predpokladám, pán minister spravodlivosti SR Tomáš Borec, že si viete predstaviť, že v týchto podmienkach sa nedá dobre súdiť. Predpokladám, že tento stav na Najvyššom súde, ktorý je pre slovenskú justíciu príznačný, je Vám známy.
Napriek tomu ste súhlasili so zmenou stanoviska vlády, aby sa nevyhovelo návrhu Štefana Harabina. V návrhu, v ktorom žiadal Európsky súd pre ľudské práva uznať, že jeho ľudské práva boli porušené.
Ono sa to zdá, že ten Európsky súd pre ľudské práva, že to je teda naozaj tá definitívne nezávislá inštitúcia, lenže bohužiaľ to tak nie je úplne. Aj tam ľudia zo Slovenska niekoľkí z nich sú kamaráti Štefana Harabina, ktorí napríklad pripravujú podklady a majú možnosť tiež do určitej miery ovplyvniť nejaké rozhodnutie. Avšak treba si pozrieť, že kto tam zastupuje Slovensko – pán Madej – na Európskom súde pre ľudské práva. Keď neviete, o čom hovorím, stačí si vyžiadať stanovisko od vašej kolegyne Marici Pirošíkovej, ona písala obidve, aj prvé, aj druhé na objednávku, ako trebalo. Kauzu Tipos a odvolávanie troch sudcov zo senátu Najvyššieho súdu, za to, že si dovolili Štefana Harabina kritizovať, spomínať nebudem, predpokladám o kauze Tipos viete viac než ja.
Pán minister spravodlivosti SR Tomáš Borec, napriek všetkému, čo som povedal, mlčíte
Viete, čo sa deje, viete ako to je, sklopíte uši a mlčíte. Mlčíte a umožňujete zlo. A neuvedomujete si, že si ničíte povesť slušného človeka. Keď nemáte odvahu sa dôsledne postaviť marazmu, ktorý vládne v slovenskej justícii, tak tam radšej nebuďte, lebo tento stav legitimizujete. A keď si uvedomíte, že v tejto partii nemáte čo hľadať, budete musieť nájsť aspoň odvahu na ten odchod, lebo kolegovia zo Smeru vám túto láskavosť nikdy nespravia. Ďakujem pekne.