Strana Sloboda a Solidarita ešte pred marcovými parlamentnými voľbami v roku 2016 predstavila súbor opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia s názvom Agenda 2020. Po dvoch rokoch sme tento dokument aktualizovali a pridali množstvo ďalších riešení.
Nová Agenda 2020 prináša opatrenia ako návrat k rovnej 19 % dani, zrušenie investičných stimulov, možnosť uplatnenia daňovej straty pre podnikateľov, zníženie administratívy a mnohé ďalšie. Vynovený dokument dnes na tlačovej besede predstavila autorka Agendy 2020 Jana Kiššová a predseda SaS Richard Sulík.
Hospodárska politika vlády Roberta Fica je dlhodobo zničujúca
Richard Sulík: Ekonomický think tank Heritage každoročne zverejňuje rebríček ekonomickej slobody. Spravil tak pred niekoľkými dňami a Slovensko v ňom opäť raz kleslo. Nachádzame sa na najhoršej pozícii spomedzi krajín V4 a taktiež sme na tom horšie ako priemer EÚ.
Je to tá istá situácia ako v roku 2000, kedy sme v tomto istom porovnaní tiež mali najnižšiu mieru ekonomickej slobody. Ale okolo rokov 2003, 2004 a 2005, kedy Slovensko robilo rozsiahle a odvážne ekonomické reformy a v miere ekonomickej slobody sme prudko rástli. A v rokoch 2005 a 2006 sme boli najlepší spomedzi týchto krajín. Vidieť to na tomto grafe. Na začiatku sme boli najhorší, Slovensko má tú sivú krivku, potom sme sa výrazne zlepšili počas niekoľko málo rokov preto, lebo sme robili rozsiahle a odvážne ekonomické reformy, ktoré najmä zvyšovali slobodu podnikania, ktoré zlepšovali podnikateľské prostredie. Pripomínam napr. rovnú daň, ktorej som spoluautorom. Bohužiaľ, za posledných 10 rokov, čo nám tu vládne Robert Fico, sme sa priebežne zhoršovali a dnes je Slovensko najhoršie. Táto hospodárska politika je dlhodobo zničujúca a jedného dňa sa nám vypomstí. Možno to nevidno dnes, kedy je celosvetová konjunktúra ale kruto na to doplatíme práve v časoch najbližšej krízy alebo svetovej recesie.
Uvediem iný príklad. Pre niekoľkými dňami zverejnil inštitút Iness prehľad investičných stimulov poskytnutých v roku 2017. Z celkových 84 miliónov investičných stimulov viac ako dve tretiny išlo do okresov s podpriemernou nezamestnanosťou, kde teda je dostatok pracovných miest a netreba tam vytvárať ďalšie. Vznikajú, samozrejme, problémy. Je nedostatok pracovných miest. Toto musí opäť vláda riešiť a rieši to tak, že dováža lacnú pracovnú silu zo zahraničia, ktorá pomáha betónovať nízke mzdy alebo musí platiť prémie za sťahovanie ľudí z východu na západ, čo zase ešte viac prehlbuje regionálne rozdiely. Obe tieto riešenia sú zlé. A keď sa máme rozprávať o skutočných riešeniach, ktoré skutočne pomôžu, tak je to zvyšovanie ekonomickej slobody, zlepšovanie podnikateľského prostredia a máme tým na mysli najmä rušenie zbytočných a nezmyselných, ale drahých a otravných regulácií, pravidiel a opatrení.
Agenda 2020 – ako zlepšiť podnikateľské prostredie
SaS v tejto súvislosti už dávnejšie predstavila projekt s názvom Agenda 2020, v ktorom sme zhrnuli množstvo konkrétnych opatrení, ako zlepšiť podnikateľské prostredie. Odvtedy sme pridali množstvo ďalších opatrení a celý dokument zaktualizovali.
Jana Kiššová: Agenda 2020 je dokument, ktorý obsahuje veľké množstvo konkrétnych opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku. Okrem toho ale hovorí aj o zásadných rozdieloch, ktoré nás stranu SaS a koalíciu pod vedením strany Smer-SD priepastne odlišujú.
Agenda 2020 – rozdiely medzi SaS a vládami Roberta Fica
Zamestnávatelia poznajú trh najlepšie
Po prvé, kým oni tvrdia, že štát má všetko regulovať a riadiť, dokonca, že štát má konkurovať súkromným zamestnávateľom v podnikaní, my tvrdíme presný opak. Zamestnávatelia sú tí, ktorí najlepšie poznajú trh a sú tí, ktorí najlepšie vedia čo a za aké ceny budú vyrábať. Čím menej nezmyselných prekážok títo zamestnávatelia budú mať, tým väčší a vyšší úžitok prinesú nielen svojim zamestnancom, ale hlavne štátu, a tým pádom celej spoločnosti. Veľkú pozornosť sme preto v Agende 2020 venovali práve spísaniu škodlivých pravidiel, zákazov a príkazov a navrhujeme ich zrušiť. Napr. chceme zrušiť definíciu závislej činnosti, chceme umožniť podnikateľom uplatniť si daňovú stratu podľa slobodného rozhodnutia daňovníka alebo zliberalizovať odpisovanie majetku, čo by znamenalo, že firma si môže majetok odpisovať dobrovoľne, ako uzná za vhodné, a toto by pomohlo zlepšiť cash flow. Keď odľahčíme zamestnávateľov od nových povinností, ostane im viac času a peňazí jednak na rozvoj svojich firiem a jednak na zvyšovanie platov svojim zamestnancom.
Pomôže návrat k rovnej 19 % dani
Po druhé, kým Ficove vlády presadzujú vysoké daňové a odvodové zaťaženie, ruka v ruke s výnimkami, cez ktoré chcú na svoj obraz meniť spoločnosť a trh, ale namiesto toho ho len deformujú, tak my tvrdíme, že pomôže návrat k rovnej 19 % dani, aby ostalo v čistom viac peňazí ľuďom a nech ľudia rozhodnú, na čo tieto peniaze minú a nech nemusia čakať, že im štát z ich vysokých daní vráti nejakú časť formou príspevku na lyžovačku alebo na nejaký kúpeľný pobyt.
Máme množstvo návrhov na zníženie administratívy
Po tretie, kým vláda pracuje systémom, že konkurencieschopnosť Slovenska sa buduje dotáciami pre vyvolených a že stimuly sú to, čo sem má prilákať investorov, my tvrdíme, že nie sú ničím iným len škodlivou náhradou zlého podnikateľského prostredia, navyše s mnohými negatívnymi dopadmi. Preto veľmi poctivo sledujeme, čo zhoršuje konkurencieschopnosť Slovenska a čo nám v tejto oblasti škodí. A okrem obrovskej korupcie je to veľmi vysoká miera korupcia, je to drahé administratívne náročné zamestnávanie, slabá právna istota a slabá vymožiteľnosť práva. V Agende 2020 preto navrhujeme množstvo príkladov na zníženie administratívy.
Navrhujeme zrušiť investičné stimuly
Po štvrté, kým vláda Roberta Fica tvrdí, že podporovať treba len vybraných podnikateľov dotáciami a stimulmi, tak my tvrdíme presný opak. Dotácie a stimuly škodia nielen všetkým tým, ktorí ich nedostanú, ale dlhodobo škodia aj ekonomike a celej spoločnosti, deformujú trh a do spoločností zasahujú spôsobom, ktorý vytvára nezaslúžené majetkové rozdiely a znižuje tak prosperitu nielen jednotlivcov, ale aj firmy a poškodzuje tak celú spoločnosť. Navyše, a toto je mimoriadne dôležité, tento typ hospodárskej politiky silne deformuje správanie ľudí a ich očakávania, pretože ľudia prestávajú chcieť peniaze zarábať, pretože vláda ich učí, že peniaze sa získavajú a zháňajú na ministerstvách a na úradoch. A toto je z dlhodobého pohľadu to najhoršie, čo politika štátnych stimulov a dotácií spôsobuje. V Agende 2020, preto navrhujeme zrušiť investičné stimuly a ako jediný stimul ponechať taký, ktorý bude spravodlivý, a teda rovnú a zníženú sadzbu dane pre všetkých a jednoduché a dobré podmienky pre podnikanie pre všetkých. Chceme, aby podnikatelia hľadali na Slovensku príležitosti a chceli tu investovať, lebo je tu dobré podnikateľské prostredie. Nechceme, aby sem investori chodili hľadať kľučku od dverí ministra a išli tam pýtať výhody pre seba.
Chceme, aby čo najviac ľudí vytváralo pracovné miesta
Po piate, kým vlády Roberta Fica za 10 rokov svojimi umelými zásahmi zmenili charakter Slovenska a spravili z neho výlučne takmer montážnu dielňu v automobilovom priemysle, v SaS chceme podporiť všetkých. Napr. aj návrat k remeslám, ktoré u nás doslova vymierajú. Chceme zjednodušiť živnostenské podnikanie a chceme znížiť nároky na vykonávanie niektorých živností. Chceme, aby sa čím viac ľudí snažilo pracovné miesta vytvárať.