Eurofondy । Richard Sulík: Slovenská republika patrí medzi krajiny s najslabším čerpaním eurofondov. Z aktuálneho programového obdobia nebolo z eurofondov vyčerpané ešte vôbec nič, a to už prešli dva roky. Okrem toho Slovensko čelilo v množstve eurofondových projektov …
… škandálom a viacero z nich nakoniec Európska komisia nepreplatila. To, že Európska komisia nepreplatí niektoré peniaze, ktoré boli v rámci týchto eurofondov určené na projekty, znamená, že nakoniec to musí preplatiť štát z daní nás všetkých. To znamená, peniaze, ktoré mohli ísť na platy učiteľom alebo zdravotným sestrám, nakoniec putujú na nejaké predražené projekty, tak predražené, že už ani Európska únia nebola ochotná ich preplatiť. A potom sa čudujeme, že nie je dostatočne veľa peňazí. Z posledných 10 rokov je pri moci Robert Fico 8 rokov. Dá sa povedať, že prakticky všetky škandály, všetky korupčné kauzy v súvislosti s eurofondami spadajú do jeho vládnutia.
Slovensko zahlcované reklamou
Ivan Kuhn: Slovensko je už viac ako mesiac zahlcované reklamou v elektronických médiách, čo všetko sa za posledné roky postavilo alebo spravilo z eurofondov. Mám však pocit, že tieto insitné a predražené reklamy nie sú úplné. Rozhodol som sa ich preto bez podpory eurofondov doplniť.
Vedeli ste, že…?
Vedeli ste, že iba vďaka eurofondom sme mali na Slovensku nástenkový tender Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, pilotné sociálne dávky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, elektronické systémy Štatistického úradu SR, tender na rekonštrukciu železničnej trate Zlatovce – Trenčianska Teplá Železníc Slovenskej republiky?
Čo všetko mali projekty spoločné
Pre mňa je však podstatné, čo všetko mali tieto projekty spoločné:
- Všetky mali byť realizované z eurofondov
- Vo všetkých projektoch Európska únia (alebo slovenské orgány) zistili pochybenia
- Výdavky v rámci týchto projektov neboli preplatené Európskou úniou z eurofondov buď vôbec, alebo nie v plnej výške
- Všetky tieto projekty realizovali štátne inštitúcie, štátne firmy alebo v ich pozadí boli predstavitelia strany Smer
- Všetky projekty sa udiali v čase, keď bola pri moci strana Smer a premiérom bol Robert Fico
Kto sú koneční prijímatelia eurofondov?
V minulosti sa v médiách viackrát premielalo, že Európska únia našla v projektoch za eurofondy pochybenia, niektoré projekty nám nepreplatí a uplatní plošné korekcie. Reakcie zodpovedných predstaviteľov od ministrov po premiéra boli zvyčajne v tom, že: „My za to nemôžeme, ministerstvá robia maximum pre čerpanie eurofondov a chyby robia koneční prijímatelia.“ Otázka je, kto sú vlastne tí koneční prijímatelia? Tento graf zobrazuje, kto sú koneční prijímatelia eurofondov a z neho je jasné, že viac ako 53 % sú štátne inštitúcie a štátne firmy.
Dobrý je ten, kto „vybaví“ eurofondy
V súčasnosti totiž z pohľadu občanov dobrý starosta alebo primátor nie je ten, ktorý dokáže efektívne narábať s finančnými prostriedkami v rozpočte obce, ale ten, ktorý „vybaví“ eurofondy. Takže starostovia „vybavujú“ eurofondy, prípadne, keď sa im ozve nejaká firma, ktorá ponúkne, že napíše žiadosť a „vybaví“ eurofondy, tak veľmi radi takúto ponuku príjmu.
Tri základné opatrenia SaS proti zneužívaniu eurofondov
Asi najúčinnejšie riešenie by bolo zrušiť eurofondy, ale to je v tejto chvíli politicky nepriechodné, nielen na domácej, ale aj na európskej úrovni. Takže dajú sa urobiť zhruba tri základné opatrenia proti zneužívaniu eurofondov:
- Zlepšenie manažmentu eurofondov
- Zmeniť nastavenie eurofondov tak, aby z eurofondov mohol byť uspokojený každý žiadateľ, ktorý splnil nejaké základné podmienky. To by, samozrejme, znamenalo, že sa zvýši spolufinancovanie prijímateľov, ale malo by to pozitívny dopad, pretože prijímatelia by viac premýšľali, či sa má obec o projekt z eurofondov uchádzať a aké výdavky bude mať v tom projekte. Pretože pri súčasnom nastavení čerpania eurofondov je konečnému prijímateľovi úplne jedno či kúpi notebook za 500 eur, alebo za 2000 eur, pretože on z toho zaplatí len 5 %. Prípadne, či kúpi syfón za 7 eur alebo za 270 eur. Filozofia eurofondov je taká, „veď to sú eurofondy z Bruselu, to nie sú naše peniaze, tak koho zaujíma, že je to predražené?“
- Posledným a najdôležitejším opatrením je zvýšenie transparentnosti celého procesu rozhodovania o prideľovaní eurofondov a realizácii eurofondových projektov.
Eurofondy musia byť obstarávané na základe kvalitného zákona o verejnom obstarávaní
Ján Rudolf: My navrhujeme, aby bol v prvom rade upravený a európskym normám prispôsobený zákon o verejnom obstarávaní, ktorý je dlhodobo Achillovou pätou eurofondov, a teda vláda Roberta Fica doteraz ten zákon neupravila tak, aby pri verejnom obstarávaní nedochádzalo k takým machináciám a škandálom s eurofondami, aké poznáme. Netrasparentnosť pri čerpaní eurofondov je totiž v tom, že verejné obstarávanie zlyháva, respektíve obstarávajú sa vždy firmy blízke nominantom politickej strany alebo blízke určitým ľuďom, ktorí za eurofondy zodpovedajú. To znamená, eurofondy musia byť obstarávané na základe kvalitného zákona o verejnom obstarávaní.
Čerpanie eurofondov a politické nominácie
Druhým najväčším problémom pri čerpaní eurofondov sú spomínané politické nominácie, pretože v eurofondoch pracujú aj kvalitní a dobrí úradníci, ktorí nikdy nedosiahnu kariérny postup z dôvodu, že sú uprednostňovaní synovia, dcéry, bratranci poslancov, ministrov, štátnych tajomníkov, nominanti strany Smer. Tí sú dosadzovaní do funkcií napriek tomu, že nemajú žiadne skúsenosti, skončia vysokú školu, ale za to, že je to syn poslankyne Národnej rady, bude riaditeľom odboru, ktorý zodpovedá za konkrétny operačný program. A človek, ktorý pracuje 5 – 10 rokov s eurofondami na ministerstve, by si tú pozíciu zaslúžil na základe transparentného výberového konania a nie politickej nominácie, tak takýto človek, odborník na eurofondy sa nikdy k tomu nedostane.
Chceme, aby sa vytvorila jedna národná agentúra a zaviedlo zverejňovanie čerpania eurofondov
Samozrejme, medzi opatrenia patrí aj to, že chceme, aby sa vytvorila jedna národná agentúra pre čerpanie eurofondov. Máme pozitívne príklady z iných členských štátov. To znamená, žiadatelia, prijímatelia pomoci pri čerpaní eurofondov nájdu všetko v jednej agentúre. Takýmto opatrením môžeme znížiť korupciu, klientelizmus. Ďalšie opatrenie proti zneužívaniu čerpania eurofondov je zverejňovanie čerpania eurofondov a prijímateľov na mesačnej báze, ale nielen prijímateľov, koľko eurofondov dostali, ale aj ktoré firmy vyhrali verejné obstarávanie, aby sme transparentne mohli odsledovať, kto najviac čerpá eurofondy.