Štrasburg, 13. 11. 2018 – Globálny rámec o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii, teda tzv. migračný pakt OSN, je dokument, ktorý dáva migrantom rôzne práva, no práva domáceho obyvateľstva sa migrácii brániť neobsahuje. Tento migračný pakt z dielne OSN napriek …
… svojej údajnej nezáväznosti obsahuje slovo „záväzok“ až 86-krát. Na znení paktu spolupracovali krajiny prijímajúce migrantov s tými „vysielajúcimi“ a výsledkom je nevyvážený text plný kompromisov, miešajúci legálnu a nelegálnu migráciu do jedného balíka. Európa nepotrebuje riadenú migráciu ani migračný pakt, ale pevnejšiu ochranu vonkajších hraníc, podmieňovanie zahraničnej pomoci uzatvorením dohôd o návrate migrantov a vytvorenie centier pre žiadateľov mimo EÚ.
Keď je migračný pakt OSN akože „nezáväzný“
Richard Sulík: Pravidelne počúvame, že migračný pakt OSN je úplne nezáväzný. Naozaj článok 7 hovorí o tom, že migračný pakt je nezáväzný. No pýtam sa, aký má zmysel podpisovať nezáväzný pakt? O čo teda ide, keď migračný pakt OSN je nezáväzný a nevyplývajú z neho žiadne záväzky?
Ale skutočnosť je taká, že v samotnom texte sa slovo záväzok nachádza 86-krát. My ideme podpísať akože nezáväzný pakt OSN, ktorý obsahuje slovo záväzok 86-krát. Skutočnosť je zároveň tá, že vstupujeme do silného politického záväzku, a keď sa niektorá krajina bude chcieť správať spoľahlivo a ako vypočítateľný partner, tak na základe tohto migračného paktu OSN bude musieť v budúcnosti robiť nejaké ďalšie kroky, ktoré už vôbec nemusia byť nezáväzné.
Len občania dotknutej krajiny môžu rozhodnúť o tom, kto bude žiť na ich území, nie nejaký migračný pakt OSN alebo úradníci v Bruseli cez nejaké povinné kvóty, ale iba občania.
A v tomto teda držím naozaj palce aktuálnemu ministrovi vnútra Talianska, že povedal „stačilo“.