Na protest proti ťažbe uhlia aktivisti Greenpeace vyliezli na ťažobnú vežu v areáli Hornonitrianskych baní Prievidza, kde vyvesili transparent. Stalo sa tak ešte koncom novembra. Za tento čin skončili vo väzbe v Ilave. Podľa strany SaS ide o absurdnosť. „Netvrdíme, že je …
… správne vniknúť na cudzí objekt, ale väzobné stíhanie za to, že aktivisti Greenpeace chceli vyvesiť transparent, je ďaleko nad rámec toho, čo je primerané“, uviedol dnes na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík. Taktiež vyzval generálneho prokurátora, aby boli aktivisti Greenpeace čo najskôr z väzby prepustení.
Vyzývame prokurátora, aby aktivisti Greenpeace boli prepustení
Richard Sulík: Strana Sloboda a Solidarita a menovite tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek už roky upozorňuje na to, ako Hornonitrianske bane Prievidza škodia Slovensku. Aktuálne opäť jeden veľmi nepekný prípad -5 mužov a 7 žien zo Slovenska, z Čiech, Fínska a Belgicka je stíhaných vo väzbe za to, že chceli vyvesiť transparent. Okresný súd má obavu, že by mohli vyvesiť transparent aj niekde inde v okrese Prievidza. Toto je tak strašne absurdné, že by to bolo v prvom rade na smiech, keby dnes týchto 12 aktivistov Greenpeace nesedelo vo väzbe, kde sedí napr. Marian Kočner, ktorý ukradol milióny eur alebo, kde nesedí Ladislav Bašternák, ktorý už bol za krádež miliónov eur odsúdený. Vyzývame generálneho prokurátora, aby väzbu aktivistov Greenpeace okamžite ukončil. Takéto konanie nepatrí do 21. storočia do slobodnej krajiny. Toto je znak diktátorských režimov, že umlčujú alebo väzobne stíhajú tých, ktorí majú iný názor, ktorí chcú upozorniť na nejaký nedostatok. Netvrdíme, že je správne vniknúť na cudzí objekt, ale väzobné stíhanie za to, že aktivisti Greenpeace chceli vyvesiť transparent, je ďaleko nad rámec toho, čo je primerané. A preto vyzývam pána prokurátora a pridávam sa aj k ostatným občanom Slovenska, aby ukončil túto dobu uhoľnú.
Trpí celá krajina
Alojz Baránik: Väzba je krajný prostriedok a vždy sa pri ňom uplatňuje prezumpcia neviny. Tento prípad sa týka zaistenia niekoho, kto bol len obvinený a jeho vina nebola jasne dokázaná. Existuje priestupok, ktorý jasne definuje to, čo sa v danom prípade stalo a nie je to definované v Trestnom zákone. Je nesporné, že sa nejedná o trestný čin. Ako je to možné? Je to možné preto, lebo v harabinovsko-čižnárovskomjustičnom systéme, kde existuje teória tzv. odlišného právneho názoru, je možné akékoľvek rozhodnutie. Týmto trpí celá krajina, že si prokurátori či sudcovia robia, čo chcú, lebo sa vyhovoria na to, čo menovaní páni v minulosti citovali, že môžu mať odlišný právny názor, a to bez ohľadu na to, čo hovorí Ústavný súd a Najvyšší súd o takom istom prípade.
Zastieranie reálnych problémov na hornej Nitre
Karol Galek: Hornonitrianske bane Prievidza sú 100 % súkromnou spoločnosťou, ktorá až do dnešného dňa tvrdila, že nie sú príjemcom žiadnej štátnej podpory. To znamená, že nariadenie vo všeobecnom hospodárskom záujme sa ich týka iba ako dodávateľa a rozhodne nemôžu byť brané kvôli všeobecnému hospodárskemu záujmu na pranier. Napriek tomu sa dnes snažia definovať svoju ťažobnú vežu za všeobecne prospešné zariadenie. Pretože im to momentálne vyhovuje podľa trestného zákonníka. Naopak, na ich zariadenie sa vzťahuje zákon o trestnej činnosti, kde je jasne definované, čo s stane v prípade, že niekto vstúpi do banských diel alebo na banské územie bez povolenia. Toto je tam definované ako priestupok a maximálna pokuta, ktorá môže byť v tomto prípade udelená, je do 50 tisíc korún, pretože toto je zákon ešte z roku 1988. Je smutné, že sa takýmto spôsobom snažia predefinovať ťažobnú vežu, ktorá je navyše určená na dopravu nákladu a uhlia. Chcem sa opýtať, či práve zveličovaním tejto situácie nejde iba o zastieranie reálnych problémov na hornej Nitre? Pripomeňme si, že v okrese Prievidza máme o 20 % vyšší výskyt onkologických ochorení ako na zvyšku Slovenska. V našich účtoch za elektrinu sa skladáme 115 miliónov eur, ktoré putujú na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia. Elektráreň v Novákoch je druhým najväčším znečisťovateľom životného prostredia a v dôsledku ťažby sú rieky aj pôda na hornej Nitre znečistené arzénom. A samotné územie pod týmito banskými dielami je poddolované, a teda znehodnotené. A nezabudnime na to najdôležitejšie, v banských dielach v dôsledku ťažby dochádza k pracovným úrazom, pričom mnohé z nich sú smrteľné a vyšetrovanie sa vo viacerých prípadoch ututláva. Myslím si, že požiadavka právnych zástupcov aktivistov Greenpeace na preloženie prípadu na iný súd, je plne oprávnená. A súčasne si dovolím zopakovať výzvu generálnemu prokurátorovi na okamžité prepustenie aktivistov Greenpeace.