Za jeden polrok strana SaS vymenila dvoch svojich okresných predsedov v Detve pre korupčné škandály a mafiánske praktiky. Prvý Roman Vrťo odišiel v januári po škandále s agrodotáciami. Druhý Marek Jaďuď, ktorý šéfoval, hoci ani nebol členom strany, odišiel …
… v stredu 12. septembra. Bloger Radovan Bránik predtým upozornil, že Jaďuď bol súdne trestaný za ničenie majetku konkurenčnej IT firmy. Predseda SaS Richard Sulík hovorí, že na Detvu si už dajú pozor.
Ako sa mohlo stať, že ste si za okresného predsedu SaS vybrali právoplatne odsúdeného človeka Mareka Jaďuďa?
„Stalo sa to preto, lebo nám otvorene klamal, že je bezúhonný. Nie všetko sa dá dohľadať a overiť. Jedno súdne rozhodnutie s jeho menom sme našli, ale zistili sme, že to je len menovec. Bolo mi povedané, že toto druhé rozhodnutie sa vraj nedalo nájsť. Možno hodinu po zverejnení blogu som si to prečítal a rozposlal mojim kolegom v republikovej rade návrh na uznesenie, aby sme zbavili pána Jaďuďa funkcie. Do ďalšej hodiny mi poslali vyjadrenie a potom prestal byť naším okresným predsedom.“
Ako si preverujete okresných predsedov?
„Máme s nimi pohovor a tam si v niektorých prípadoch vyžiadame aj register trestov. Napríklad v tomto prípade by nám to nepomohlo, lebo záznam by už bol z registra vymazaný. Nemáme také možnosti ako pán Bránik, ktorý robí investigatívu na úrovni možno až policajného vyšetrovateľa. Ak by som chcel prešetriť sto ľudí, či nám pri pohovoroch neklamú, tak by som musel zamestnať celý tím vyšetrovateľov.“
Prečo sa okresným predsedom stal niekto, kto nie je členom strany?
„Máme asi 70 okresných predsedov a takmer polovica z nich nie sú členovia strany. Pán Jaďuď nie je ojedinelý prípad. Minulý rok sme si dali plán dobudovať naše regióny a povedali sme si, že členstvo v strane nebude podmienkou, ale výsadou. Ak chce byť niekto členom strany, musí prejsť zložitejším procesom prijímania a musíme ho poznať dlhšie. V takomto prípade by aj vyšlo najavo, či bol človek v minulosti trestaný.“
Jeho predchodca Roman Vrťo bol aj členom SaS a musel v januári odísť po tom, ako zarobil na podozrivej agrodotácii. Časť peňazí z nej šla na nefungujúcu mobilnú aplikáciu. Ako ste si preverili jeho?
„On bol dlho naším členom a v čase, keď sme ho prijímali, bol bezúhonný čistý človek. Nemohli sme však vedieť, že takúto dotáciu dostal. Nemôžeme si pravidelne preverovať každý rok našich členov. Dôležité je, že hneď ako o tom aktuality napísali, zavolali sme si ho na republikovú radu, aby sa obhájil. Keďže jeho argumenty boli slabé, tak dostal na výber. Buď ukončí členstvo sám, alebo ho vyhodíme. Potom sa sám vzdal členstva.“
Zisťovali ste, či nie je za tou dotáciou niečo viac, nemá podozrivé kontakty, alebo niečo podobné?
„Bolo to predražené, bol v konflikte záujmov a nevedel to poriadne vysvetliť. My sme vtedy veľmi rýchlo konali.“
Ako hodnotíte fakt, že v jednom meste ste museli vyhodiť dvoch ľudí v priebehu polroka z takýchto vážnych dôvodov?
„Ak je pravda to, čo píše pán Bránik v blogu, tak sa nám snažila mafia natlačiť do strany. Nie som z toho nadšený. Od štvrtka hľadáme nového okresného predsedu a budeme už oveľa obozretnejší. Ale nemáme ako zabrániť, aby sa nám nehlásili takíto ľudia. Jediné, čo potom môžeme robiť, je rýchlo konať, keď sa niečo podobné prevalí.“
Prekvapilo vás to?
„Neprekvapuje ma, že takéto mafiánske štruktúry existujú, celá republika je tým prerastená. Neviem, prečo sa rozhodli dostať sa do SaS. Môžem len zopakovať, že ak na niečo také prídeme, budeme konať.“
Čo si myslíte o Bránikových zisteniach?
„Ako prvé mi po dočítaní textu napadlo, len aby pán Bránik neskončil ako Ján Kuciak. Toto už nie je bežná korupčná kauza, ale hovoríme o vraždení ľudí. Pána Bránika poznám, je mi sympatický a dúfam, že ho nepostihne rovnaký osud.”
Stanovisko Mareka Jaďuďa
„Moja aktivita pre stranu SaS bola dobrovoľná, keďže už nemajú o moje služby záujem, naša spolupráca sa ukončila.“