V rámci neformálnych rokovaní o potenciálnom zostavení pravicovej vlády navštívil medzi poslednými centrálu Sloboda a Solidarita Boris Kollár z politickej strany Sme rodina. Boris Kollár je ochotný ísť do koalície bez nároku na ministerstvá. Radšej by uprednostnil …
… zrušenie niektorých stoličiek, aby štát ušetril peniaze. Podmienky Borisa Kollára sú podľa Richarda Sulíka prijateľné a prieniky sa rodia.
Richard Sulík: Absolvovali sme štvrté neformálne stretnutie, nateraz posledné, s kolegami zo strany Sme rodina. Chcem oceniť veľmi vecný a ústretový prístup Borisa Kollára a jeho kolegu Milana Krajniaka a som dobrej nádeje, že sme sa posunuli krok vpred ku širokej pravicovej a stabilnej koalícii, ktorá bude mať 87 mandátov.
Boris Kollár – Sme ochotní ísť do koalície
Boris Kollár: Musím začať trochu odzadu. My sme našim voličom sľúbili nejaké veci, a tie boli jasne dané. Boli to najmä naše tézy, kde sme spomínali exekučnú amnestiu, zrušenie liekov pre dôchodcov, pre matky s deťmi, samozrejme, nejaké zákony proti neprispôsobivým občanom. Je to pár vecí, na ktorých budeme trvať. Toto som sľúbil našim voličom, a toto mojim voličom chcem splniť. Ale zároveň som aj sľúbil, že nejdem do politiky, aby som kradol a aby som okamžite skočil na nejakú kostičku, nejaké ministerstvo. Keď som oznámil, že idem do politiky, rovnako sa ma všetci pýtali: „Ty máš Fun rádio, určite to zneužiješ.“ To bol úplne prvý hejt a za ním tisíc ďalších. Vtedy som povedal, že politiku chcem robiť poctivo, povedal som, že rádio nezneužijem a ani som to neurobil. Raz som rádio nezneužil. Dokonca som si do neho nedal ani platenú reklamu. Využil som to vo všetkých regionálnych rádiách, ale do Fun rádia to nešlo. A takto chcem robiť politiku, aj tú ďalšiu. Takže sľúbil som mojim voličom, že nepôjdem za žiadnou kostičkou do ministerstva. To sme oznámili aj pánovi Sulíkovi, že nemáme žiadne nároky smerom k ministerstvám, ale sme ochotní ísť do koalície, aby sme si tam mohli ustrážiť naše priority, ktoré chceme splniť voličom, kvôli ktorým nás volili. Samozrejme, chcem tam mať kontrolu aj kvôli tomu, aby som videl, či sa tam zas nenominujú nejaké tety Anky alebo nejakí masér. Takže toto je dôvod, prečo pôjdeme do koaličnej rady, ale nezoberieme ministerstvo. Navrhujeme úplne iný model. Toto je zatiaľ predbežný záver nášho rokovania.
Ľudia sa dnes nevedia domôcť práva a spravodlivosti
Otázka: Pán Boris Kollár, spomínali ste nejaké zákony o neprispôsobivých občanoch. Viete to konkretizovať, prosím?
Boris Kollár: Ľudia sa dnes nevedia domôcť práva a spravodlivosti. Zoberte si Oskara Dobrovodského. To je jasný príklad toho, ako to na Slovensku nefunguje, ale to nie je len Oskar Dobrovodský. To sú tisíce ľudí terorizovaných neprispôsobivými občanmi. A nemusia byť len rómskeho pôvodu, to môžu byť aj majoritnej skupiny obyvateľstva. Proste vy si neviete pomôcť. Toto my musíme zmeniť a potom na konci dňa sa stávajú tragédie.
Iný model spolupráce
Otázka: Pán Kollár, spomínali ste, že navrhujete iný model spolupráce. Môžete ho definovať? Môžete povedať, či ten váš vstup do vlády bol podmienkou strany Most-Híd?
Boris Kollár: Nie, Most-Híd s tým nemá nič spoločné. Ja som rokoval s SaS. Ten iný model, ja držím slovo, čo som povedal voličovi, nejdem po tej kostičke do ministerstva. Beriem zodpovednosť. Chcem im splniť to, čo som im sľúbil. Veď ľudia ma nevolili preto, že som černoch, ale preto, že som im niečo sľúbil, čo chcem splniť, a to chcem, aby mi doplnili. To chcem presadiť, ale ja si to musím kontrolovať, aby sa to stalo. Ale zase koaličná vláda potrebuje mať istotu, že bude mať istého partnera po celej dĺžke trvania vlády a že im dáme 11 poslancov pri hlasovaní, to je pochopiteľné. A iný model je jednoduchý. Máme nárok na dve ministerstvá. Ja som povedal, že ich nechcem. A chceme takto šetriť aj prostriedky daňových poplatníkov. Vymyslené nejaké miesto, napríklad podpredsedu vlády pre investície, ktoré je tu zbytočné, tak ho škrtneme, ušetríme štátu peniaze. No a druhé miesto necháme prípadnému budúcemu premiérovi, nech s ním naloží podľa uváženia. To je náš názor.
Otázka: Pán Boris Kollár, ale keď už máte takýto návrh, musíte vedieť konkrétne, ktoré miesta by ste zrušili a ktorému konkrétne ministrovi by ste ho odovzdali.
Boris Kollár: Pri tých koaličných rokovaniach sa delia nejaké posty, napríklad podpredsedu vlády pre investície.
Oceňujem takýto prístup
Richard Sulík: Veľmi oceňujem takýto prístup Borisa Kollára. To ministerstvo, ktorým by som mal takto prenesene disponovať, by podľa môjho názoru malo byť ministerstvo zahraničných vecí. Budem sa snažiť, aby tam zasadol najväčší diplomat, akého Slovensko má. Nebudem teraz hovoriť žiadne personálne nominácie. Nemá to v tejto fáze žiaden zmysel. V tejto fáze nám ide o to postaviť stabilnú širokú koalíciu s 87 mandátmi. Bol tu ešte spomenutý Béla Bugár. On bol prvý, ktorý prišiel na toto neformálne stretnutie a nebola to jeho podmienka. A chcem veľmi oceniť aj prístup Bélu Bugára. Nekládol si žiadne podmienky, len skrátka hovoril o veciach, o ktorých si myslí, že sú dôležité. A som rád, že sme sa postupne na všetkých bodoch zhodli. Jeden z tých bodov bol, keď pravicová koalícia má byť funkčná, musí mať 87 mandátov. Nebola to podmienka, ale zhodli sme sa na tom, že takto to bude fungovať, a preto som veľmi rád, že dnes s Borisom Kollárom došlo k takejto dohode.
Keď príde čas, budem konkrétny
Otázka: Pán Sulík, ale stále hovoríte už druhý deň takto nekonkrétne, buďte konkrétny o tých vašich rokovaniach. Čo by ste ako prerozdelili?
Richard Sulík: Áno, ja sa potrebujem s tými ľuďmi porozprávať. Neviem, akú máte vy predstavu, ale vláda nevzniká za 36 hodín. Keď príde ten čas, tak budem konkrétny dostatočne. Teraz je pre mňa dôležité dať dokopy partnerov, respektíve, vypočuť si, aké majú oni predstavy a nájsť spoločný prienik. Dnes sa realizovalo štvrté stretnutie. Môžem povedať, že darí sa nájsť spoločný prienik, to je veľmi dôležité. Momentálne sme v situácii, ak dostanem poverenie prezidenta, tak sa stretnem s pánom Dankom. Potom vlastne uvidíme, či takáto široká koalícia vznikne alebo nevznikne. A predtým, ako neviem, či takáto koalícia vznikne, nebudem vám predsa odpovedať na žiadne konkrétnosti. To je zbytočné, to určite chápete.