Branislav Gröhling – kandidát SaS pre voľby 2016 | Zatiaľ, čo iní v parlamente o tom len rozprávajú, Branislav Gröhling sa už 10 rokov venuje strednému a odbornému školstvu. Dlhodobo sa stretáva so študentmi aj učiteľmi, pretože mu záleží na tom, akým spôsobom sa mladí …
… ľudia vzdelávajú a v akých podmienkach pracujú učitelia. Branislav Gröhling je spájaný s projektom Education na vzdelávanie mladých ľudí. Aj preto je Branislav Gröhling mimoriadne cennou posilou pre SaS. Ako sám tvrdí, mladí ľudia by mali dostať šancu plniť si svoje sny a reformný program Agenda 2020 strany SaS im to môže umožniť. Branislav Gröhling bude v parlamentných voľbách 2016 kandidovať za stranu SaS s číslom 18.
SaS – strana odborníkov
Richard Sulík: SaS sa prezentovala vždy ako strana odborníkov. Namiesto lacných populistických vyhlásení sme vždy volili odborné riešenia. Vidieť to napríklad aj na programe Agenda 2020, ktorý sme pred pár týždňami predstavili, ktorý sa rozsiahle venuje zlepšeniu podnikateľského prostredia, aby sa doma oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Avšak uvedomujeme si, že podnikateľské prostredie nie je všetko, treba sa činiť aj v iných oblastiach. Preto som veľmi rád, že sa nám podarilo získať cennú posilu v osobe pána Branislava Gröhlinga, ktorý sa venuje odbornému a strednému školstvu. Myslíme si, že práve táto oblasť je veľmi zanedbaná. Myslíme si, že máme čo povedať k tomu, akým najvhodnejším spôsobom treba odborné a stredné školstvo reformovať.
Precestovali sme 70 miest na celom Slovensku a vyškolili viac ako 500 mladých ľudí
Branislav Gröhling: Ja som prežil veľmi úspešný profesný život. Samozrejme, že kvôli tvrdej práci, kvôli mojej osobe, kvôli obdobiu. Uvedomujem si, že aj kvôli vzdelaniu, ktoré som dostal. Chodil som na Strednú obuvnícku školu v Partizánskom, čo ako dobre viete, bola vychýrená škola duálneho vzdelávania. Myslím si, že také isté vzdelávanie by mali dostať aj terajší mladí ľudia, lebo si to zaslúžia, samozrejme, v tom modernejšom ponímaní. So mnou je spájaný projekt Education, ktorý vznikol pred 13 rokmi, keď sme hľadali nových kolegov do našich nových projektov. Boli nedostatočne pripravení na prax, tak sme vstúpili do škôl a tam sme začali pravidelnými návštevami vzdelávať týchto mladých ľudí. Po troch rokoch sme pocítili prvé výsledky, že títo ľudia si našli uplatnenie v praxi a následne si otvárali aj vlastné biznisy. Zo strany riaditeľov prišla požiadavka, aby sme tento projekt rozšírili aj na ostatné profesie, tak sme začali vzdelávať kuchárov, cukrárov, čašníkov atď. a po desiatich rokoch z toho vyšiel veľký celoslovenský projekt bez podpory štátu z našej iniciatívy. Minulý rok, čo bol deviaty ročník, sme precestovali cez 70 miest na celom Slovensku.
Desatoro pre stredné odborné školy
Vyškolili sme viac ako 500 mladých ľudí a na základe týchto vedomostí z desiatich rokov sme pripravili také desatoro pre stredné odborné školy. Nebudem sa venovať všetkým desiatim bodom, prejdem len prvé tri. Toto desatoro stredných odborných škôl bolo odsúhlasené aj s 27 riaditeľmi stredných odborných škôl.
Prvá vec je zjednotenie financovania školstva, pretože financovanie je teraz veľmi roztrúsené. Od toho sa potom odvíjajú ďalšie veci ako navýšenie financií do školstva a vyriešenie toľko spomínaných platov učiteľov. Tretia vec, ktorá je pre mňa veľmi osobná, je zatraktívniť učiteľský status. Podľa prieskumov vieme, že učiteľský zbor teraz starne a hýbe sa okolo 45 rokov. Oni vedia, že ich mám veľmi rád, lebo sa s nimi stretávam, ale napriek tomu musíme vysloviť, že potrebujeme nových a mladých učiteľov.
Prečo strana SaS?
Ešte by som chcel odpovedať na otázku, prečo strana SaS? Na všetkých stretnutiach s mladými ľuďmi sa vždy pýtam, čo budú robiť po škole? Odpoveď je, že iba zamestnať sa alebo úrad práce. Ja si myslím, že mladí ľudia by mali dostať šancu plniť si svoje sny a zakladať si malé a stredné podniky, aby sa vytvoril taký rodinný biznis, ktorý by bol základom tohto štátu a táto agenda je veľmi dobre spracovaná v Agende 2020, a preto vstup do strany SaS.
Branislav Gröhling robí to, o čom iní v parlamente len rozprávajú
Lucia Nicholsonová: Ja som Branislava Gröhlinga sledovala asi 10 rokov a veľmi som sa z neho vždy tešila, pretože mám rada ľudí, ktorí vychádzajú nie z teórie, ale z praxe. A všetko, čo Branislav Gröhling robí, vychádza z praxe. Osobitne sa mi páčilo to, že Branislav Gröhling 10 rokov robí to, o čom iní v tomto parlamente len rozprávajú. Snaží sa prepojiť potreby otvoreného trhu práce s tým, čo produkujú naše školy. Myslím si, že toto naozaj tá krajina potrebuje aj pokiaľ hovoríme o mladých ľuďoch, o nezamestnanosti a podobne.
Branislav Gröhling je odpoveď
Osobitne sa mi veľmi páči, čo Branislav Gröhling robí, pretože ako viete, ja sa venujem sociálne vylúčeným spoločenstvám. My sme mali doteraz doriešené to, že rómske deti z osád musia chodiť do škôlky, preto predkladáme povinnú predškolskú výchovu pre tieto deti. Vedeli sme, čo s nimi robiť na základných školách a vedeli sme, že ich musíme dostať zo špeciálnych škôl a tried a musia dostať kvalitné vzdelávanie na základných školách, ale nemali sme to dotiahnuté. A Branislav Gröhling je tá odpoveď. To, čo Branislav Gröhling prináša vo svojom programe, je vlastne to, čo potrebujú rómske deti z osád, kvalitné stredoškolské vzdelanie tak, aby sa dokázali uplatniť na otvorenom trhu práce. Osobitne sa mi páči bod č. 7, a to sú motivačné štipendiá pre žiakov odborov, ktorých je nedostatok. V tomto vidím veľkú budúcnosť, pokiaľ hovoríme o deťoch z rómskych osád, pretože to je naozaj to, čo ony potrebujú a myslím si, že to potrebujeme všetci, pretože všetci chápeme, že ich musíme zamestnať.
Aby sme mohli začať pracovať od prvého dňa…
Martin Poliačik: Ambíciou SaS je, aby sme v budúcej reformnej vláde v prípade, že by sme mali tú česť nastúpiť na ministerstvo školstva, mohli začať pracovať od prvého dňa. Obrovskou pomocou k tomu bolo, že sa k SaS pridal Eugen Jurzyca, pretože jeho skúsenosti a rady nás posúvajú pri každej jednej téme dopredu. A obrovskou pomocou je aj prítomnosť Branislava Gröhlinga na našej kandidátke, a to z jednoduchého dôvodu. Ako všetci dobre viete, mojou prioritou sú základné školy. Jednak cez ne prejde každé jedno dieťa v tomto štáte a jednak sa tam vytvárajú základy pre vybudovanie úspešnej osobnosti, ktorá sa má potom zaradiť do života a na trh práce. Ale Branislav Gröhling sa dokázal pozrieť na systém stredného a odborného vzdelávania mimo gymnázií. Branislav Gröhling má talent pozrieť sa na veci zoširoka, na celé stredné školy. Myslím si, že jeho skúsenosti dokážu nahradiť to tzv. duálne vzdelávanie, ktoré predstavil minister školstva Juraj Draxler v tomto volebnom období. Dokážeme ho predstaviť tak, aby bolo zmysluplné, aby sa vytvárali prirodzené partnerstvá medzi školami a súkromným sektorom, aby nebolo nutné dávať výnimky, a aby to jednoducho začalo fungovať.